Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 Dram, Mistrzowie kina - Siergiej Paradżanow, 2012
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Siergiej Paradżanow - srebrna moneta kolekcjonerska o niskim nakładzie 5555 sztuk - atrakcyjny temat i sztuka w najlepszym wydaniu w Twojej kolekcji monet!

Kolekcja: srebrne monety o tematyce artystycznej

Emitent: Centralny Bank Republiki Armenii
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dram
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk

Stempel: lustrzany
Wymiary:
28 mm x 40 mm

Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 5.555 szt. !!!
Projektant: Urszula Walerzak
Data emisji
: 12.06.2012 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności

Nowa, srebrna moneta Mennicy Polskiej została poświęcona Siergiejowi Paradżanowowi (1924-1990) - niezwykłemu artyście, reżyserowi i scenarzyście.

Awers:
W tle fragment kolażu Paradżanowa. Po lewej stronie wizerunek artysty zaczerpnięty z fotografii Y. Mechitowa. Na pierwszym planie kamera filmowa, po prawej od niej soczysty owoc granatu symbolizujący Armenię, po lewej znak menniczy M/W. Poniżej herb państwowy Republiki Armenii oraz nominał monety w języku angielskim 100 DRAM.  Po lewej u góry rok emisji monety (2012). Na dole napis w języku angielskim: Republic of Armenia, a wzdłuż lewej krawędzi, pionowo, to samo w języku ormiańskim.

Rewers:
W centralnej części monety wizerunek Paradżanowa zaczerpnięty z fotografii Y. Mechitowa. Powyżej stylizowany napis w języku angielskim: Sergei Parajanov. W prawym górnym rogu centralna część kolażu «Pamięci Fabergego» (1984). Poniżej zdjęcie z oryginalnym podpisem Paradżanowa, w który zostało wkomponowane inne dzieło artysty medal, wykonany z kapsla od butelki. Po lewej stronie napis: 1924-1990 (lata życia i śmierci Paradżanowa).

*****

Paradżanow był jednym z najwybitniejszych twórców kina XX wieku.

Artysta stworzył niepowtarzany język filmowy. Świat jego filmów to magiczna mieszanka kolorów, muzyki i słowa.

W jego dziełach często odnajdujemy przenikające się elementy kultur Wschodu i Zachodu. Szczególnie zachwycają wyjątkowe kolaże, wykonane z elementów czasopism, tkanin, skóry, szkła, wosku i innych niekonwencjonalnych materiałów.

Był niewątpliwie wybitnym artystą. Za głoszone przez siebie poglądy i niezależność artystyczną represjonowały go władze radzieckie.

O jego życiu i twórczości powstało wiele historii i legend.

previous next contents

Valid HTML 4.0!