Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zabytki kultury materialnej w Polsce - Kościół w Haczowie, 2006
previous next contents

numizmatyka

Zabytkowy kościół w Haczowie - wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - największy oraz najstarszy kościół drewniany w Europie - uwieczniony na monecie Nordic Gold.

Moneta obiegowa 2 zł - Zabytki kultury materialnej w Polsce - Kościół w Haczowie, 2006

Nominał:
2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.000.000 szt.
Data emisji monet: 13.09.2006 r.

Uwieczniony na monecie obiegowej zabytkowy kościół w Haczowie - wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - to największy oraz najstarszy kościół drewniany w Europie.

Haczów to wieś położona w województwie podkarpackim, która jest znana przede wszystkim ze znajdującego się tu wyjątkowego zabytku - Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i Michała Archanioła.

Drewniany gotycki kościół o konstrukcji zrębowej powstał prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Wnętrze kościoła zdobi polichromia figuralna z 1494 r., a po 1624 roku dobudowano wieżę, zmieniając nieco architekturę głównej budowli. Haczowski kościół ma 24 metry długości, nawa liczy 12,8 m szerokości, a wnętrze 8,5 m wysokości. Jest to budowla o zrębowych ścianach, słupowo-ramowej konstrukcji wieży z izbicą, nakryta jednolitym dachem wspartym na skomplikowanej, tzw. storczykowej więźbie. Nisko opadający dach tworzy obszerne podcienia zwane sobotami. W czerwcu 2006 rozpoczęła się wymiana gontów dachowych świątyni, których całkowita powierzchnia wynosi 1,5 ha. Koszt wymiany gontów oszacowano na ponad 100 tysięcy euro. Ten zabytkowy obiekt to wspaniały przykład naszego dziedzictwa kulturowego.

W roku 2003 kościół w Haczowie został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
źródło: wikipedia - wolna encyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!