Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Pami±tka I Komunii ¦wiêtej - sztabka srebrna
previous next contents

numizmatyka

Srebrna sztabka - wspania³y i oryginalny upominek na tê szczególn± okazjê!

Kolekcja: srebrne sztabki prezentowe

Producent:
Mennica Polska
Emitent: Skarbiec Mennicy Polskiej
Stan: menniczy
Metal:
Srebro (Ag) 925
Stempel: lustrzany
Wymiary: 22,4 x 32 mm
Waga: 14,14 g
Nak³ad: 2 000 sztuk!
Rok produkcji: 2012 r.
Certyfikat autentyczno¶ci: tak

Wspania³y upominek!

Ekskluzywna i oryginalna sztabka kolekcjonerska, idealna by uczciæ tê szczególn± okazjê i podnios³± ceremoniê!

Pozwólcie dzieciom przychodziæ do mnie, nie przeszkadzajcie im;
         do takich bowiem nale¿y królestwo Bo¿e.
                                                Jezus Chrystus

Kolekcjonerska sztabka okoliczno¶ciowa wybita stemplem lustrzanym w Mennicy Polskiej w srebrze wysokiej próby Ag 925.

Dostêpna jest w limitowanym nak³adzie zaledwie 2 tysiêcy sztuk!

Srebrna sztabka dedykowana specjalnie na okazjê I Komunii ¦wiêtej, bêd±ca doskona³ym prezentem i pami±tk± tej szczególnej ceremonii.

Istnieje mo¿liwo¶æ dokupienia eleganckiego etui i razem ten zestaw bêdzie tworzyæ prezent doskona³y.

Do sztabki do³±czany jest certyfikat zabezpieczony przed fa³szerstwami, produkowany przez Polsk± Wytwórniê Papierów Warto¶ciowych oraz ¶wiadectwo badania wystawione przez Urz±d Probierczy.

Pozosta³e srebrne i z³ote sztabki prezentowe mo¿na zakupiæ TUTAJ (LINK).

srebrne sztabki prezentowe numizmatyka www.numizmatyczny.pl

*****

Komunia ¦wiêta
(³ac. communio - wspólnota) okre¶lana tak¿e jako Eucharystia (gr. eucharistía - dziêkczynienie) jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrze¶cijañskiego. Obrzêd wywodzi siê od dziêkczynienia z³o¿onego Bogu Ojcu przez Jezusa podczas swej ostatniej Paschy zwanej Ostatni± Wieczerz±, a do liturgii chrze¶cijañskiej wszed³ jako forma uczty sakralnej upamiêtniaj±cej Nowe Przymierze, wspólnotê Boga ze swym ludem.

Poprzez konsekracjê chleba i wina jako cia³a i krwi Chrystusa, spo¿ywanie ich jest symbolem uczestnictwa w Jego drodze ku zbawieniu ludzko¶ci - mêce, ¶mierci i zmartwychwstaniu. Uczestnikami Eucharystii pocz±tkowo by³y tylko niewielkie grupy wyznawców Chrystusa, ¿yj±ce wed³ug Jego nauk i tworz±ce wspólnoty.

Udzia³ w Eucharystii uwarunkowany by³ chrztem i wyra¿ony podstawow± zasad±: "niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imiê Pana".

Przez pierwsze cztery stulecia sakramentu chrztu, bierzmowania i komunii udzielano dzieciom w ramach jednego obrzêdu.

W IV wieku z obrzêdu oddzielono bierzmowanie, do wieku XII uwa¿ano, ¿e komunii nale¿y udzielaæ jednocze¶nie z chrztem, by w razie nag³ej ¶mierci dzieci mia³y otwart± drogê do zbawienia.

Na prze³omie XII i XIII wieku argumentowano ju¿, ¿e przyjmowanie Eucharystii powinno byæ ¶wiadome. Za wiek ¶wiadomo¶ci przyjmowano przedzia³ wiekowy pomiêdzy siódmym a jedenastym rokiem ¿ycia.

Oficjalne stanowisko zaj±³ w 1215 roku IV Sobór Laterañski, postanawiaj±c, ¿e wierni, którzy osi±gnêli wiek rozeznania (annos discretionis), powinni przynajmniej raz w roku przystêpowaæ do spowiedzi i przyjmowaæ komuniê.

W XIII wieku praktycznie oddzielono chrzest od komunii, ale dopiero w 1910 roku papie¿ Pius X w dekrecie "Quam singulari" ustali³ wiek siedmiu lat jako ten, w którym dziecko potrafi poj±æ podstawowe prawdy wiary chrze¶cijañskiej, znaczenie sakramentu i mo¿e po raz pierwszy czynnie uczestniczyæ w Eucharystii.

Sk±d tradycja wiosennych, g³ównie majowych komunii?
Za czas najw³a¶ciwszy na wprowadzenie dzieci w tajemnicê Eucharystii przyjêto okres paschalnej rado¶ci trwaj±cy 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zes³ania Ducha ¦wiêtego, by dzieci po Pierwszej Komunii ¦wiêtej mog³y uczestniczyæ w procesjach podczas oktawy Naj¶wiêtszej Eucharystii.

Czy Komunia to ¶wiêto, skoro nie ma okre¶lonej daty i nie jest dniem wolnym od pracy? W chrze¶cijañskiej i polskiej tradycji z pewno¶ci± jest ¶wiêtem. Zarazem indywidualnym, rodzinnym i ko¶cielnym.

¼ród³o: www.komuniaswieta.biz

previous next contents

Valid HTML 4.0!