Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Wielkie osiągnięcia ludzkości - Pismo, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pismo - przełom w historii wiedzy ludzkiej, który otworzył możliwości utrwalania oraz gromadzenia wiedzy.

Seria:"Wielkie osiągnięcia ludzkości"
"Mankinds crucial achievements" series

 
Emitent: Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dollar (1$)
Metal: srebro Ag 925
Stempel: lustrzany (proof)
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 6.000 szt.
Data emisji
: 10.06.2011 r.

Projektanci: Urszula Walerzak (rewers), Witold Nazarkiewicz (awers)
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Mennica Polska prezentuje największe osiągnięcia cywilizacyjne człowieka w serii monet pamiątkowych „Wielkie osiągnięcia ludzkości”. 

Kolejna moneta w serii przedstawia „Pismo”, dwie poprzednie, które cieszyły się uznaniem kolekcjonerów to „Ogień” i „Łuk”.

Monety zostały wyprodukowane w limitowanym nakładzie – do 6000 sztuk, na krążkach monetarnych próby Ag 925, stemplem lustrzanym.

Moneta ”Pismo” to idealny prezent dla nauczycieli, uczniów i studentów.


Uprawianie techniki wyróżnia człowieka spośród współmieszkańców Ziemi, jako jedyną istotę celowo i świadomie wytwarzającą narzędzia i dokonującą wynalazków. Dzięki tej umiejętności człowiek od przeszło dwóch milionów lat tworzy nową, własną, sztuczną rzeczywistość obok rzeczywistości naturalnej.

Awers: w centralnej części monety portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz napis ELIZABETH II i znak menniczy (m/w).. Dookoła sceny przedstawiające rozwój piśmiennictwa na przestrzeni wieków. W górnej części monety pismo hieroglificzne powstałe w starożytnym Egipcie, następnie rzymscy skrybowie z przyborami pisarskimi i woskowymi tabliczkami. U dołu metalowe czcionki, pierwsza prasa drukarska oraz jej wynalazca Johann Gutenberg sprawdzający druk. Powyżej liczne manuskrypty i księgi. Wzdłuż krawędzi monety napisy: Niue Island, ONE DOLLAR. Z lewej strony; rok emisji 2011.

Rewers: w centralnej części monety, przedstawiony za pomocą technologii tampondruku, inicjał ornamentalny czyli rodzaj ozdobnej litery wyróżniającej się kształtem, kolorem, wielkością oraz ozdobnością stosowany w średniowieczu. W tle, po lewej stronie oryginalna tabliczka z Uruk, pochodząca z drugiej połowy IV tysiąclecia p.n.e., będąca świadectwem pierwszego pisma. U dołu metalowe czcionki wynalezione przez Johannesa Gutenberga. Po prawej stronie kałamarz i pióro, w tle imitacja ręcznego pisma.

*****

Powstanie pierwszych cywilizacji, opartych na społecznym podziale pracy, stworzyło nowe problemy związane z zarządzaniem, własnością, handlem i występującymi w tych dziedzinach sporami. Zaistniała więc potrzeba tworzenia dokumentacji, służącej zarazem za świadectwo prawne.

Początkowo używano prostych technik mnemotechnicznych, ułatwiających ewidencjonowanie zasobów, takich jak karbowanie ich ilości nacięciami na kiju. Z czasem wprowadzono notowanie, czyli zapis w postaci uproszczonych obrazków symbolizujących określone przedmioty. Z owych, coraz bardziej schematycznych piktogramów narodziło się pierwsze pismo.

Nieprzypadkowo najdawniejsze jego przykłady stanowią rejestry dóbr napływających do świątyni bogini Inany w sumeryjskim mieście Uruk, datowane na początek drugiej połowy IV tysiąclecia p.n.e.

Pismo było pierwszym ważnym zwycięstwem nad czasem, które umożliwiło rozwój wielu dziedzin, w tym nauki. Umiejętność odczytania pisma w formie piktograficznej, czy ideograficznej, wymagała pamiętania bardzo wielu, idących w setki, a nawet tysiące, znaków (pismo chińskie, które nigdy nie uległo alfabetyzacji ma ich obecnie około 80 tysięcy), więc posługiwanie się nim było umiejętnością trudną i dostępną tylko nielicznym. Niepomiernie sprawę ułatwiło więc wynalezienie alfabetu, który „zdemokratyzował” umiejętność pisania i czytania umożliwiając przyswojenie jej sobie każdej w miarę rozgarniętej osobie. Doszło do tego na syryjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego pod koniec pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e.

Masowe powielanie tekstów, a więc i czytelnictwo, umożliwił wynalazek druku, zapoczątkowany przez Chińczyków, a w praktycznej postaci stworzony przez Johanna Gutenberga w połowie XV wieku. Do 1500 r. wydano wówczas więcej książek niż przez poprzednie tysiąc lat, co spowodowało prawdziwą rewolucję informacyjną, z której efektów do dziś korzystamy.

previous next contents

Valid HTML 4.0!