Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Wielkie osiągnięcia ludzkości - Łuk, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Łuk - przełomowe osiągnięcie ludzkości - jedna z najstarszych broni miotających, znana ludzkości od co najmniej 35 tysięcy lat. W serii "Wielkie osiągnięcia ludzkości" zostały wyemitowane monety ogień i łuk. Kolejna moneta będzie gloryfikować pismo.

Seria:"Wielkie osiągnięcia ludzkości"
"Mankinds crucial achievements" series

 
Emitent: Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dollar (1$)
Metal: srebro Ag 925
Stempel: lustrzany (proof)
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 6.000 szt.
Data emisji
: 30.12.2010 r.

Projektant: Witold Nazarkiewicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Mennica Polska prezentuje największe osiągnięcia cywilizacyjne człowieka w ramach nowej serii monet kolekcjonerskich „Wielkie osiągnięcia ludzkości”.

Pierwsza moneta z serii  prezentowała ogień, natomiast druga moneta przedstawia łuk - znane od czasów paleolitu narzędzie ułatwiające zdobycie pożywienia.

Na rewersie srebrnej monety znajduje się wizerunek łuku oraz świdra z napędem smyczkowym przeznaczonym do rozpalania ognia.

Na awersie wspólnym dla serii przedstawiono sceny z życia codziennego oraz narzędzia krzemienne, którymi się wówczas posługiwano.

Na kolejnych monetach w serii zostaną przedstawione inne, spektakularne osiągnięcia człowieka.

Tematyką trzeciej monety będzie pismo - przełomowe osiągnięcie w historii wiedzy ludzkiej, które otworzyło możliwości utrwalania i gromadzenia wiedzy.

Srebrna moneta "Łuk" została wyprodukowana w limitowanym nakładzie do 6000 sztuk, na krążkach monetarnych próby Ag 925, stemplem lustrzanym.

Uprawianie techniki wyróżnia człowieka spośród współmieszkańców Ziemi, jako jedyną istotę celowo i świadomie wytwarzającą narzędzia i dokonującą wynalazków, czyli wymyślającą i realizującą nowe przedmioty (urządzenia) i sposoby postępowania.

Dzięki tej umiejętności człowiek od przeszło dwóch milionów lat tworzy nową, własną, sztuczną rzeczywistość obok rzeczywistości naturalnej.

Łuk został wynaleziony przez człowieka w końcowym okresie paleolitu. Był on pierwszą w dziejach maszyną, stanowiącą przykład celowego magazynowania energii. Zwiększając zasięg i siłę rażenia łuk ogromnie ułatwił polowanie, będące w tej epoce podstawowym sposobem pozyskiwania pożywienia.

Istnieje hipoteza, że swego rodzaju „produktem ubocznym” wynalezienia łuku było zapoczątkowanie sztuki, gdyż nawykli do nieustannej aktywności łowcy paleolityczni zyskali nagle dużo wolnego czasu, który wypełniali pokrywając rysunkami i malowidłami ściany zamieszkiwanych jaskiń.

Jeśli istotnie tak było, pojawienie się łuku - zapewne w Europie lub w Afryce Północnej - należy datować na około 30 tysięcy lat temu. Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że dysponowali nim Azjaci, którzy mniej więcej 18 tysięcy lat temu przeszli przez Cieśninę Beringa (wówczas ponoć suchą nogą), by zasiedlać kontynent amerykański.

Łuk bowiem historycy techniki zaliczają do wynalazków wyjątkowych, których dokonano tylko raz. Zgodnie z tzw. teorią dyfuzyjną upowszechniają się one stopniowo po całym świecie. Kiedy Kolumb odkrył Amerykę, tamtejsi Indianie posługiwali się łukiem, natomiast nie znali koła (innego super wynalazku), które nie zostało jeszcze wynalezione, gdy ich pradawni przodkowie wyruszali z Eurazji, by zasiedlać Amerykę.

źródło: Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!