Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Józef Pi³sudski - z³oto
previous next contents

numizmatyka

Nowo¶æ - Marsza³ek Polski Józef Pi³sudski uwieczniony w szlachetnym kruszcu. Historia, która pozostawi³a ¶lad w z³ocie o nak³adzie 50 sztuk na wieki.

Kolekcja: Niezrealizowane projekty Mennicy

Stan zachowania: I (menniczy)
Z³oto:
Au 900
Stempel: lustrzany
¦rednica: 27,00 mm (x 2)
Waga: 14,14 g
Nak³ad: 50 zestawów !
Data emisji:
kwiecieñ 2010 r.
W zestawie: 2 z³ote numizmaty w kapsu³ach ochronnych i eleganckim, drewnianym etui wraz z certyfikatem autentyczno¶ci Mennicy Polskiej

Nowo¶æ - pierwszy Marsza³ek Polski i Naczelnik Pañstwa - Józef Pi³sudski (1867-1935) uwieczniony w szlachetnym kruszcu.

Rarytas numizmatyczny o limitowanym nak³adzie tylko 50 zestawów!

Historia, która pozostawi³a ¶lad w z³ocie na wieki.

Pocz±tek wyj±tkowej kolekcji o tematyce historycznej, która bêdzie lekcj± historii dla kolejnych pokoleñ kolekcjonerów.

Numizmatyka stanowi bowiem po³±czenie urzekaj±cego i wci±gaj±cego hobby z edukacj± i pasji z przyjemno¶ci± kolekcjonowania!

Marsza³ek Polski Józef Pi³sudski Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Józef Pi³sudski - srebro www.numizmatyczny.pl

W sk³ad jednego zestawu wchodz±:
Marsza³ek Polski Józef Pi³sudski Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Józef Pi³sudski - srebro www.numizmatyczny.pl

Niezrealizowane projekty monet

W okresie miêdzywojennym og³aszano liczne konkursy na projekty monet z³otych, okoliczno¶ciowych oraz obiegowych.

Spo¶ród setek nadsy³anych propozycji tylko nieliczne zosta³y zrealizowane i na ich podstawie wybito monety. Pozosta³e zachowa³y siê jedynie w formie projektów.

Jedynie w±skie grono numizmatyków wiedzia³o o ich istnieniu. Teraz niektóre z nich mo¿na po raz pierwszy podziwiaæ na numizmatach.

W po³owie kwietnia 2010 roku Mennica Polska wyemitowa³a zestawy kolekcjonerskie z najciekawszymi niezrealizowanymi projektami miêdzywojennych monet pami±tkowych z wizerunkiem Józefa Pi³sudskiego oraz Jana III Sobieskiego.

Marsza³ek Polski Józef Pi³sudski Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Józef Pi³sudski - srebro www.numizmatyczny.pl

Józef Pi³sudski

W 1933 r. og³oszono konkurs na projekty monet z³otych, pocz±tkowo zamkniêty i ograniczony do kilku wybranych artystów, laureatów poprzednich konkursów, oraz medalierów bêd±cych sta³ymi wspó³pracownikami Mennicy Pañstwowej.

Z nieznanych przyczyn regulamin konkursu zmieniono i sta³ siê on konkursem otwartym, dostêpnym dla wszystkich artystów pragn±cych wzi±æ w nim udzia³. W za³o¿eniu mia³ to byæ konkurs na nowe polskie monety, bite w z³ocie o nomina³ach 25, 50 i 100 z³.

Warunki konkursu pozwala³y tak¿e artystom na zaprojektowanie awersu monet z god³em pañstwowym, je¶li bêdzie konieczno¶æ uzgodnienia go z wizerunkiem i napisem rewersu.

Konkurs ten cieszy³ siê w¶ród artystów wielkim zainteresowaniem; zg³oszono 71 prac w postaci 130 modeli gipsowych.

Pierwsz± nagrodê w tym konkursie otrzyma³ Stanis³aw Repeta, wówczas jeszcze student Akademii Sztuk Piêknych w Warszawie. Pi±t± nagrodê przyznano Józefowi Aumillerowi, medalierowi i kierownikowi artystycznemu Mennicy Pañstwowej.

Poniewa¿ zbli¿a³a siê XX rocznica wymarszu I Kadrowej Kompanii Legionów, przypadaj±ca w 1934 r., wiele projektów dotyczy³o tej rocznicy i osoby Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego.

Projekt Józefa Aumillera przedstawia³ portret Marsza³ka w wysokim reliefie, w tradycyjnym klasycznym ujêciu i by³ sygnowany inicja³ami J.A.

Stanis³aw Repeta zrealizowa³ portret Marsza³ka w bardzo p³askim reliefie, w panuj±cej wówczas nowoczesnej konwencji art-deco. Projekt ten nie by³ sygnowany. Ostatecznie monet z³otych nie zrealizowano.

W 1934 r. uczczono XX rocznicê wymarszu Kadrówki pami±tkowymi monetami srebrnymi o nomina³ach 5 i 10 z³ wed³ug projektu Stanis³awa Ostrowskiego. Monety te posiada³y na awersie Or³a Legionowego.

Z tym awersem prezentowane s± te¿ w niniejszym zestawie oba wy¿ej wymienione, nie zrealizowane wówczas rewersy monet wed³ug projektów Józefa Aumillera i Stanis³awa Repety.

Marsza³ek Polski Józef Pi³sudski Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Józef Pi³sudski - srebro www.numizmatyczny.pl

*****

Jan III Sobieski

W 1933 r. Mennica Pañstwowa zorganizowa³a konkurs na projekty srebrnych 10-z³otowych monet pami±tkowych zwi±zanych z przypadaj±c± 12 wrze¶nia tego roku 250. rocznic± odsieczy wiedeñskiej.

Konkurs dotyczy³ wy³±cznie rewersów monet. Ich awersy z Or³em ustawowym w koronie mia³y byæ zgodne z awersami srebrnych 10-z³otowych monet obiegowych bitych w latach 1932 i 1933 wed³ug projektu Antoniego Madeyskiego.

Na awersie nie umieszczono teraz daty emisji. Obie daty roczne: data odsieczy Wiednia i data rocznicy umieszczone zosta³y na rewersie.

Zwyciêzc± konkursu zosta³ Wojciech Jastrzêbowski, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Piêknych. Projekt jego przedstawia³ portret Jana III w wieñcu laurowym w prawo i by³ sygnowany inicja³ami artysty W.J. (moneta 1).

Medalier Jan Wysocki, wyk³adowca w Pañstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, przedstawi³ portret w³adcy tak¿e w wieñcu laurowym, ale skierowany w lewo i sygnowany monogramem JW. (moneta 3).

Znany jest tak¿e projekt z portretem w³adcy w lewo, w futrzanej czapce (ko³paku) ozdobionej szkofi± (brosza z piórami); nie sygnowany, który przypisaæ mo¿na Janowi Wysockiemu (moneta 2).

Wbrew bowiem wynikom konkursu Mennica Pañstwowa zaprosi³a do wspó³pracy nad t± pami±tkow± monet± Jana Wysockiego i ostatni projekt sta³ siê podstaw± do monety ostatecznie zrealizowanej, przedstawiaj±cej portret Jana III Sobieskiego w prawo, w ko³paku ozdobionym szkofi±. Moneta ta jest sygnowana pe³nym nazwiskiem medaliera: J.WYSOCKI.

Pok³osiem konkursu jest te¿ inny, ciekawy, ale pó³ naiwny projekt z konnym portretem Jana III Sobieskiego. Projekt ten nie jest sygnowany i jego autora nie znamy (moneta 4).

Ostatecznie zrealizowana moneta mia³a nastêpuj±ce parametry: materia³ Ag 750, ¶rednica 34 mm, masa 22 g., rant z±bkowany. Zosta³a wprowadzona do obiegu 11 wrze¶nia 1933 r. tj. w dniu, w którym 250 lat wcze¶niej Jan III Sobieski zaj±³ na Kahlenbergu pod Wiedniem pozycje wyj¶ciowe do bitwy z Turkami.

Moneta 1 – projekt Wojciecha Jastrzêbowskiego, sygnowany inicja³ami W.J.
Moneta 2 – projekt Jana Wysockiego, nie sygnowany.
Moneta 3 – projekt Jana Wysockiego, sygnowany monogramem J.W.
Moneta 4 – projekt nie sygnowany, autor projektu nieznany.

previous next contents

Valid HTML 4.0!