Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Carskie Jaja Faberge - 4 srebrne monety
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monet: I (menniczy)

Cztery srebrne monety z ekskluzywnej kolekcji "Historia Jaja Faberge", poświęconej symbolom luksusu i elegancji: Jajo Koronacyjne, Konwaliowe, Koniczynowe oraz Jajo Księżnej Marlborough.

Kolekcja: "Carskie Jaja Faberge"
"Imperial Fabergé Eggs"
Series

Emitent
:
Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 2 dolary (2 dollars)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica: 41,6 x 55,6 mm
Waga
: 56,56 g

Wielkość emisji: 5.000 szt. 
Projektant: Robert Kotowicz
Emisja
: 
2010 r. - 2011 r.
W zestawie:
4 srebrne monety kolekcjonerskie w kapsułach ochronnych, 4 certyfikaty autentyczności Mennicy Polskiej

Srebrna kolekcja "Jaja Faberge" - niepowtarzalny walor numizmatyczny, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010
Imperial Fabergé Eggs - Coronation Egg
Carskie Jaja Faberge - Jajo koronacyjne
wyceniane na kwotę 24 milionów dolarów
uwiecznione na pierwszej monecie z serii


Mennica Polska prezentuje przepiękną serię monet kolekcjonerskich dedykowaną wyjątkowym Carskim Jajom Fabergé - będących wyrazem artystycznego geniuszu i kunsztu:
 • “Jajo koronacyjne” z 1897 roku - pierwsza moneta z kolekcji "Faberge"
 • „Jajo konwaliowe” z 1898 roku - druga moneta z kolekcji "Faberge"
 • „Jajo koniczynowe” z 1902 roku - trzecia moneta z kolekcji "Faberge"
 • „Jajo Księżnej Marlborough” z 1902 roku - czwarta moneta z kolekcji "Faberge".
Bardzo niski nakład oraz dekoracje w postaci szklanych wstawek i cyrkonii sprawiają, że monety z tej kolekcji są niezwykle atrakcyjne dla kolekcjonerów.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajo konwaliowe, 2010
Imperial Faberge Eggs - Lilly of the valley egg
Carskie Jaja Faberge - Jajo z konwaliami


Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu.

Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, klejnoty
zostały wykonane ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajo koniczynowe, 2010
Imperial Faberge Eggs - Clover egg
Carskie Jaja Faberge - Jajo Koniczynowe


Imperial Faberge Eggs:
 • srebrne monety z niezwykłej serii monet kolekcjonerskich "Imperial Faberge Eggs",
 • wizerunki monet prezentują legendarne Carskie Jaja Faberge - symbol luksusu i ekstrawagancji,
 • oryginalny, eliptyczny kształt monet, stanowi idealne nawiązanie do tematyki monet,
 • unikalne, duże monety srebrne Ag 925 o wadze 56,56 grama każda!,
 • niski nakład monet - 5000 i 7000 sztuk !
 • zaskakujący oryginalny kształt, tematyka i misterne odwzorowanie Jaj Faberge sprawiły, że już przed emisją monety te stały się rynkowym przebojem wśród kolekcjonerów,
 • seria monet „Carskie Jaja Faberge” prezentująca wizerunki wybitnych XIX-wiecznych dzieł sztuki jubilerskiej to pierwsza seria numizmatyczna na świecie o tej tematyce,
 • srebrne monety o ciekawym projekcie zostały precyzyjnie wykonane w cieszącej się zaufaniem pokoleń klientów Mennicy Polskiej,
 • monety dostępne są wraz z certyfikatami autentyczności, będącymi gwarancją jakości i kunsztu wykonania,
 • pierwsza moneta z serii - Jajo Koronacyjne - została zaprezentowana podczas Targów Numizmatycznych 2010 w Berlinie, wzbudzając duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów,
 • „Carskie Jaja Faberge” to nie tylko niepowtarzalny walor numizmatyczny, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent.
Nowa seria srebrnych kolekcjonerskich monet uwiecznia powstałe w latach 1884 - 1917 przepiękne, legendarne Carskie Jaja Faberge, które aktualnie na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty.

Jaja Fabergé, zwane też Jajami Carskimi, to połączenie tradycji wielkanocnej z jubilerskim mistrzostwem. Można je porównać do luksusowej wersji współczesnego jajka - niespodzianki.


Obecnie Jaja Carskie to jedne z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji, których tajemnicze losy od lat inspirują, jak i intrygują nie tylko kolekcjonerów i marszandów dzieł sztuki, stanowiąc symbol luksusu.

2 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia, powrotu i powtarzania się życia - jajko wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca w walce z zimą oraz nocą w okresie wiosennego przesilenia.

Te filigranowe dzieła sztuki złotniczej zostały zaprojektowane dla cara Aleksandra III Romanowa i jego syna Mikołaja oraz członków ich rodzin, a wykonane w XIX i na początku XX wieku z metali szlachetnych - złota i srebra, które dekorowano kosztownymi kamieniami - szmaragdami, rubinami lub brylantami. 

Wyróżniające się doskonał
ą perfekcją oraz używaniem skomplikowanych technik dzieła sztuki inspirowane były głównie wydarzeniami historycznymi, w tym wizerunkami carów i scen z ich życia.


Do najświetniejszych dzieł Faberge należały:
 • kopia pałacu carskiego, portret członków rodziny w oprawie biżuteryjnej oraz złota kareta koronacyjna.
Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu. Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane są ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

Twórcą Jaj Faberge dla carskiej rodziny był żyjący w latach 1846-1920 petersburski jubiler i dekorator - Peter Carl Faberge (Петер Карл Фаберже). Niejednokrotnie przy tworzeniu niektórych jajek stosował on technologie, które do dziś wprawiają w zachwyt i zdumienie ekspertów oraz wielbicieli jego sztuki jubilerskiej.

Ten utalentowany
nadworny złotnik pierwsze jajo stworzył dla carskiej rodziny Romanowów z wyobraźnią i ogromną pomysłowością z okazji Wielkanocy w 1884 roku.

Car Aleksander III podarował swojej żonie - Marii Fiodorownie ten niecodzienny, elitarny prezent dla koneserów piękna. Ten
prezent przedstawiający symbol życia, czyli jajo - z największym jubilerskim kunsztem wykonany był ze złota inkrustowanego szlachetnymi kamieniami oraz kością słoniową i macicą perłową.

W ówczesnych czasach Carskie Jaja Faberge stały się modnym i ekskluzywnym corocznym prezentem wielkanocnym. W ich wnętrzu zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia upominku stanowiła tajemnicę.

Obecnie Jaja Carskie stanowią symbol luksusu i elegancji, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Urzekająca detalami kolekcja zachowanych 46 sztuk spośród 54 ozdób stanowi niezwykły majstersztyk, zachwycający znawców sztuki jubilerskiej swymi projektami i precyzją wykonania.

Ciekawostki dotyczące Jaj Faberge:
 • wyroby Faberge wymagały znajomości około 40 technik jubilerskich,
 • w swych dziełach Faberge misternie łączył złoto z różnymi metalami i kamieniami szlachetnymi, barwił je na różne kolory i pokrywał "rozpuszczonymi" diamentami i szmaragdami,
 • opracował on nowe metody wypalania emalii, której gama prawie 200 kolorów, w połączeniu z różnorodnymi technikami nakładania warstw uczyniła zeń niedościgłego dla konkurencji mistrza,
 • spośród 54 znanych Jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało tylko 46 sztuk,
 • spośród zachowanych jajek - jedynie 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą,
 • w Rosji Jaja Faberge przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu,
 • pozostałe Jajka Faberge znajdują się w najlepszych prywatnych, jak też państwowych kolekcjach na całym świecie,
 • w roku 1900 trzy Jaja Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie przyniosły jego twórcy w uznaniu dla jego mistrzostwa Złoty Medal oraz Krzyż Legii Honorowej,
 • najdroższe dwa spośród Carskich Jaj to:
  - sprzedane w Nowym Jorku w 2002 roku za 13,5 mln dolarów Jajko Zima
  - oraz wykonane w 1902 roku dla rodziny Rothschildów Jajko, które w roku 1905 baron Edouard de Rothschild podarował w ramach prezentu zaręczynowego Germaine Halphen;
  - Jajo
  z różowo - złotym zegarem - jajo to zostało sprzedane prywatnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi na aukcji w Londynie w 2007 roku za 18,5 mln dolarów, przez co ustanowiło trzy rekordy: 1) za dzieło Faberge, 2) dzieło sztuki rosyjskiej i 3) zegar, gdyż co godzinę wyskakuje z niego miniaturowy kogut, który zdobiony jest brylantami, macha skrzydłami, kiwa głową i otwiera dziób, by obwieścić upływ czasu,
 • pierwszą współczesną wersją było tzw. Jajko Pokoju, które zostało wykonane dla J. Gorbaczowa w 1991 roku,
 • w roku 2000 powstało tzw. Jajko Milenijne,
 • ostatnim słynnym dziełem jest Jajko Faz Księżyca.
źródło: Mennica Polska S.A. / faberge-exhibition.com / Wikipedia / onet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!