Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Miasta w Polsce - Poznań, 2011
previous next contents

numizmatyka

 
Moneta NG z serii "Miasta w Polsce" prezentująca Poznań.

Moneta obiegowa 2 zł - Miasta w Polsce - Poznań, 2011

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 800 000 szt.
Data emisji monet: 15.09.2011 r.

Moneta Nordic Gold z serii "Miasta w Polsce" prezentująca klasztor Franciszkanów w Poznaniu.


*****

Klasztor Franciszkanów w Poznaniu

Franciszkanie przybyli do Poznania około 1640 roku. 22 sierpnia 1643 roku król Władysław IV wydał specjalny dokument, w którym zezwolił im osiedlić się na stoku wzgórza w pobliżu zamku książęcego i wybudować kościół i klasztor.

W kolejnym roku biskup poznański zgodził się na erygowanie konwentu franciszkanów. Najpierw jednak zakonnicy osiedlili się na tak zwanej Grobli, za murami miasta.

Po spaleniu się w czasie najazdu szwedzkiego drewnianego kościółka i klasztoru rozpoczęto budowę murowanej świątyni i domu zakonnego na wzgórzu zamkowym, zgodnie z dekretem królewskim.

24 maja 1668 roku poświęcony został kamień węgielny pod świątynię, która stoi do dziś. Nowy kościół - pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego - wzniesiono w stylu barokowym.

Od samego początku franciszkanie otrzymali w Poznaniu specjalną misję szerzenia chwały Matki Bożej. W okresie szwedzkiego „potopu” rozpoczął tu swoją działalność brat Tomasz Dybowski. Był poznańskim kwestarzem w czasie wielkiej biedy.

W 1666 roku za zgodą przełożonych kupił niewielki obraz Matki Bożej. Chodził z obrazem zawieszonym na piersiach, przynosząc wszystkim ukojenie w cierpieniach, radość i wiarę w Jej opiekę.

Po kilku latach do władz kościelnych dotarła wieść o cudach, które za sprawą obrazu otrzymywali wierni. Powołano kilka komisji badających niezwykłe zdarzenia i uzdrowienia.

19 kwietnia 1669 roku biskup poznański wydał dekret o cudowności tego obrazu Matki Bożej i zezwolił na jego kult w kościele oo. Franciszkanów na wzgórzu zamkowym w Poznaniu.

W 1670 roku obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej został uroczyście umieszczony w nowej świątyni. Odtąd kościół franciszkański stał się najważniejszym sanktuarium miasta, a Matka Boża w tym wizerunku - Panią Poznania.

29 czerwca 1968 roku obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej - Pani Poznania otrzymał papieskie korony, nałożone przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego, kardynała Karola Wojtyłę i arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Kościół został niedawno odrestaurowany. Jest to jedna z najważniejszych świątyń Poznania, jako miejsce kultu Matki Bożej, ze względu na architekturę i wystrój - głównie dzieło Adama Swacha - oraz na niespotykaną akustykę nawy głównej, dzięki czemu odbywa się tu wiele koncertów.

Wokół klasztoru ma miejsce wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych, spośród których jedno z najważniejszych to święto Pani Poznania - odpust Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, 12 września.

autor tekstu: o. Manswet Wardyn

previous next contents

Valid HTML 4.0!