Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Igrzyska XXVIII Olimpiady - Ateny 2004, 2004
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta wyemitowana przez NBP w dniu ślubowania polskiej kadry olimpijskiej na Olimpiadzie w Atenach.

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał:10 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica:
32,00 mm
Waga:
14,14 g
Wielkość emisji: 70.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 49 zł
Data emisji monet: 11.08.2004 r.

Srebrna moneta wyemitowana przez NBP w dniu ślubowania polskiej kadry olimpijskiej na Olimpiadzie w Atenach.

XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach (Grecja) rozgrywane były w dniach od 13 do 29 sierpnia 2004 roku. Warto wspomnieć, że to właśnie w Atenach po raz pierwszy odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.

Oficjalne logo ateńskich Igrzysk przedstawia stylizowany wieniec z gałązek oliwnych, który wręczany był zwycięzcom antycznych igrzysk. Kolory logo - biel i błękit - nawiązują do kolorów greckiej flagi. Poniżej znajduje się napis Ateny 2004, a pod nim flaga olimpijska.

Oficjalną piosenką Igrzysk Olimpijskich w Atenach był utwór Pass the Flame wykonywany przez greckiego piosenkarza Giannisa Kotsirasa.

Zgodnie z tradycją Igrzyska promowały maskotki Atena i Fevos, które nawiazują do bogów mitologii greckiej: Ateny - bogini mądrości oraz Fevosa - bóg światła i muzyki.

W Igrzyskach w Atenach uczestniczyło w ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.

Jeśli chodzi o występ polskiej reprezentacji na igrzyskach, to Polacy zajęli w klasyfikacji medalowej 23. miejsce z 10 medalami (3 złotymi, 2 srebrnymi, 5 brązowymi).

Gwiazdą polskiej reprezentacji okazała się pływaczka Otylia Jędrzejczak, która zdobyła 3 medale (1 złoty i 2 srebrne). Do historii polskiego sportu przeszedł także Robert Korzeniowski, zdobywając swój czwarty złoty medal olimpijski w chodzie. Złoty medal zdobyli też Tomasz Kucharski i Robert Sycz w wioślarstwie.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!