Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
500 $, Ostatnia Wieczerza (srebro) + ETUI
previous next contents

numizmatyka

Srebrna moneta kolekcjonerska "Ostatnia Wieczerza" - według wyobrażenia wybitnego twórcy malarstwa - Leonarda da Vinci.

Kolekcja: srebrne monety o tematyce artystycznej

Producent: Mennica Polska
Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 500 dolarów
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: tampondruk
Stempel: lustrzany
Średnica: 100 mm
Waga: 750 g
Wielkość emisji: 199 szt.
Data emisji: listopad 2012 rok
Projektant: Piotr Demitraszek
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej, eleganckie drewniane etui

"Piękno rzeczy śmiertelnych przemija,
ale nie piękno sztuki."
 Leonardo da Vinci

Kolekcjonerska moneta "Ostatnia Wieczerza" wyemitowana przez Niue Island, prezentująca jeden z Cudów Chrystusa - Ostatnią Wieczerzę, według wyobrażenia wybitnego malarza, Leonarda da Vinci.

Moneta OSTATNIA WIECZERZA wykonana w srebrze wysokiej próby 999, o nominale 500 $, średnicy 100 mm i wadze aż 750 g!

Ostatnia Wieczerza Jezusa z uczniami to moment niezwykły, w którym została zapoczątkowana przyszłość chrześcijan. Jedno z najważniejszych żydowskich świąt – Pascha – tamtego wieczoru Chrystus wypełnił zupełnie nową treścią i wkrótce zmienił bieg historii świata.

„To czyńcie na moją pamiątkę” – nakazał w czasie wieczerzy. Tymi słowami podkreślił, że apostołowie nie uczestniczą jedynie w pożegnalnej uczcie, gdy On czeka na mękę i śmierć, ale że jest to początek czegoś zupełnie nowego...

Najbardziej znaną na świecie artystyczną wizją Ostatniej Wieczerzy jest dzieło Leonarda da Vinci – ścienne malowidło wykonane w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

W prezencie do każdej monety eleganckie, drewniane pudełko.

Autentyczność monety potwierdza numerowany certyfikat! 


Pięknie wyeksponowana moneta stanowi doskonałą propozycję prezentową na wiele różnych okazji.

Ostatnia Wieczerza - obraz Leonarda da Vinci

Ostatnia Wieczerza - obraz Leonarda da Vinci (wł. Il Cenacolo lub L'Ultima Cena) - malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie przedstawiające Ostatnią Wieczerzę. Malowidło powstało na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy. Da Vinci malował fresk przez 3 lata. Posłużył się on nietypową techniką, która okazała się nietrwała – mimo wielu renowacji fresk jest nadal w złym stanie (w maju 1999 zakończono wielką konserwację malowidła pod kierownictwem Pinin Brambilli Barcilon; prace konserwacyjne trwały pięciokrotnie dłużej niż malowanie dzieła).

Podziwiane jest głównie ze względu na zachowane w nim proporcje, oraz symetrię, wyrażoną głębią pomieszczenia, w której wraz z Jezusem ucztują apostołowie, jak również ze względu na naturalizm obrazu i bijącą z niego iluzję rzeczywistości. W cynowych naczyniach i szkle pierwotnie odbijały się szaty apostołów, lecz detale te zostały bezpowrotnie utracone. Według włoskiego muzyka i informatyka Giovanniego Marii Pali, w obrazie "ukryty" jest zapis muzyczny krótkiego requiem.

Przedstawiona scena
Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi (Judasz to czwarta postać od lewej). Naturalizm obrazu jak i samo przedstawienie sceny, pełne dynamizmu i emocji niespotykanych w ówczesnych freskach ukazujących ostatnią wieczerzę, było niemal rewolucją. Apostołowie zgrupowani są po trzech, jednocześnie każdy z nich inaczej reaguje na słowa Jezusa.

Leonardo nieszablonowo namalował także postać Judasza, który na współczesnych malarzowi przedstawieniach tej sceny był z grupy apostołów wyizolowany, usadowiony samotnie gdzieś na krańcu obrazu nierzadko odwrócony tyłem do widza. Jezus nie ma kielicha, chociaż każda z osób posiada swoje naczynie. Brak kielicha może wynikać z faktu, że obraz inspirowany jest Ewangelią św. Jana, w której ustanawianie Eucharystii nie zostało opisane.

Ręka z nożem
Ręka z nożem Na obrazie daje się zauważyć rękę trzymająca nóż, tuż za trzecim apostołem w grupie uczniów siedzących po prawicy Jezusa. Ze względu na zły stan dzieła przez pewien czas uważano że ręka ta, jeśli policzyć wszystkie ręce na obrazie, jest nadmiarowa i nie należy do nikogo. Jednak obecnie dość łatwo zauważyć, że jest to dłoń świętego Piotra, a liczba rąk na obrazie jest prawidłowa.

Gwałtowna reakcja św. Piotra na słowa Jezusa jak i fakt, że trzyma on w dłoni nóż, może odwoływać się do późniejszych wydarzeń w Getsemani, gdzie św. Piotr, broniąc Jezusa, odcina jednemu z napastników ucho. Istnieje również interpretacja, według której wycelowane w św. Bartłomieja ostrze ma przypominać o jego męczeńskiej śmierci.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!