Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kaseta prezentacyjna do serii 6 srebrnych monet kolekcjonerskich Rzymianie nad Dunajem
previous next contents

numizmatyka

Prestiż i bezpieczeństwo srebrnej kolekcji "Rzymianie nad Dunajem" dzięki kasecie prezentacyjnej z repliką monety rzymskiej.

Drewniana kaseta prezentacyjna, dzięki której estetycznie wyeksponujesz 6 srebrnych monet proof o nominale 20 Euro z serii "Rzymianie nad Dunajem" (Rome on the Danube). 

20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Virunum, 2010

Na wieku kasety umieszczona jest platerowana srebrem replika monety rzymskiej (awers i rewers), co jeszcze bardziej podkreśla tematykę, dodaje uroku kolekcji i podnosi jej prestiż.

Srebrne monety kolekcjonerskie z kolekcji "Rzymianie nad Dunajem" o ciekawej tematyce historycznej i przyciągających wzrok bogactwem detali i dopracowanych w szczegółach projektach będą przedstawiać miasta, które zostały założone przez Rzymian nad rzeką Dunaj w okresie trwania Imperium Rzymskiego.


W ramach serii "Rome on the Danube" zostaną wyemitowane następujące monety kolekcjonerskie:

20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Virunum, 2010
20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Vindobona, 2010
20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Carnuntum, 2011
20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Lauriacum, 2011
20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Aguntum, 2012
20 Euro, Rzymianie nad Dunajem - Bregencja, 2012

Pierwszym miastem, które pojawiło się na monecie jest Virunum. Srebrna moneta o nominale 20 Euro "Virunum" została wyemitowana 5 maja 2010 roku.

Miejscowość Virunum na wzgórzu nieopodal Magdalensberg została założona około 50 roku za panowania cesarza Klaudiusza jako stolica prowincji rzymskiej Noricum. Znajdowała się przy głównej trasie od Adriatyku do Dunaju, z odgałęzieniem przez Karyntię południowo-wschodniej łączącą Virunum z Bursztynowym Szlakiem (Amber Road).

Upadek miasta nastąpił ok. V/VI w., kiedy to na miasto napadli Awarowie i Słowianie.

Jako kolejna została wyemitowana 8 września 2010 roku srebrna moneta uwieczniająca miasto Vindobona.

Rzymski obóz Castrum Vindobona został założony na początku II wieku w prowincji Noricum na prawym brzegu Dunaju, w miejscu, w którym później rozwinął się Wiedeń. Przez Vindobonę i Carnuntum przechodziła jedna z odnóg szlaku bursztynowego.

An elegant frame for the series

For all six coins of the series a precious collection case may be purchased. The wooden case shows on top the replica (obverse and reverse) of a Roman coin. This “medal” has also been coined at the Austrian Mint and is silver-plated.

previous next contents

Valid HTML 4.0!