Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Mieszko I - srebrne numizmaty inwestycyjne Ag 999 - 2 sztuki
previous next contents

numizmatyka

Dwa numizmaty inwestycyjne Mieszko I wykonane ze srebra najwyższej próby Ag 999.

Kolekcja: Srebrne numizmaty inwestycyjne

Producent: Mennica Polska
Srebro: Ag 999 
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica:
32,00 mm
Waga: 14,14 g
Rok emisji: 2011 r.
W zestawie:
dwa srebrne numizmaty inwestycyjne, w prezencie - ozdobna sakiewka

Po raz pierwszy w numizmatyce sygnowanej przez istniejącą od ponad 240 lat renomowaną Mennicę Polską!

Numizmaty inwestycyjne wykonane z czystego kruszcu - s
rebra najwyższej próby Ag 999.

Na rewersie zaprezentowano wizerunek pierwszego historycznego władcy Polski - Mieszka I (ok. 960-992) według malarza Jana Matejki z "Pocztu Królów i Książąt Polski".

Produkt oznaczony jest sygnaturą MW - znakiem firmowym Mennicy Warszawskiej, dziś Mennicy Polskiej S.A., który jest gwarancją jego autentyczności, oryginalnego projektu artystycznego i najwyższej jakości wykonania.

Numizmaty inwestycyjne Mieszko I Ag 999
Mieszko I - Poczet Królów i Książąt Polskich
- malarz - Jan Matejko


Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maja 992) - książę Polski z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 r. Ojciec Bolesława I Chrobrego i Świętosławy-Sygrydy.

Mieszko I to historyczny władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zajmując je po rzekę Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę.

Poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. oraz ślubu (w 965 r.) z Dobrawą Przemyślidką Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Oprócz podbojów duże znaczenie dla przyszłości księstwa Polan miały także jego reformy wewnętrzne, mające na celu rozbudowę i usprawnienie państwa.

Zachowane źródła pozwalają twierdzić, że Mieszko I był sprawnym politykiem, utalentowanym wodzem i charyzmatycznym władcą. Prowadził zręczne działania dyplomatyczne, zawierając sojusz wpierw z Czechami, a następnie ze Szwecją i Cesarstwem. W polityce zagranicznej kierował się przede wszystkim racją stanu, wchodząc w układy nawet ze swoimi wcześniejszymi wrogami. Synom pozostawił państwo o znacznie wyższej pozycji w Europie i przynajmniej podwojonym terytorium.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!