Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
50 yuan, Złota moneta bulionowa - Panda 1/10 oz, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Uzupełnij kolekcję o jedną z najpopularniejszych na świecie złotą monetę z wizerunkiem sympatycznego misia pandy.
Kolekcja: Złote monety Panda

Stan zachowania:
I (menniczy)
Kraj: Chiny
Nominał: 50 yuan (50 CNY)
Złoto: 999/1000 Au
Stempel:
Brilliant Uncirculated
Średnica: 18 mm
Waga: 3,11 g (1/10 oz)
Rant:
ząbkowany
Emisja:
od 1982 r.
Opakowanie:
kapsuła ochronna

Uzupełnij kolekcję o jedną z najpopularniejszych na świecie monet bulionowych - złotą monetę z wizerunkiem  sympatycznego misia panda.

Panda to moneta lokacyjna z
24-karatowego złota o nominale 50 yuan z pożądanej przez kolekcjonerów serii, która emitowana jest od 1982 roku.

Chińska mennica emituje złote monety lokacyjne przedstawiające dwa symbole tego kraju: sympatycznego misia pandę i Świątynię Nieba w Pekinie.

Wizerunek misia pandy zmieniany jest co roku. Zdecydowanie wpływa to na atrakcyjność i powodzenie serii prezentującej niedźwiedzia bambusowego, określanego potocznie jako panda.


Te urzekające wizerunkiem monety bulionowe z wizerunkiem misia pandy produkowane są ze złota, srebra, platyny, a także palladu.

Mimo że monety te są przeznaczone na cele lokacyjne, cieszą się także bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko inwestorów, ale ze względu na ich urodę - są popularne także wśród kolekcjonerów na całym świecie.

Istotne jest także to, że wizerunek pandy przedstawionej na rewersie - każdego roku jest inny.

Monety bulionowe innych krajów mają cały czas ten sam wizerunek, zaś wygląd chińskich pand jest co roku inny, co bardzo podnosi walory kolekcjonerskie tej serii srebrnych monet.


Monety bulionowe - to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału.

Monety te zwykle nie mają zadeklarowanej wartości, zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu. Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu.

Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1970 roku w RPA Krugerrand.

Popularne monety bulionowe:
  • Krugerrand (RPA)
  • Liść klonowy (Kanada)
  • Amerykański orzeł (USA)
  • Nugget, Kookaburra (Australia)
  • Panda (Chiny)
  • Suweren, Britannia (Wielka Brytania)
  • Wiener Philharmoniker (Austria)
  • Orzeł bielik (Polska).

Panda wielka, niedźwiedź bambusowy (Ailuropoda melanoleuca) - gatunek ssaków z rodziny niedźwiedziowatych, rzędu drapieżnych.

Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1600-3500 m n.p.m. (zimą schodzi do 800 m n.p.m.).

Jej przynależność do drapieżnych nie ulega wątpliwości, lecz w rzeczywistości zwierzę odżywia się prawie wyłącznie pędami bambusa, choć - podobnie jak większość zwierząt - nie gardzi jajami i gryzoniami, które zjada wraz z pokarmem roślinnym.

Panda je bardzo dużo - na dobę potrzebuje ok. 40 kilogramów paszy.

Przez długi czas panda była zaliczana do rodziny szopowatych jako odległy krewny pandy małej, jednak testy genetyczne wykazały, że panda wielka jest spokrewniona z niedźwiedziami, od których oddzieliła się we wczesnym rozwoju rodziny niedźwiedziowatych.

Jej najbliższym krewnym jest niedźwiedź andyjski.

Panda wielka należy do zwierząt na granicy wymarcia, głównie wskutek niskiej rozrodczości, ale również wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych.

Ssak ten jest symbolem World Wildlife Fund, organizacji zajmującej się ochroną środowiska i organizmów zagrożonych wymarciem.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!