Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Sztuka polowania - Polowanie na lisa, 2012
previous next contents

numizmatyka

Moneta z serii Sztuka polowania to interesujący upominek dla miłośników myślistwa, jak również ciekawa propozycja dla wszystkich kolekcjonerów zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Seria:"Sztuka polowania"

Emitent: Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 Dolar
Prawny środek płatniczy w Nowej Zelandii
Srebro: Ag 925
Zdobienie:
tampondruk
Stempel:
lustrzany
Waga: 28,28 g
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Nakład: do 4 000 szt.
Projekt: Ida Karkoszka
Data emisji: marzec 2012 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Interesujący upominek dla wszystkich miłośników myślistwa, ciekawa moneta dla kolekcjonerów zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Mennica Polska prezentuje trzecią monetę z nowej serii monet kolekcjonerskich „Sztuka polowania” - "Polowanie na lisy".

Na rewersie monety przedstawiona jest inscenizacja polowania na lisa, oraz wizerunki myśliwych oraz psów gończych. Wizerunek ozdobiony jest subtelnym dodatkiem w postaci wielobarwnego tampondruku.

W kolekcji "Sztuka polowania" zostaną przedstawione charakterystyczne sceny polowań z różnych rejonów świata. Pierwszą monetą z serii jest moneta „Polowanie na kaczki”, drugą "Polowanie na słonie".

Każdy temat w serii zostanie wybity w bardzo niskim nakładzie - tylko do 3000 sztuk, na srebrnym krążku monetarnym próby Ag 925, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.
*****

Lis - nazwa zwyczajowa oznaczająca drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes, najczęściej stosowana w odniesieniu do gatunku Vulpes vulpes ( w języku polskim zwanego lisem pospolitym, lisem rudym lub po prostu lisem).

Lisie futro jest cenione ze względu na puszysty włos i kolor w zależności od gatunku: od jasnorudego do czarnego.
Lis jest symbolem sprytu i przebiegłości w wielu kulturach, występuje w licznych bajkach i podaniach.

Jak poluje się na lisy?
Temat polowania na lisy jest tematem ciekawym i wszystkim doskonale znanym. Dodatkowym argumentem przemawiającym za popularyzacją polowania na lisy jest ich ilość. A lisy przecież nie żyją powietrzem. Są to nasi cisi wspólnicy którzy redukują nam nasze stany drobnej zwierzyny i sarny bardzo skutecznie. Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe lisa to +,- 850 g świeżej masy (w tym roślinnej). Rocznie jest to około 300 kilogramów. Przyjmując umownie że na obwodzie na którym polujecie żyje aktualnie 100 lisów da nam to niebagatelną liczbę 30 ton masy.

Najczęściej stosowanymi sposobami polowania na lisy są: zasiadka i podchód. Te obie popularne formy polowania można dowolnie łączyć ze sobą a warunkiem tego jest przede wszystkim dobra znajomość łowiska. Najlepszym sposobem polowania z zasiadki na lisa jest niewątpliwie zasiadka na ambonie. Możemy w ten sposób polować zarówno w dzień jak i wieczorem lub w nocy przy białej stopie i pełni księżyca. Możemy oczekiwać lisa udającego się na wieczorny "obchód" swojego terenu łowieckiego jak i zaprosić go na smakowitą kolację, która mu przygotujemy w postaci nęciska. Zasiadkę na ambonie możemy również uatrakcyjnić sobie próbując szczęścia na wab. Można też zasiąść na własnoręcznie skonstruowanej zasiadce na drzewie czy na stołku w małej kępie na środku łąki. A więc ambona. Wybieramy ją w pobliżu naturalnych ciągów lisich a więc rowów. Błędem jest wybór miejsca na wielohektarowym zaoranym polu natomiast wybór ambony nad łąkami, lucerniskami czy nie zaoranymi ścierniskami będzie poprawny. Z reguły pierwszy i drugi wyjazd należy potraktować jako rekonesans, co wcale nie przesądza o wyniku. Lisy ciągną w poszukiwaniu żeru w stronę zabudowań, warto to wziąć pod uwagę.
Zasiadka przy nęcisku. Najskuteczniejszy sposób polowania na lisy zimą. Jeśli w łowisku jest zwierzyna gruba to wszystkie patrochy zwozimy właśnie w takie miejsce gdzie później będziemy zasiadać na lisy. Nęcisko lokujemy w zależności czy będziemy strzelali kulą czy śrutem dalej 60-70 metrów bliżej 25-30 metrów. Na nęcisko możemy wywozić pozostałości poubojowe z rzeźni czy padły drób z kurników. Aby nęcisko służyło nam dłużej warto jest umieścić je we wcześniej wykopanym dole lekko przysypać i przycisnąć np. klocami drewna ułożonymi równolegle w odstępie 20 cm od siebie.
Podchód zaleca się w piękne słoneczne najlepiej bezwietrzne, mroźne dni. Jeśli mamy do tego jeszcze śnieg sukces murowany. Wychodzimy koło 11-tej w południe i z lornetką przy oczach powoli nie śpiesząc się penetrujemy przyległe do lasu ścierniska, śródleśne łąki i nieużytki. Widząc lisa możemy zacząć go podchodzić lub stając od lasu próbować przewidzieć drogę jego powrotu. Jeśli nie uda się to nam dzisiaj jutro lis najprawdopodobniej pociągnie tym samym szlakiem a tam już my będziemy na niego czekać. Jeśli mamy w pobliżu ambonę skorzystajmy z niej i spokojnie czekajmy na rozwój wydarzeń.

źródło: www.szeremet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!