Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
200 zł, 100-lecie Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, 2006
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Szkoła Główna Handlowa - najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, uwieczniona na szlachetnym kruszcu z okazji 100 rocznicy jej utworzenia.

 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 200 zł
Stop: 900/1000 Au
Stempel: lustrzany
Średnica: 27,00 mm
Waga:
15,50 g
Wielkość emisji: 8.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 1280 zł
Data emisji monet: 11.10.2006 r.

SGH w Warszawie - najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, w wielu rankingach uważana za najlepszą szkołę ekonomiczną w Polsce, a nawet w Europie środkowo-wschodniej.

Uczelnia z tradycjami uwieczniona na szlachetnym kruszcu z okazji 100 rocznicy jej utworzenia - w
Twojej kolekcji cennych numizmatów.

 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949-1989 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) to najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra A-10 Pole Mokotowskie.

Szkoła istnieje nieprzerwanie od 1906 r., a w chwili obecnej uczelnię kończy około 2000 studentów rocznie. Inne, historyczne nazwy uczelni to: Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, Wyższe Kursy Handlowe im. Augusta Zielińskiego, Wyższa Szkoła Handlowa, Miejska Szkoła Handlowa. Angielska nazwa brzmi: Warsaw School of Economics. Logo 100-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oparte zostało na Systemie Identyfikacji SGH, uzupełnionym o nazwę angielską Uczelni i daty: 1906-2006. Autorem logo jest Włodzimierz Szymański - profesor ASP w Warszawie.

Kierunki studiów
SGH jest uczelnią bezwydziałową. Edukacja w ramach programu studiów stacjonarnych podzielona jest na dwa etapy: Studium Licencjackie (dawniej Podstawowe) oraz Studium Magisterskie (dawniej Dyplomowe). Trwające 6 semestrów Studium Licencjackie ma jednolity program i jest obowiązkowe dla wszystkich studentów i obejmuje wiedzę ogólną i podstawy wiedzy ekonomicznej. Studium Magisterskie kształtowane jest indywidualnie przez każdego ze studentów. Do zaliczenia poszczególnych kierunków (a także semestrów) potrzebne jest uzyskanie wymaganego minimum punktowego.

Poszczególne przedmioty podzielone są na wymagane dla poszczególnych kierunków, fakultatywne dla tychże kierunków oraz przedmioty dodatkowe, dzięki którym rozwijać można wiedzę niepowiązaną z konkretnymi kierunkami. Poszczególne kierunki mogą mieć różne minima punktowe dla każdego z tych rodzajów przedmiotów. Aby móc uzyskać tytuł magistra, należy zrealizować program jednego z kierunków (lub kilku z nich): ekonomia, europeistyka, finanse i bankowość, gospodarka przestrzenna, gospodarka publiczna, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, stosunki międzynarodowe, zarządzanie i marketing. Również z nich wszystkich, poza kierunkiem ekonomia, otrzymać można licencjat. Ponadto uczelnia oferuje studia MBA i liczne kursy podyplomowe z zakresu m.in. administracji, rachunkowości czy zarządzania.

Struktura uczelni
Tak jak studenci podzieleni są na studia, tak jednostki dydaktyczne - katedry i instytuty - podzielone są na zrzeszenia zwanych kolegiami, którym przypisani są pracownicy naukowi oraz doktoranci. Na czele każdego z kolegiów stoi dziekan. W SGH działa 5 kolegiów: Kolegium Analiz Ekonomicznych (KAE) Kolegium Ekonomiczno-Społeczne (KSE) Kolegium Gospodarki Światowej (KGŚ) Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie (KNoP) Kolegium Zarządzania i Finansów (KZiF) Na uczelni działają również jednostki pozakolegialne jak Centrum Pedagogiczne, czy Centrum Nauki Języków Obcych.

Współpraca z zagranicą

Szkoła Główna Handlowa uczestniczy w licznych programach wymiany i współpracy z innymi uczelniami, oferując swoim studentom oraz pracownikom naukowym porównanie doświadczeń w szkołach partnerskich, i przyjmując gości z innych krajów. Najważniejsze programy współpracy: Socrates-Erasmus CEMS - Community of European Management Schools Polsko - Niemieckie Forum Akademickie przy SGH Podwójny dyplom SGH - Sciences Po Partnership in International Management - program ogólnoświatowy. Szczególnym powodem do dumy jest wymiana w ramach CEMS (organizacji zrzeszającej po jednej uczelni ekonomicznej z wybranych krajów europejskich) oraz PIM (m.in. USA, Kanada, Meksyk, Singapur) oraz programy MBA oferowane we współpracy z kanadyjskim UQAM (University of Quebec at Montreal) - CEMBA lub z Uniwersytetem Minnesoty - WEMBA.

Działalność studencka
Wewnątrz uczelni, jak i poza jej murami, studenci prowadzą aktywne życie w ramach licznych organizacji oraz kół naukowych. Zdaniem wielu studentów, a także wykładowców i zewnętrznych obserwatorów, właśnie to zaangażowanie świadczy o sile uczelni i kultury w niej panującej. W budynku głównym odbywają się w roku liczne otwarte imprezy tematyczne i konferencje, a także projekcje w DKF Overground. Od 1996 roku ukazuje się też miesięcznik studencki Magiel.

Znani wykładowcy i absolwenci
Przez blisko 100 lat swojej działalności wiele znanych i znaczących dla polskiej polityki i ekonomii osób związanych było z warszawską Szkołą Główną Handlową, m.in.: Stefan Starzyński (bohaterski prezydent Warszawy, wykładowca SGH przed II wojną światową), Oskar Lange (rektor SGPiS), Leszek Balcerowicz, Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Danuta Hübner, Józef Oleksy, Marek Góra, Adam Glapiński, Jerzy Kropiwnicki, Marek Borowski, Grzegorz Kołodko, Marek Rocki, Stanisław Kluza. Absolwentkami SGH są również znane polskie lekkoatletki: Grażyna Rabsztyn i Teresa Sukniewicz-Kleiber, a także wybitny dziennikarz sportowy Tomasz Hopfer, minister sportu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza - Tomasz Lipiec (również olimpijczyk - chód sportowy) a także znany artysta kabaretowy i aktor Jacek Nieżychowski.
źródło: wikipedia - wolna encyklopedia oraz strona internetowa SGH
 

previous next contents

Valid HTML 4.0!