Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 20 lat, 2012
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pierwszy raz w historii polskiej numizmatyki Mennica Polska wybiła monety w kształcie serca.
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce historycznej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Stempel:
lustrzany
Wymiary:
28,7 mm x 30,00 mm
Kształt: serce
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji:
60.000 szt.
Cena emisyjna NBP:105 zł
Projekt monety: Urszula Walerzak
Data emisji monet: 5.01.2012 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, folder emisyjny
 

Po raz pierwszy w historii polskiej numizmatyki Mennica Polska wybiła monety w kształcie serca.

Są to srebrne dziesięciozłotówki zaprojektowane dla uświetnienia 20 lat charytatywnej działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Te niezwykłe, zaawansowane technologicznie monety zaprojektowała utalentowana artystka - Urszula Walerzak.

"Jeżeli mówimy o monetach i mówimy, że są ładne, to te są po prostu piękne. Jest to nasze serce..."
                                                                                                                                                                        Jurek Owsiak

  • Awers: po lewej stronie monety, mającej stylizowany kształt serca, od dołu ku górze, stylizowany wizerunek klawiatury fortepianu. Nad nim, po prawej stronie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Po bokach orła napis: 10-zł. Od góry, od lewej strony, a następnie wzdłuż prawej krawędzi monety, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2012. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: MW.

  • Rewers: stylizowany wizerunek gitary, której górną część gryfu tworzą stylizowane wizerunki serduszek. Po lewej stronie gryfu gitary napis: 20, a po prawej napis: Lat. W otoku, na wyodrębnionej płaszczyźnie, napis: WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2012 r. zagrała na całym świecie po raz dwudziesty.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest największą pozarządową organizacją charytatywną w Polsce, która ratuje życie wyposażając publiczne szpitale dziecięce w wysoce specjalistyczny, nowoczesny sprzęt medyczny.

Fundacja WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów kardiochirurgicznych, neonatologicznych, onkologicznych, nefrologicznych, a także oddziałów dzieci młodszych i intensywnej terapii.

Od 20 lat priorytetem w działaniach Fundacji jest pomoc najmłodszym - noworodkom i to dla nich zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy podczas jubileuszowego 20 Finału.

8 stycznia 2012 roku WOŚP jak zwykle zagrała z pompą, a tematem przewodnim były:
  • „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko,
czyli zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą!”.

*****

WOŚP,
czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


● Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w Warszawie 2 marca 1993 r.

Jest to najaktywniejsza i ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.

Pomysłodawcą, inicjatorem i Prezesem Zarządu Orkiestry jest Jurek Owsiak.

● W styczniu każdego roku Fundacja organizuje jednodniową, ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Dzień ten, nazwany Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest jak wielkie, narodowe święto.

Telewizja publiczna transmituje na żywo przebieg kwesty, w całym kraju odbywają się setki koncertów, zabaw, a na ulicach miast, miasteczek i wsi w całej Polsce pojawia się 120 tysięcy wolontariuszy.

Finał odbywa się także w wielu krajach świata, w których żyją Polacy.

Zbiórki na rzecz Orkiestry odbywały się m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Serbii, USA, Kanadzie, Grecji, Iraku czy Meksyku.

● Dzięki osiemnastu finałom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na sprzęt medyczny ponad 110 milionów dolarów amerykańskich! Dzięki 19. Finałowi WOŚP udało nam się już przygotować i przeprowadzić dwa konkursy ofert, w czasie których zakupiliśmy kilkaset kolejnych urządzeń.

Aparatura medyczna zakupiona przez Fundację znajduje się we wszystkich polskich szpitalach i oddziałach dziecięcych. Jest to sprzęt najnowszej myśli technicznej.

● 20. Finał WOŚP odbędzie się pod hasłem: Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Swoją działalność zaczynaliśmy od ratowania życia noworodków chorych na serce. Po 20 latach nadal priorytetem w naszych działaniach jest noworodek.

W tym roku skoncentrujemy się nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także pochylimy się nad zdrowiem chorej na cukrzycę mamy w ciąży, nad którą roztaczamy już od kilku lat opiekę związaną z zagrożeniami, jakie niesie ta choroba.

● Fundacja prowadzi i w pełni finansuje sześć całorocznych ogólnopolskich programów medycznych, które uzyskały szerokie uznanie wśród światowych specjalistów medycyny dziecięcej:
  • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków;
  • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków;
  • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków - Infant Flow;
  • Program Leczenia Dzieci Osobistymi Pompami Insulinowymi;
  • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet w Ciąży;
  • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci.
● Od 2001 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bardzo aktywnie angażuje się w popularyzację wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fundacja utworzyła ośrodek szkoleniowy - Centrum Wolontariatu Szadowo-Młyn, będący bazą organizowanych regularnie szkoleń w zakresie pierwszej pomocy, oraz wszelkich działań związanych z popularyzacją tej wiedzy.

Organizowane przez Wielką Orkiestrę kursy ukończyło blisko 6 tysięcy osób, które następnie aktywnie angażowały się w najróżniejsze przedsięwzięcia Fundacji, będąc  wolontariuszami Pokojowego Patrolu WOŚP.

W 2005 r. Fundacja podjęła współpracę z Amerykańskim Stowarzyszeniem Serca (AHA - American Heart Association), Centrum Szkolenia Szadowo-Młyn stało się oficjalnym ośrodkiem szkoleniowym AHA w Polsce.

● W 2006 r. Fundacja uruchomiła absolutnie nowatorski i pierwszy w świecie program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, skierowany do najmłodszych dzieci. Jego istotą jest szkolenie nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych w Polsce w zakresie zasad pierwszej pomocy, aby poprzez nauczycieli dotrzeć z tą wiedzą do dzieci.

Do tej pory przeszkoliliśmy 22 752 nauczycieli z 11 736 szkół. Programem objętych jest ponad milion dzieci. Polska może stać się pierwszym krajem, w którym nauka pierwszej pomocy będzie powszechnym elementem nauczania w szkołach podstawowych.

Fundacja nie tylko szkoli personel szkół, ale także przekazuje wszelkie materiały dydaktyczne - m.in. podręczniki dla nauczycieli i dla dzieci, płyty DVD, oraz manekiny do ćwiczeń.

● W połowie wakacji Fundacja WOŚP organizuje wielki letni festiwal „Przystanek Woodstock”. Jego ideą jest podziękowanie za ogromne zaangażowanie wszystkim wolontariuszom i młodzieży wspierającej Orkiestrę.

Festiwal ten to dwa dni niebiletowanej zabawy dla kilkuset tysięcy osób pod hasłem: „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”. Przystanek Woodstock stał się największym festiwalem rockowym open-air w Europie. Swoją niepowtarzalną atmosferą, oraz dzięki doskonałej organizacji, przyciąga fanów muzyki rockowej z całej Europy.

W pełni przyjmują oni najważniejsze hasła tego spotkania - „Stop przemocy! Stop narkotykom!”, jednocząc się we wzajemnej przyjaźni na te dwa dni rock’n’rollowej zabawy.

autor: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, źródło: folder emisyjny

źródło: NBP / Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!