Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zwierzęta świata - Borsuk (łac. Meles meles), 2011
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska - 18 z ukazującej się od 1993 roku serii "Zwierzęta świata", na której uwieczniane są gatunki zwierząt zagrożonych przez rozwijającą się cywilizację.
Seria: "Zwierzęta świata"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 80 000 szt.
Cena emisyjna NBP: 132 zł
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Projektant rewersu:
Grzegorz Pfeifer

Data emisji monet: 27.01.2011 r.
W zestawie: srebrna moneta w kapsule ochronnej, folder emisyjny

Borsuk - srebrna moneta kolekcjonerska, osiemnasta z najpopularniejszej serii  NBP "Zwierzęta świata".

Na monetach z
ukazującej się od 1993 roku  serii "Zwierzęta Świata" uwieczniane są gatunki zwierząt zagrożonych przez rozwijającą się cywilizację.
borsuk - srebrna moneta zwierzęta świata: borsuk 2011
  • Awers: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 2011, poniżej napis: ZŁ 20 ZŁ. Po bokach łap orła stylizowane wizerunki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.
  • Rewers: centralnie, stylizowane wizerunki dwóch borsuków w norze. U dołu, od lewej strony ku prawej, półkolem napis: BORSUK Meles meles.
W ramach kolekcji "Zwierzęta świata" NBP dotychczas wyemitował monety przedstawiające następujące zwierzęta:
  • jaskółki, sum, jeż, jelonek rogacz, ropucha paskówka, wilk, dudek, paź królowej, żółw błotny, węgorz europejski, morświn, puchacz, świstak, foka szara, sokół wędrowny, jaszczurka zielona, nietoperz podkowiec mały, borsuk.
borsuk - srebrna moneta zwierzęta świata: borsuk 2011

Borsuk to masywne zwierzę o wydłużonej szyi i charakterystycznie ubarwionej głowie. Jego mocne kończyny są zakończone długimi pazurami, ubarwienie grzbietu i boków ciała jest srebrzystoszare, a łapy - czarne. Pysk i czoło borsuka są białe, niewielkie, ciemne uszy mają białe obrzeża, a po obu stronach głowy widać czarne, szerokie pręgi.

Borsuk występuje prawie w całej Eurazji oraz w Jordanii, Izraelu, Syrii i Iranie. W Europie nie występuje na północnych krańcach Skandynawii, na wyspach Morza Śródziemnego oraz na północy europejskiej części Rosji.


borsuk - srebrna moneta zwierzęta świata: borsuk 2011

W Polsce borsuki żyją w grupach rodzinnych, składających się z pary lub kilku dorosłych osobników i przychówku. Grupa rodzinna w różnych rejonach kraju liczy od 3,5 do 4,7 osobników, a młode stanowią 40–55% populacji. W Europie Zachodniej grupy socjalne borsuków są większe niż w Polsce; mogą liczyć kilkanaście, a nawet ponad 30 osobników.

Grupa borsuków zajmuje terytoria rodzinne o zmiennej wielkości: od kilku do ponad 20 km2. Terytoria rodzin są rozdzielne lub w niewielkim stopniu pokrywają się. W mozaice polno-leśnej w Polsce środkowej wielkość tych areałów zmienia się sezonowo: wiosną są dość małe, zwiększają się latem i wczesną jesienią, w miarę jak borsuki zaczynają wychodzić poza lasy i odżywiać się owocami w sadach. Pod koniec jesieni ograniczają one swoją aktywność do najbliższych okolic nory głównej.

W lasach naturalnych, np. w Puszczy Białowieskiej, pożywieniem dla borsuków są wiosną dżdżownice, a latem i jesienią oprócz dżdżownic także płazy. Na obszarach mozaiki polno-leśnej pokarm jaźwca jest bardziej urozmaicony. Mimo że wiosną także dominują w nim dżdżownice, to latem większą rolę odgrywają owoce, zboża i drobne gryzonie.

Tekst na podstawie folderu emisyjnego Narodowego Banku Polskiego.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!