Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Polskie Kluby piłkarskie - Polonia Warszawa, 2011
previous next contents

numizmatyka

Polonia Warszawa - pierwsza moneta Nordic Gold z nowej serii monet upamiętniającej polskie kluby piłkarskie o najdłuższej tradycji.
Moneta obiegowa 2 zł - Polskie Kluby piłkarskie - Polonia Warszawa, 2011

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 800 000 szt.
Projekt rewersu monety: Grzegorz Pfeifer
Projekt awersu monety: Ewa Tyc-Karpińska
Data emisji monet: 18.11.2011 r.

Polonia Warszawa - pierwsza moneta Nordic Gold z nowej serii monet "Polskie Kluby piłkarskie" upamiętniającej polskie kluby piłkarskie o najdłuższej tradycji.

"Polskie Kluby piłkarskie" - wg NBP ta seria monet okolicznościowych będzie krótką serią, ponieważ historia większości klubów piłkarskich w Polsce jest dosyć krótka.

Narodowy Bank Polski planuje, że w ramach tej serii zostanie wyemitowanych 6 monet.

Jako pierwsza zostanie wyemitowana moneta poświęcona klubowi Polonia Warszawa, który powstał w 1911 roku.

Polonia Warszawa (Klub Sportowy Piłkarski Polonia Warszawa, przydomek Czarne Koszule, Duma Stolicy) to obecnie najstarszy klub w Warszawie oraz pierwszy wicemistrz w dziejach polskiego futbolu i pierwszy mistrz Polski po II wojnie światowej.

W tabeli wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 14. miejsce.

W klubie przez wiele lat grał jako zawodnik, a następnie pracował jako trener, były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej - Jerzy Engel. W tym czasie w drużynie Polonii Warszawa występował pierwszy czarnoskóry reprezentant Polski w piłce nożnej - Emmanuel Olisadebe.

******

POLONIA WARSZAWA

Polonia Warszawa jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce.

W roku 2011 obchodzi jubileusz 100-lecia działalności.

Warszawski klub należał do pionierów futbolu na ziemiach polskich. W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski w 1921 roku poloniści zajęli drugie miejsce, ustępując tylko Cracovii Kraków.

Polonia Warszawa była jednym z założycieli polskiej ligi piłkarskiej w roku 1927. Największe sukcesy klubu to tytuły Mistrza Polski w latach 1946 i 2000.

Piłkarze Polonii nazywani są również „Czarnymi Koszulami”, przydomek pochodzi od rzadko spotykanej na piłkarskich boiskach barwy strojów graczy.

Do legendy polskiego sportu przeszło zwycięstwo polonistów w pierwszych powojennych rozgrywkach w 1946 roku, nazwane „mistrzostwem na zgliszczach stolicy”.

Piłkarze w czarnych koszulach nie należeli do faworytów rozgrywek ze względu na wyjątkowo trudne warunki funkcjonowania klubu w zburzonym mieście. Wygraną polonistów odebrano jako symbol odbudowy Warszawy.

Założony w okresie zaborów klub szczyci się patriotycznymi korzeniami. Łacińska nazwa Polski przyjęta jako miano drużyny oraz herb w formie biało-czerwonej tarczy miały na celu propagowanie dążeń wolnościowych wśród warszawskiej młodzieży.

Pomysłodawcą nazwy klubu był Wacław Denhoff-Czarnocki (1894-1927) - działacz niepodległościowy, późniejszy żołnierz Legionów Polskich, poeta (autor słów do żołnierskiej pieśni „O mój rozmarynie rozwijaj się”).

Wśród założycieli Polonii prym wiedli przedstawiciele znanych warszawskich rodów Gebethnerów i Lothów.

Jeden z duchowych przywódców polskich ewangelików pastor August Loth (1869-1944) należał do grona pierwszych prezesów KS Polonia.

W latach 1928-1939 klubem kierował gen. Kazimierz Sosnkowski - Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Barwy Polonii Warszawa reprezentowało wielu wybitnych piłkarzy. Legendą klubu jest Władysław Szczepaniak (1910-1979), którego imieniem nazwano jeden z placów w Warszawie.

Przez cały okres kariery sportowej pozostał wierny stołecznemu klubowi, w reprezentacji Polski występował przez blisko 20 lat, aż 18 spotkań rozegrał jako kapitan biało-czerwonych. Uczestnik olimpiady w Berlinie w 1936 r. i mistrzostw świata we Francji w 1938 r.

Wielokrotnym kapitanem kadry narodowej był także Jerzy Bułanow (1903-1980) - obrońca Polonii wywodzący się z „białej” emigracji rosyjskiej.

W pierwszym meczu reprezentacji Polski z Węgrami (0:1, 18.12.1921 r.) zagrało dwóch zawodników „Czarnych Koszul”: Jan Loth (1900–1933) i Artur Marczewski (1896-1945).

W ostatnich latach w reprezentacji Polski znów występują liczni gracze Polonii.

W 2002 roku to bramki Emmanuela Olisadebe przyczyniły się do awansu Polaków na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Korei Południowej i Japonii.

W latach 1952-1991 klub przeżywał głęboki kryzys organizacyjno-sportowy, którego główną przyczyną była dyskryminacyjna polityka władz PRL. Polonia odbierana była przez ówczesne władze jako klub z przeszłością „sanacyjno-akowską”, co przekładało się na niekorzystne decyzje jedynego w ówczesnych realiach, państwowego sponsora.

Dopiero od przełomu 1989 roku datuje się odbudowa sportowej pozycji „Czarnych Koszul”. W 1991 roku zespół awansował z III do II ligi, by w roku 1993 (po 41 latach nieobecności) powrócić w szeregi piłkarskiej ekstraklasy.

Największe sukcesy w najnowszej historii święcili poloniści na przełomie XX i XXI wieku, zdobywając m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski oraz Puchar Polski.

Zespół wielokrotnie występował w europejskich pucharach, w roku 2000 tylko jedną bramką przegrał dwumecz o awans do Ligi Mistrzów z Panathinaikosem Ateny (2:2 i 1:2).

Obecnie Polonia Warszawa należy do czołowych drużyn ekstraklasy.

Osiągnięcia piłkarzy Polonii Warszawa:
źródło: folder emisyjny, autor: Jacek C. Kamiński - KS Polonia Warszawa

previous next contents

Valid HTML 4.0!