Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, 100. rocznica utworzenia Akademii Sztuk Pięknych, 2004
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z oksydą i tampondrukiem - dzieło sztuki mincerskiej w Twojej kolekcji monet.

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro:
Ag 925
Techniki dodatkowe: oksydowanie, tampondruk - farby: czerwona, niebieska, zielona i żółta
Stempel: zwykły
Średnica: 32 mm
Waga: 14.14 g
Wielkość emisji: 75.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 67 zł
Data emisji monet: 18.10.2004 r.

Srebrna moneta kolekcjonerska upamiętniająca 100-lecie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, projektu Roussanki Nowakowskiej.

Na rewersie monety ukazano stylizowany wizerunek barwnego obrazu, przedstawiającego napis: ASP umieszczony
na sztaludze, zaś w tle z lewej strony - prasę graficzną i rzeźbę kobiety.Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - to publiczna wyższa uczelnia artystyczna, mieszcząca się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie.

Historia Akademii Sztuk Pięknych
W roku 1816 na Uniwersytecie Warszawskim powstał Oddział Sztuk Pięknych. Po kasacie Uniwersytetu Warszawskiego w 1831, władze rosyjskie utworzyły w 1844 Szkołę Sztuk Pięknych, przyłączoną do Gimnazjum Realnego. Jej słuchacze brali czynny udział w manifestacjach patriotycznych lat 1860-1861 i w powstaniu styczniowym, co spowodowało jej kasatę w 1864. W 1865 r. reaktywowana jako Klasa Rysunkowa.

Na jej bazie w marcu 1904 powołano Warszawską Szkołę Sztuk Pięknych. Wtedy też jej profesorami byli m.in.: Konrad Krzyżanowski, Karol Tichy, Ferdynand Ruszczyc i Xawery Dunikowski, natomiast pierwszym dyrektorem był Kazimierz Stabrowski. W latach 1909-1920 szkołą kierował Stanisław Lentz.

W roku 1932 Szkoła została przekształcona w Akademię. Po II wojnie światowej, w 1945 r. uczelnia została reaktywowana, a w 1950 połączona z Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych. Od 1957 r. zyskała ponownie miano Akademii Sztuk Pięknych.

Wydziały ASP:
* Malarstwo, * Grafika (na tym wydziale także fotografia i projektowanie graficzne), * Wzornictwo przemysłowe, * Architektura wnętrz, * Rzeźba, * Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, a także: * Międzywydziałowa katedra historii i teorii sztuki, * Katedra scenografii, * Studium języków obcych, * Studium wychowania fizycznego, * Międzyuczelniany instytut konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

Znani artyści i pedagodzy związani z Akademią:
Jan Cybis, Juliusz Studnicki, Eugeniusz Eibisch, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Kulisiewicz, Stanisław Lentz, Franciszek Strynkiewicz, Rosław Szaybo, Henryk Tomaszewski, Marian Wnuk, Czesław Knothe, Jerzy Sołtan, Adam Roman.
źródło: NBP / Mennica Polska / strona internetowa ASP / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!