Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Dukat Solidarność 50 Concordii - blister
previous next contents

numizmatyka

Unikatowy dukat z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II, upamiętniający 30. rocznicę powstania Solidarności.

Kolekcja: numizmaty o tematyce historycznej

Stan zachowania:
I (menniczy)
Nominał: 50 Concordii
Stop: Ag 500
Średnica:
27,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 5.000 szt. !
Rant: ząbkowany
Projektant: Urszula Walerzak
Producent: Mennica Polska
Patronat honorowy: Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Europejskie Centrum Solidarności
Data emisji:
30.08.2010 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej i barwnym blistrze z opisem, orzełek (pin) - znaczek z godłem Polski

Wyjątkowa pamiątka dla Polaka!

Unikatowy numizmat ze srebra obiegowego o limitowanym nakładzie 5000 sztuk, wyemitowany dla upamiętnienia i uhonorowania 30. rocznicy powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Jest to pierwszy Dukat Lokalny wybity z zastosowaniem historycznej techniki tzw. srebra obiegowego. Pełen symboli wizerunek dukata 50 Concordii jest najpiękniejszą pamiątką z okazji okrągłej 30. rocznicy wydarzeń, które upamiętnia.

Na rewersie Concordii znajduje się wizerunek największego Polaka, orędownika Solidarności Jana Pawła II podczas modlitwy. 
W tle ołtarz ze mszy świętej oraz słowa „Nie ma solidarności bez miłości” wypowiedziane przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki w 1999 roku. 

Na awersie zamieszczono
logo Solidarności oraz napis „30 lat podpisania Porozumień Sierpniowych”. W tle kontury naszego kraju i wybrane treści historycznych porozumień. 

Solidarność, miłość i patriotyzm - bezcenne skarby polskiej wolności!

Emisja Concordii to jeden z elementów niezwykłego święta polskiej wolności i każdego Polaka.

50 Concordii, 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych, 2010
50 Concordii, 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych, 2010

50 Concordii to symbol walki o wolność, bezpieczeństwo, równość oraz prawa człowieka i obywatela. Symbol walki zwycięskiej.

Pamiątkowy srebrny Dukat Lokalny został wyemitowany dla upamiętnienia i uhonorowania 30. rocznicy powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Emisja objęta została patronatem honorowym Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Europejskiego Centrum Solidarności.

50 Concordii, 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych, 2010

Unikatowy Dukat w rocznicę Solidarności

Emisja 50 Concordii jest pod wieloma względami unikalna. Nawiązuje do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski, czyli podpisania Porozumień Sierpniowych na przełomie września i października 1980 roku.

Najsłynniejsze z nich, i sygnowane przez Lecha Wałęsę, pozwoliło na powołanie niezależnych samorządowych związków zawodowych.

Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność - organizacji i ruchu, który w szczytowym momencie zrzeszał około 10 milionów Polaków kontestujących rzeczywistość, w której przyszło im żyć.

Emisja zyskała duże poparcie ze strony znamienitych partnerów. Patronat honorowy objęło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z przewodniczącym Januszem Śniadkiem na jego czele. Drugim patronem zostało Europejskie Centrum Solidarności prowadzone przez ojca Maciej Ziębę.

Unikatowość emisji 50 Concordii polega również na wyjątkowości dukata. Na rewersie znajduje się postać Jana Pawła II podczas modlitwy, a w tle widoczny jest ołtarz z mszy świętej i słowa „Nie ma Solidarności bez miłości" wypowiedziane przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki w 1999 roku.

Z kolei awers zawiera logo Solidarności oraz napis „30 lat podpisania Porozumień Sierpniowych".

Do wykonania dukata po raz pierwszy wykorzystano tzw. srebro obiegowe.

Dzięki tej specjalnej technice krążek wygląda bardzo szlachetnie, a jego trwałość jest bardzo duża. Podobnie jak dawne monety obiegowe rant „50 Concordii" jest ząbkowany.

50 Concordii, 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych, 2010

Ciekawostką jest również fakt, że technika ta umożliwia trzymanie dukata bezpośrednio w dłoni bez jego uszkodzenia. Dotychczas dotknięcie palcami numizmatów lub monet wykonanych z metali szlachetnych powodowało ich uszkodzenie.

Ostatnia, ale nie najmniej istotna, cecha emisji to jej nakład. Mennica Polska postanowiła przygotować jedynie 5.000 dukatów. Każdy posiadacz 50 Concordii będzie mógł mieć pewność o wyjątkowości produktu, który nabył.

Dukat lokalny 50 Concordii jest skierowany przede wszystkim do osób związanych z Solidarnością, zarówno organizacyjnie, jak i emocjonalnie. Odbiorcami będą także osoby, dla których nauka papieża Jana Pawła II jest szczególnie bliska.

50 Concordii, 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych, 2010

50 Concordii to symbol walki o wolność, bezpieczeństwo, równość oraz prawa człowieka i obywatela. Symbol walki zwycięskiej.

To także pamiątka tego, jak uparcie i zdecydowanie o prawa nie tylko swoje, ale i całego społeczeństwa upominali się kiedyś związkowcy. Bardzo często, w starciu z bezwzględnym aparatem władzy, ponosząc wiele porażek i strat.

Ich poświęcenie i zaangażowanie okazało się ostatecznie skuteczne. Dzięki czemu, kolejne pokolenia Polaków przychodziły na świat w wolnym i demokratycznym kraju.

Emisja 50 Concordii składa się z pięciu tysięcy dukatów lokalnych wybitych w tzw. srebrze obiegowym Ag 500. Każdy z krążków ma średnicę 27 mm.

źródło: Mennica Polska S.A.

previous next contents

Valid HTML 4.0!