Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 $, Carskie Jaja Faberge - Jajo Bratkowe, 2012
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

"Jajo Bratkowe" - piękna, duża moneta o wadze 3 uncji złota - piąta z niskonakładowej serii "Historia Jaja Faberge", poświęconej symbolom luksusu i elegancji.

Kolekcja:"Carskie Jaja Faberge"
"Imperial Fabergé Eggs"   series

Emitent
:
Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dolarów (100 dollars)
Prawny środek płatniczy w Nowej Zelandii
Złoto: Au 900
Stempel:lustrzany (proof)
Średnica: 41,60 x 55,60 mm
Waga: 93,30 g (3 uncje trojańskie złota)
Wielkość emisji: 222 szt. !!!
Projektant: Robert Kotowicz
Rok emisji: 2012 r.
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i eleganckim etui prezentacyjnym, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej !

Mennica Polska prezentuje serię monet kolekcjonerskich dedykowaną wyjątkowym Carskim Jajom Fabergé.

Te absolutne jubilerskie dzieła sztuki są symbolem ekstrawagancji i luksusu.

Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane zostały ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

Do tej pory w kolekcji Faberge ukazały się:
 
Jako piątą monetę proponujemy „Jajo bratkowe”.

Car Mikołaja II obdarował tym prezentem Marię Fiodowną w 1899 roku.

Bardzo niski nakład oraz dekoracja w postaci cyrkonii sprawia, że moneta jest niezwykle atrakcyjna dla kolekcjonerów.
 • Awers: na dole - otwarte jajo „Wiosenne Kwiaty” (1899-1903) z miniaturą koszyka zawierającego bukiet anemonów. Nad nim portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II z napisem „ELIZABETH II” i znakiem menniczym (m/w). Dookoła głowy królowej dekoracyjny, neorokokowy ornament. U góry monety nazwa emitenta: NIUE ISLAND. Po prawej - nominał: 100 dolarów. Po lewej - rok emisji: 2012.
 • Rewers: w centralnej części stylizowany wizerunek oryginalnego „Jaja bratkowego”. U góry, wzdłuż krawędzi nazwa serii w języku angielskim: IMPERIAL FABERGÉ EGGS. W tle - ornament kwiatowy.

„Jajo bratkowe” znane jest również jako „Jajo nefrytowe”.

Nazwa ta pochodzi od kamienia szlachetnego, z którego jajo zostało wykonane. Oprócz nefrytu jajo było zdobione diamentami.


Podstawę jaja stanowią wyrzeźbione liście, wykonane ze złota, z których wyrasta pięć kwiatów bratka, emaliowanych w różnych odcieniach fioletu. Górna część jaja po otwarciu odsłania złote, dekorowane perłami serce, na którym widnieje jedenaście malutkich medalionów w kształcie truskawek.

Wszystkie są połączone monogramem w kształcie litery M.


Po otwarciu, medaliony odsłaniają portrety wszystkich członków rodziny carskiej. U góry serca znajduje się wieniec kwiatowy okalający gwiazdę betlejemską. Pod nim widnieje rok wykonania dzieła: 1899.

„Jajo bratkowe” to absolutny majstersztyk jubilerski. Nieustannie zachwyca kolekcjonerów z całego świata. Obecnie, jako jedno z nielicznych przedstawicieli kolekcji Faberge znajduje się w prywatnej kolekcji.

Imperial Faberge Eggs
- Jajo bratkowe:
 • Rynkowy przebój wśród kolekcjonerów - Jajo bratkowe - piąta moneta z przepięknej serii monet kolekcjonerskich "Imperial Faberge Eggs",
 • kolekcja uwiecznia symbol luksusu i ekstrawagancji - legendarne Carskie Jaja Faberge, czyli jubilerskie dzieła sztuki najwyższej klasy wykonane na specjalne zamówienie cara Aleksandra III oraz Mikołaja II,
 • na rewersie - misternie odwzorowany wizerunek Jaja bratkowego,
 • wyjątkowość monety podkreślona niespotykanym eliptycznym kształtem oraz masą 3 uncji złota Au 900,
 • oryginalny, eliptyczny kształt monet stanowi idealne nawiązanie do ich tematyki,
 • unikalna, duża moneta złota Au 900 o wadze 93,30 gram !,
 • niski nakład monet do 222 sztuk !
 • niepowtarzalny, niebanalny i elegancki prezent dla każdego miłośnika sztuki, nadzwyczajna ozdoba każdej prawdziwej kolekcji numizmatycznej,
 • zaskakujący oryginalny kształt, tematyka i misterne odwzorowanie pierwszego z serii Jaja Koronacyjnego sprawiły, że już przed emisją moneta stała się rynkowym przebojem wśród kolekcjonerów,
 • seria monet „Carskie Jaja Faberge” prezentująca wizerunki wybitnych XIX-wiecznych dzieł sztuki jubilerskiej to pierwsza seria numizmatyczna na świecie o tej tematyce,
 • srebrna moneta o ciekawym projekcie została precyzyjnie wykonana w cieszącej się zaufaniem pokoleń klientów Mennicy Polskiej,
 • moneta dostępna jest wraz z certyfikatem autentyczności, będącym gwarancją jakości i kunsztu wykonania,
 • pierwsza moneta z serii - Jajo Koronacyjne - została zaprezentowana podczas Targów Numizmatycznych 2010 w Berlinie, wzbudzając duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów,
 • „Carskie Jaja Faberge” to nie tylko niepowtarzalny walor numizmatyczny, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent.
Nowa seria srebrnych kolekcjonerskich monet uwiecznia powstałe w latach 1884 - 1917 przepiękne, legendarne Carskie Jaja Faberge, które aktualnie na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty.

Jaja Fabergé, zwane też Jajami Carskimi, to połączenie tradycji wielkanocnej z jubilerskim mistrzostwem. Można je porównać do luksusowej wersji współczesnego jajka - niespodzianki.


Obecnie Jaja Carskie to jedne z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji, których tajemnicze losy od lat inspirują, jak i intrygują nie tylko kolekcjonerów i marszandów dzieł sztuki, stanowiąc symbol luksusu.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010
Jajo Koronacyjne

Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia, powrotu i powtarzania się życia - jajko wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca w walce z zimą oraz nocą w okresie wiosennego przesilenia.

Te filigranowe dzieła sztuki złotniczej zostały zaprojektowane dla cara Aleksandra III Romanowa i jego syna Mikołaja oraz członków ich rodzin, a wykonane w XIX i na początku XX wieku z metali szlachetnych - złota i srebra, które dekorowano kosztownymi kamieniami - szmaragdami, rubinami lub brylantami. 

Wyróżniające się doskonał
ą perfekcją oraz używaniem skomplikowanych technik dzieła sztuki inspirowane były głównie wydarzeniami historycznymi, w tym wizerunkami carów i scen z ich życia.


Do najświetniejszych dzieł Faberge należały:
 • kopia pałacu carskiego, portret członków rodziny w oprawie biżuteryjnej oraz złota kareta koronacyjna.
Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu. Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane są ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Imperial Fabergé Eggs - Coronation Egg
wyceniane na kwotę 24 milionów dolarów
uwiecznione na pierwszej monecie z serii

Twórcą Jaj Faberge dla carskiej rodziny był żyjący w latach 1846-1920 petersburski jubiler i dekorator - Peter Carl Faberge (Петер Карл Фаберже). Niejednokrotnie przy tworzeniu niektórych jajek stosował on technologie, które do dziś wprawiają w zachwyt i zdumienie ekspertów oraz wielbicieli jego sztuki jubilerskiej.

Ten utalentowany
nadworny złotnik pierwsze jajo stworzył dla carskiej rodziny Romanowów z wyobraźnią i ogromną pomysłowością z okazji Wielkanocy w 1884 roku.

Car Aleksander III podarował swojej żonie - Marii Fiodorownie ten niecodzienny, elitarny prezent dla koneserów piękna. Ten
prezent przedstawiający symbol życia, czyli jajo - z największym jubilerskim kunsztem wykonany był ze złota inkrustowanego szlachetnymi kamieniami oraz kością słoniową i macicą perłową.

W ówczesnych czasach Carskie Jaja Faberge stały się modnym i ekskluzywnym corocznym prezentem wielkanocnym. W ich wnętrzu zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia upominku stanowiła tajemnicę.

Obecnie Jaja Carskie stanowią symbol luksusu i elegancji, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Urzekająca detalami kolekcja zachowanych 46 sztuk spośród 54 ozdób stanowi niezwykły majstersztyk, zachwycający znawców sztuki jubilerskiej swymi projektami i precyzją wykonania.

Ciekawostki dotyczące Jaj Faberge:
 • wyroby Faberge wymagały znajomości około 40 technik jubilerskich,
 • w swych dziełach Faberge misternie łączył złoto z różnymi metalami i kamieniami szlachetnymi, barwił je na różne kolory i pokrywał "rozpuszczonymi" diamentami i szmaragdami,
 • opracował on nowe metody wypalania emalii, której gama prawie 200 kolorów, w połączeniu z różnorodnymi technikami nakładania warstw uczyniła zeń niedościgłego dla konkurencji mistrza,
 • spośród 54 znanych Jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało tylko 46 sztuk,
 • spośród zachowanych jajek - jedynie 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą,
 • w Rosji Jaja Faberge przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu,
 • pozostałe Jajka Faberge znajdują się w najlepszych prywatnych, jak też państwowych kolekcjach na całym świecie,
 • w roku 1900 trzy Jaja Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie przyniosły jego twórcy w uznaniu dla jego mistrzostwa Złoty Medal oraz Krzyż Legii Honorowej,
 • najdroższe dwa spośród Carskich Jaj to:
  - sprzedane w Nowym Jorku w 2002 roku za 13,5 mln dolarów Jajko Zima
  - oraz wykonane w 1902 roku dla rodziny Rothschildów Jajko, które w roku 1905 baron Edouard de Rothschild podarował w ramach prezentu zaręczynowego Germaine Halphen;
  - Jajo
  z różowo - złotym zegarem - jajo to zostało sprzedane prywatnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi na aukcji w Londynie w 2007 roku za 18,5 mln dolarów, przez co ustanowiło trzy rekordy: 1) za dzieło Faberge, 2) dzieło sztuki rosyjskiej i 3) zegar, gdyż co godzinę wyskakuje z niego miniaturowy kogut, który zdobiony jest brylantami, macha skrzydłami, kiwa głową i otwiera dziób, by obwieścić upływ czasu,
 • pierwszą współczesną wersją było tzw. Jajko Pokoju, które zostało wykonane dla J. Gorbaczowa w 1991 roku,
 • w roku 2000 powstało tzw. Jajko Milenijne,
 • ostatnim słynnym dziełem jest Jajko Faz Księżyca.

*****

The Mint of Poland offers a series of collector coins dedicated to the exceptional Tsar’s Fabergé Eggs. These absolute jewellery masterpieces symbolize extravagance and luxury.

Designed by Peter Carl Fabergé and his assistants for the Russian tsars, Alexander III and Nicholas II, the eggs were made of gold and silver embellished with enamel and gemstones.

Until now the following coins have been released: the "Coronation Egg", the "Lily of the Valley Egg" and the "Clover Leaf Egg." The fourth coin of the collection is the "Pansy Egg" which Tsar Nicholas II presented Maria Fiodorowna with in 1899.

 • Obverse: at the bottom – open Spring Flowers Egg (1899-1903) with a miniature basket of wood anemones inside. Above – the Niue Island’s Coat of Arms with the inscription “ELIZABETH II” and the mint’s mark (m/w) below. Around the Queen’s effigy – a decorative neorococo scroll ornament. At the top – the issuer’s name: NIUE ISLAND. On the right – a nominal value of the coin (100 dollars), on the left – the year of issue 2012.
 • Reverse: in the central part – the stylized image of the original "Pansy Eggs". At the top, along the edge - the name of the series in English: IMPERIAL FABERGÉ EGGS. In the background – the floral ornament.


Designer: Robert Kotowicz

The "Pansy Egg" is also known as the "Jade Egg". This name originates from the precious stone from which it has been made. In addition to jade, the egg used to be decorated with diamonds.

It stands on a bunch of carved leaves, made of gold, from which stem five buds of pansies, enameled with various shades of purple. After opening the top part of the egg one can see a decorated with pearls gold heart, on which there are eleven tiny medallions in the shape of strawberries. All of them are connected by a monogram in the shape of the letter M.

When opened, the medallions uncover the portraits of all members of the imperial family. At the top of the heart there is a floral wreath surrounding the star of Bethlehem. Below it there appears the year 1899 of completion of the work.


The "Pansy Egg" is a perfect jewellery masterpiece. Continually it fascinates collectors from every corner of the world. Currently, being one of the few representatives of the Faberge Eggs, it is housed in a private collection.

źródło: Mennica Polska S.A. / faberge-exhibition.com / Wikipedia / onet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!