Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, województwo małopolskie, 2004
previous next contents

numizmatyka

Województwo małopolskie - moneta obiegowa - szósta z serii "Herby województw".

Moneta obiegowa 2 zł, województwo małopolskie, 2004

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 900.000 szt.
Data emisji monet: 7.06.2004 r.

Województwo małopolskie - to szósta moneta z serii "Herby województw".

Zbierz wszystkie monety z tej niezwykłej, stanowiącej ciekawą lekcję geografii i historii Polski - serii i podaruj je bliskim Ci osobom lub pozostaw je dla siebie, czekając, aż wartość monet wzrośnie.

Województwo małopolskie kojarzy się przede wszystkim z Krakowem, Wawelem, Sukiennicami i smokiem wawelskim. Najbardziej charakterystyczną wizytówką tego województwa jest Wawel w Krakowie - Zamek Królewski, rezydencja władców Polski od XI do XVII wieku i sąsiadująca z nim katedra, miejsce koronacji królów polskich, centrum władzy świeckiej i duchownej. Obecnie muzeum zamkowe udostępnia królewskie komnaty, skarbiec koronny i zbrojownię. W podziemiach katedry mieszczą się groby królów oraz wieszczów i bohaterów narodowych.

W Małopolskiem znajduje się bardzo ważna dla każdego Polaka miejscowość - Wadowice - miejsce narodzin i młodości wielkiego człowieka - papieża Jana Pawła II. W domu rodzinnym Karola Wojtyły obecnie mieści się siedziba Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II. W Oświęcimiu znajduje się utworzony przez hitlerowców w 1940 r. obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau - miejsce terroru, ludobójstwa i symbol Holokaustu. Masowa mogiła liczy 1,5 mln ofiar nazistowskiej eksterminacji.

Województwo małopolskie to także wiele atrakcyjnych turystycznie szlaków górskich. Popularnymi obszarami turystyki pieszej i sportów zimowych są Pasma górskie Beskidów i najwyższe polskie góry - Tatry. Warto zwiedzić Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski i pospacerować po słynnych Krupówkach. Województwo małopolskie to także cel turystyki pielgrzymkowej (sanktuaria w Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowie-Łagiewnikach, dom narodzin Jana Pawła II w Wadowicach) oraz leczniczej (9 miejscowości uzdrowiskowych w całym województwie). Corocznie od 1999 r. organizowane są Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, mające na celu promowanie zabytków Małopolski.

Pięć zespołów zabytkowych wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: Stare Miasto w Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince, klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz drewniane kościoły południowej Małopolski. Warto zwiedzić także Bochnię (kopalnię soli, uzdrowisko i sanatorium), Lanckoronę, Zamek w Nowym Wiśniczu oraz Krynicę i inne miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowe.

Warto przypomnieć, iż w Małopolsce można zobaczyć średniowieczne warownie, renesansowe zamki, czy cesarsko-królewskie forty. Te wszystkie atuty sprawiają, że województwo małopolskie pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski.
 

previous next contents

Valid HTML 4.0!