Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Miasta Hanzeatyckie - Nowogród Wielki, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Nowogród Wielki - srebrna moneta kolekcjonerska - 2 spośród 12 z serii "Miasta Hanzeatyckie".  W serii zostaną uwiecznione miasta: Słupsk, Nowogród Wielki, Lübeck, Stralsund, Rostock, Kampen, Zutphen, Tallinn / Reval, Parnawa, Ryga, Visby i Szczecin.

Seria: "Miasta Hanzeatyckie" 

Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 8.000 szt.
Data emisji
: 29.10.2010 r.
Projekt:
Ewa Tyc-Karpińska (rewers), Roussana Nowakowska (awers)
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Nowogród Wielki - miasto znane z produkcji futer, wosku i skór uwiecznione na srebrnej monecie kolekcjonerskoej o limitowanym nakładzie 8.000 sztuk, drugiej z serii "Miasta Hanzeatyckie".

W serii "Miasta Hanzeatyckie" uwiecznionych zostanie 12 miast z 7 państw:
Kolekcja "Miasta hanzeatyckie" 

Srebrna moneta "Nowogród Wielki"
Drug moneta „Nowogród Wielki” z serii srebrnych monet kolekcjonerskich „Miasta Hanzeatyckie”.

Awers:
Miasto Hanzeatyckie - Słupsk

  • Rewers: u góry wizerunek kawałka kory brzozowej z napisem w języku rosyjskim „ВЕЛИКИЙ НОВГОРОД” (Nowogród Wielki), symbolizującej dokumenty pisane na brzozowej korze, pochodzące z dawnej Rusi, tzw. gramoty. W centralnej części fragment drewnianego fryzu „Nowogrodzianie na Dworze Niemieckim” z Kościoła Świętego Mikołaja w Stralsundzie (Niemcy), przedstawiającego Nowogrodzian, sprzedających futra kupcom Niemieckiego Dworu w Nowogrodzie (II poł. XIV w.). Na dole historyczny herb Nowogrodu Wielkiego.

*****

Liga hanzeatycka, zwana popularnie Hanzą, była związkiem miast wybrzeży Morza Północnego i Bałtyckiego zawiązanym w celu współpracy ekonomicznej, które na wspomnianych akwenach zdobyło monopol handlowy.

W szczytowym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast.

Miasta hanzeatyckie posiadały własny system prawny i zapewniały sobie wzajemną pomoc.

Związek posiadał język urzędowy, którym była odmiana języka dolnosaksońskiego.

Ostatecznie Hanza utraciła swoją pozycję w wyniku wielkich odkryć geograficznych i ustanowienia szlaków morskich łączących Europę z Ameryką i Indiami.


*****

Nowogród Wielki (ros.: Вели́кий Но́вгород), jedno z najstarszych rosyjskich miast, jest stolicą obwodu nowogrodzkiego.

Do historycznych budowli znajdujących się w tym mieście należy Nikoło-Dworiszczeński Sobór (Nikolski Sobór na Dworze Jarosława). W związku z tym, że przez lata gromadziły się wokół niego przedstawicielstwa handlowe kupców hanzeatyckich, stał się symbolem współpracy Nowej Hanzy i Nowogrodu Wielkiego.

W średniowieczu obok Soboru Nikoło - Dworiszczeńskiego najważniejszym kantorem Hanzy w Nowogrodzie Wielkim był Niemiecki Dwór, zwany w źródłach hanzeatyckich Dworem Św. Piotra.

Głównymi towarami, które wywożono na Zachód z Nowogrodu Wielkiego były futra, wosk i skóra. Przede wszystkim handlowano futerkami: wiewiórek, bobrów, gronostai, łasic, kun, norek i wydr. Skóra i wyroby skórzane nowogrodzkich rzemieślników odznaczały bardzo wysoką jakością oraz niską ceną.

W większości wywożono skóry z łosi, krów i koni, rzadziej – baranie i bycze. Eksport z Nowogrodu związany był głównie z rzemiosłem i bogactwami naturalnymi.Towary nowogrodzkie zostały zilustrowane na rzeźbach paneli z Kościoła Świętego Mikołaja w Stralsundzie (ok. 1400 r.).

*****

HANSEATIC TOWNS series

The Mint of Poland is proud to present the special series of collector coins called the “Hanseatic Towns”.

The theme of the collection are the towns and the cities of the Hanseatic League, an alliance of trading municipalities active in the Middle Ages and in the early modern period.

All coins of the series will feature a common obverse with elements which are symbolically linked with the Hansa.

The reverses will show characteristic features of each town presented in the series, such as the coat of arms, historic buildings and the goods the town traded during the Hansa.

źródło: Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!