Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 zł, Mieszko i Dąbrówka - replika złotej monety okolicznościowej
previous next contents

numizmatyka

Złota replika monety 100 zł „Mieszko i Dąbrówka” z 1966 roku, wprowadzonej do obiegu dla upamiętnienia 1000-lecia Państwa Polskiego.

Kolekcja: repliki znanych polskich monet

Stan zachowania: I (menniczy)
Złoto: Au 900
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 23,33 g
Nakład: 100 szt. !
Certyfikat autentyczności: indywidualnie numerowany !
Data emisji: wrzesień 2012 r.
W zestawie: złota replika w kapsule ochronnej, drewniane etui, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

We wrześniu 2012 roku została wyemitowana złota replika monety okolicznościowej o nominale 100 zł "Mieszko i Dąbrówka" projektu Józefa Gosławskiego, wprowadzonej do obiegu w 1966 roku przez Narodowy Bank Polski dla upamiętnienia 1000-lecia Państwa Polskiego.

Moneta 100 zł "Mieszko i Dąbrówka" uznawana jest za jedną z najpiękniejszych polskich monet okresu PRL.

Na rewersie, stylizowany wizerunek Mieszka i Dąbrówki. Na awersie w centralnym miejscu godło państwowe stylizowane na orła piastowskiego. W otoku herby województw z pierwszych lat okresu PRL.

Po raz pierwszy w historii jest ona emitowana w postaci złotej repliki w limitowanym, ekskluzywnym nakładzie zaledwie 100 sztuk!

Każda z nich posiada indywidualną numerację na rancie, zgodną z numerem certyfikatu.

Całość jest zapakowana w elegancie, drewniane etui.

Replika została wyemitowana za zgodą Narodowego banku Polskiego oraz spadkobierców praw wizerunku.


Pierwszy wizerunek monety "Mieszko i Dąbrówka" powstał już w 1958 roku, kiedy to uzyskał I nagrodę w konkursie organizowanym przez narodowy Bank Polski. W ciągu kolejnych lat powstało kilkanaście projektów tej monety, ale tylko jeden zrealizowano w postaci srebrnej, obiegowej monety okolicznościowej. Monetę o średnicy 35 mm i masie 20 g wybito w srebrze w nakładzie 198 000 sztuk. Warto dodać, że moneta ta była pierwszą monetą okolicznościową w powojennej historii mennictwa polskiego.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie emisją i jej kolekcjonerski charakter, warunkiem otrzymania monety była sprzedaż 50 gramów czystego srebra w sklepie "Jubilera", po obowiązującej cenie skupu tego kruszcu, a następnie przedłożenie w okienku Narodowego Banku Polskiego odpowiedniego zaświadczenia otrzymanego przy sprzedaży srebra.

Źródło: Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!