Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Jan Paweł II - 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, 1997
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Stop: 925/1000 Ag
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 50.000 szt.
Rant: 46.MIĘDZYNARODOWY KONGRES EUCHARYSTYCZNY - WROCŁAW 1997
Rok emisji: 1997r.

46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny - ważne wydarzenie z życia Kościoła - na monecie w Twojej kolekcji

Awers: Na dole w kole wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod lewą łapą orła znak mennicy: Poniżej półkolem napis: 10 ZŁOTYCH. Nad godłem stylizowany fragment sklepienia kościoła, zwieńczony znakiem graficznym 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Z lewej strony półkolem napis: RZECZPOSPOLITA, z prawej półkolem: POLSKA 1997 ROK.

Rewers: Na tle krzyża półpostać papieża Jana Pawła II, trzymającego w uniesionych rękach Hostię Świętą podczas Podniesienia w czasie Mszy Świętej. W otoku napis: JAN PAWEŁ II oraz EUCHARYSTIA I WOLNOŚĆ - temat 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu.

Projektant monety: E. Olszewska-Borys

Kongresy Eucharystyczne to spotkania katolików, które mają na celu zgłębianie tajemnicy Eucharystii. 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się we Wrocławiu, dokładnie 1000 lat po męczeńskiej śmierci patrona Polski - świętego Wojciecha. Był to pierwszy kongres, który odbył się w Polsce. Jego temat przewodni brzmiał: "Eucharystia i wolność". Taki napis widnieje też na rewersie pięknej monety upamiętniającej to ważne wydarzenie z życia Kościoła.

previous next contents

Valid HTML 4.0!