Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 $, Tajemnice historii - Bursztynowa Komnata, 2012
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Ponadczasowe piękno i prestiż - niezwykle kunsztowna moneta, pierwsza z fascynującej serii - "Tajemnice historii".

Niskonakładowa moneta o wadze 2 uncji czystego złota uwiecznia słynną Bursztynową Komnatę i posiada dodający uroku unikalny naturalny bursztyn z ornamentem.

Kolekcja: "Tajemnice historii" 

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dolarów nowozelandzkich (ang. 100 dollars)
Złoto: Au 999
Techniki dodatkowe: naturalny bursztyn
Stempel: lustrzany
Średnica: 40,00 mm
Waga: 62,20 g (2 oz - 2 uncje trojańskie złota)
Wielkość emisji: 200 szt. !
Certyfikat autentyczności: tak
Numeracja: na rancie i certyfikacie
Data emisji: 30 październik 2012 r.
Projektant: Dobrochna Surajewska
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i w eleganckim etui prezentacyjnym, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności.

TAJEMNICE HISTORII - BURSZTYNOWA KOMNATA

PIĘKNO I PRESTIŻ


Ekskluzywna złota moneta kolekcjonerska z wizerunkiem Bursztynowej Komnaty, rozpoczynająca fascynującą serię numizmatyczną "Tajemnice historii".

P
rzepiękna, złota moneta kolekcjonerska z dodającym uroku unikalnym, naturalnym bursztynem.

Dodatkowo bursztyn na złotej monecie będzie posiadał grawerowany od spodu ornament.

Każda z monet będzie umieszczona w eleganckim etui dedykowanym specjalnie do tego produktu.

Monety będą posiadały indywidualną numerację na rancie, zgodną z numeracją na certyfikacie!
 
Na monecie o wadze 2 uncji czystego złota została uwieczniona słynna, zaginiona Bursztynowa Komnata z Petersburga.

Tworzone w latach 1701-1712 roku przez gdańskich mistrzów arcydzieło sztuki - obecnie uznawane jest za "ósmy cud świata".
 
Pierwszej monecie z serii "Tajemnice historii" wyjątkowego uroku dodaje, jak też podkreśla jej tematykę - złoto Północy, czyli naturalny bursztyn bałtycki o różnych odcieniach, który emanuje złocistym blaskiem od wieków.

Będący obiektem pożądania bursztyn bałtycki jako "żywy kamień" kryje w sobie pamiątki świata, w którym powstawał. To kopalnia wiedzy o zaklętej w miodowe bryłki faunie i florze istniejącej czterdzieści milionów lat temu.

Oprócz tajemniczej tematyki oraz urzekającego szczegółami projektu, niesamowitym atutem jest niski nakład monety, wynoszący jedynie 200 sztuk!

Wszystko to czyni tą nietuzinkową monetę tak cenną, jak
poszukiwany od prawie 65 lat skarb w postaci Bursztynowej Komnaty o przepełnionym przepychem wnętrzu, wspaniałej historii i owianej mrokiem legendzie.
  

Na kolejnych monetach z serii zostaną uwiecznione m.in.:
  • Święty Graal
  • Arka Przymierza
  • Skarb Admirała
  • Skarb Templariuszy
 
Zamów tą piękną monetę i spraw, by dodawała splendoru Twojej kolekcji.

"Tajemnica życia
leży w poszukiwaniu piękna."

Oscar Wilde

Bursztynowa komnata w Carskim Siole, zdjęcie sprzed II wojny światowej
Bursztynowa komnata w Carskim Siole,
zdjęcie sprzed II wojny światowej

Ta złota moneta kolekcjonerska stanowi wyjątkową ozdobę ekskluzywnych kolekcji numizmatycznych.

Precyzyjny projekt i perfekcyjne wykonanie najdrobniejszych szczegółów ucieszy i dopieści oko najbardziej wymagających koneserów!

Jako poszukiwany, niskonakładowy rarytas - zapewne stanie się także obiektem zainteresowania inwestorów. Jeszcze przed emisją, z uwagi na niski nakład, jak też duże zainteresowanie monetą, została ona oficjalnie wyprzedana!  

Pierwsza z serii "Tajemnice historii" lustrzana moneta kolekcjonerska, o wadze 2 uncji złota wysokiej próby Au 999, uwiecznia Bursztynową Komnatę - najsłynniejsze dzieło sztuki wszech czasów w dziedzinie bursztynnictwa. Urzekające detale, lśniące lustra, płonące kolory bursztynu... Słowem - widok Bursztynowej Komnaty zapiera dech w piersiach.

T
o unikalne na skalę światową dzieło gdańskich rzemieślników od kilkudziesięciu lat wzbudza ogromne emocje wśród poszukiwaczy skarbów, historyków, dziennikarzy, entuzjastów przygody, skarbów i odkryć, słowem - osób pasjonujących się jego tajemniczą historią. Po raz ostatni skarb ten widziano wiosną 1945 roku w Królewcu
, czyli dzisiejszym Kaliningradzie, dokąd został przewieziony przez hitlerowców z Pałacu Jekaterynińskiego w 29 skrzyniach.
 
W Królewcu jako ostatni Bursztynową Komnatą zajmował się doktor Alfred Rohde. Ten największy w Europie specjalista od bursztynu pakował rozmontowaną komnatę w szczelne skrzynie, a następnie została ona wywieziona ciężarówkami w nieznanym kierunku i ukryta tak skutecznie, że nie jest do dziś znane miejsce jej przechowywania. Oprócz miejsca ukrycia skarbu, zagadkowe jest również to, że w grudniu 1945 roku sąsiedzi znaleźli doktora Rohde i jego żonę martwych. Śledztwo wykluczyło samobójstwo, ale nie wykluczyło morderstwa.

Los Amber Chamber intryguje, jak też pobudza wyobraźnię, stanowiąc jedną z najbardziej fascynujących zagadek XX wieku. Wśród wielu wersji dotyczących miejsca ukrycia Bursztynowej Komnaty wskazuje się m.in. Śląsk, zamek Wildenhof (dziś Dzików pod Olsztynem) oraz statek Wilhelm Gustloff.
 
Istnieje też wersja jakoby hitlerowcy wysłali ją do centralnych ziem III Rzeszy, gdzie podobno widziano ją w jednej z kopalni o kryptonimie B.Schacht. Legenda głosi, że dzieci robotników pracujących w kopalni bawiły się bursztynowymi płytkami. Jednakże Anglicy, którzy przybyli w to miejsce pod koniec wojny, wysadzili kopalnię, niczego nie zauważając.
 
Jeszcze inna wersja głosi, że bursztynowa boazeria z B. Schacht została wysłana samolotem do USA, gdzie prawdopodobnie mogła zostać sprzedana. Ciekawostką jest to, że w poszukiwania skarbu zaangażowali się też astrolodzy, którzy wskazali na miasto Soledad nad rzeką Orinoko w Wenezueli.
 
Kolejne przypuszczenie - to pozostawieniu Komnaty na ziemiach dawnych Prus Wschodnich, gdzie mogła zostać np. spalona. Z kolei inni przypuszczają ukrycie jej w Jantarnoje w dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim w kopalni „Anna”, jednakże zbadanie tej wersji utrudnia zalegająca tam na powierzchni woda. Wątpliwości na temat ukrycia Komnaty jest zatem bardzo dużo.
 
Amber Chamber jest zatem poszukiwana niemal od 65 lat. Natomiast zdobycie pojedynczych oryginalnych detali i wierne odtworzenie Komnaty kosztowało 11,5 mln dolarów i trwało od 1979 do 2003 roku, a więc zajęło rosyjskim konserwatorom aż 24 lata. Oficjalne otwarcie komnaty dla turystów nastąpiło w dniu 3 czerwca 2003 roku, a zakończenie rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty w trzechsetlecie Sankt Petersburga było wielkim świętem dla całej Federacji Rosyjskiej.
 
Spośród prawie 6 ton bałtyckiego bursztynu mozolnie wyselekcjonowano 2 tony najładniejszego jantaru, z którego powstało pół miliona płytek. Wyłożono nimi ściany sali o powierzchni 94 m2 i wysokości blisko 8 metrów. Dodatkowo Komnatę oświetlono łącznie 250 świecami, co łącznie sprawia, że jej widok jest naprawdę imponujący.
 
 Dlatego też nie bez powodu Bursztynowa Komnata obecnie uznawana jest za "ósmy cud świata" i warta jest blisko 500 mln dolarów.
 
 
Północna ściana Bursztynowej Komnaty - zdjęcie z 1940 roku
Północna ściana Bursztynowej Komnaty - zdjęcie z 1940 roku 

 Bursztynowa Komnata (rosyjski: Янтарная комната, Yantarnaya komnata, angielski: Amber Chamber (Amber Room), niemiecki: Bernsteinzimmer) - pod tym pojęciem kryje się kompletny bursztynowy wystrój komnaty zamówiony w roku 1701 przez pierwszego króla pruskiego Fryderyka I Hohenzollerna (1701-1713) u gdańskich mistrzów. Przez kilkadziesiąt lat, jakie upłynęły od jego zaginięcia, bądź zniszczenia w roku 1945, stał się symbolem zaginionego skarbu.
 
Prace nad doborem kamieni odpowiedniej wielkości i koloru trwały wiele lat. W końcu powstał gabinet składający się z dwunastu płaszczyzn ściennych i dziesięciu fragmentów boazerii, które można było dowolnie zestawiać. Gabinet był przepiękny: odpowiednio dobrane bursztyny tworzyły płaskorzeźby, ornamenty przedstawiające girlandy, herby, scenki rodzajowe. Sufity zdobiły połyskujące żyrandole, po bokach zaś stały wykonane z bursztynu świeczniki.
 
W niektórych miejscach bursztyn umocowano na srebrnej folii w celu spotęgowania efektów świetlnych. Gdy bursztynowy gabinet był już gotowy, zgodnie okrzyknięto go ósmym cudem świata.
 
 
Urzekające szczegółami detale zrekonstruowanej Bursztynowej Komnaty
Urzekające szczegółami detale
zrekonstruowanej Bursztynowej Komnaty


Historia Bursztynowej Komnaty
W 1701 Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu w swoim podberlińskim pałacu Charlottenburg u mistrza bursztyniarskiego z Kopenhagi. Prace nad tym trwały jedenaście lat. Dzieło było imponujące: ściany pokoju o wymiarach 10,5x11,5 m pokrywały precyzyjnie dobrane i obrobione kawałki bursztynu. Tworzyły płaskorzeźby, herby itp.

W 1716 roku car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga - najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego. Od 1743 roku gabinet rozbudowano - m.in. dodano kandelabry, lustra, a także meble. W 1755 carowa Elżbieta przeniosła komnatę do pałacu w Carskim Siole, gdzie przez niemal 200 lat zdobiła wnętrze Pałacu Jekatierinskiego.
 
 W 1941 została skradziona przez Niemców. Jedna z wersji wydarzeń sugeruje, że to oni właśnie, pod dowództwem hrabiego Solmsa, mieli zdemontować i wywieźć bursztynową komnatę. W niemieckich dokumentach wojskowych odnotowano, że zdemontowanie bursztynowej mozaiki trwało 36 godzin.
 
Latem 1942 roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku. Jednak już w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.

Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę 9 kwietnia 1945 roku. Bursztynowej Komnaty nie odnaleziono. Rosjanom udało się natomiast zatrzymać kustosza zamkowych zbiorów, który jednak wkrótce zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast do polskiego więzienia trafił również Erich Koch, który zapewne zlecił wywiezienie lub ukrycie arcydzieła nazywanego często Ósmym cudem świata.

Obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej komnaty, ukończona w 2003 roku. Prace nad rekonstrukcją komnaty rozpoczęto w 1979 roku i prowadzono je na podstawie zachowanych źródeł: zdjęć i dokumentów. Kopia kosztowała 11,5 mln dolarów, a w jej uroczystym otwarciu podczas obchodów trzechsetlecia Sankt Petersburga brali udział m.in. Władimir Putin, Gerhard Schröder i George Bush.

Fragment kopii Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole

previous next contents

Valid HTML 4.0!