Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja - Niezrealizowane projekty Mennicy - Jan III Sobieski - srebro
previous next contents

numizmatyka

Nowość - król Polski Jan III Sobieski uwieczniony w szlachetnym kruszcu. Historia, która pozostawiła ślad w srebrze na wieki.

Kolekcja: Niezrealizowane projekty Mennicy

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro:
Ag 725
Stempel: lustrzany
Średnica: 34,00 mm (x 4)
Waga: 14,14 g
Nakład: 1000 zestawów !
Data emisji:
2010 r.
W zestawie: 4 srebrne numizmaty w kapsułach ochronnych i eleganckim, drewnianym etui wraz z certyfikatem autentyczności Mennicy Polskiej

Nowość - król Polski Jan III Sobieski (1674-1696) - znakomity wódz, zwany przez chrześcijan Obrońcą Wiary, mecenas kultury i sztuki, autor arcydzieła epistolografii "Listów do Marysieńki" - uwieczniony w szlachetnym kruszcu.

Pomysł na prezent i rarytas numizmatyczny o limitowanym nakładzie 1000 zestawów!

Historia, która pozostawiła ślad w srebrze na wieki.

Początek wyjątkowej kolekcji o tematyce historycznej, która będzie lekcją historii dla kolejnych pokoleń kolekcjonerów.

Numizmatyka stanowi bowiem połączenie wciągającego hobby z edukacją i pasji z przyjemnością kolekcjonowania!

Niezrealizowane projekty Mennicy - król Jan III Sobieski - srebro
Król Jan III Sobieski na obrazie
Jerzego Siemiginowskiego-Eleutera


W skład jednego kompletu wchodzą:
 Niezrealizowane projekty Mennicy - król Jan III Sobieski - srebro
Jan Sobieski pod Chocimiem 1673

Niezrealizowane projekty monet

W okresie międzywojennym ogłaszano liczne konkursy na projekty monet złotych, okolicznościowych oraz obiegowych.

Spośród setek nadsyłanych propozycji tylko nieliczne zostały zrealizowane i na ich podstawie wybito monety. Pozostałe zachowały się jedynie w formie projektów.

Jedynie wąskie grono numizmatyków wiedziało o ich istnieniu. Teraz niektóre z nich można po raz pierwszy podziwiać na numizmatach.

W połowie kwietnia 2010 roku Mennica Polska wyemitowała zestawy kolekcjonerskie z najciekawszymi niezrealizowanymi projektami międzywojennych monet pamiątkowych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz Jana III Sobieskiego.

Niezrealizowane projekty Mennicy - król Jan III Sobieski - srebro
an III Sobieski z ryngrafem z podobizną Obrazu
Matki Boskiej Częstochowskiej


Jan III Sobieski

W 1933 r. Mennica Państwowa zorganizowała konkurs na projekty srebrnych 10-złotowych monet pamiątkowych związanych z przypadającą 12 września tego roku 250. rocznicą odsieczy wiedeńskiej.

Konkurs dotyczył wyłącznie rewersów monet. Ich awersy z Orłem ustawowym w koronie miały być zgodne z awersami srebrnych 10-złotowych monet obiegowych bitych w latach 1932 i 1933 według projektu Antoniego Madeyskiego.

Na awersie nie umieszczono teraz daty emisji. Obie daty roczne: data odsieczy Wiednia i data rocznicy umieszczone zostały na rewersie.

Zwycięzcą konkursu został Wojciech Jastrzębowski, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt jego przedstawiał portret Jana III w wieńcu laurowym w prawo i był sygnowany inicjałami artysty W.J. (moneta 1).

Medalier Jan Wysocki, wykładowca w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, przedstawił portret władcy także w wieńcu laurowym, ale skierowany w lewo i sygnowany monogramem JW. (moneta 3).

Znany jest także projekt z portretem władcy w lewo, w futrzanej czapce (kołpaku) ozdobionej szkofią (brosza z piórami); nie sygnowany, który przypisać można Janowi Wysockiemu (moneta 2).

Niezrealizowane projekty Mennicy - król Jan III Sobieski - srebro
Król Jan III Sobieski z Wielką Wstęgą
Orderu Świętego Ducha

Wbrew bowiem wynikom konkursu Mennica Państwowa zaprosiła do współpracy nad tą pamiątkową monetą Jana Wysockiego i ostatni projekt stał się podstawą do monety ostatecznie zrealizowanej, przedstawiającej portret Jana III Sobieskiego w prawo, w kołpaku ozdobionym szkofią. Moneta ta jest sygnowana pełnym nazwiskiem medaliera: J.WYSOCKI.

Pokłosiem konkursu jest też inny, ciekawy, ale pół naiwny projekt z konnym portretem Jana III Sobieskiego. Projekt ten nie jest sygnowany i jego autora nie znamy (moneta 4).

Ostatecznie zrealizowana moneta miała następujące parametry: materiał Ag 750, średnica 34 mm, masa 22 g., rant ząbkowany. Została wprowadzona do obiegu 11 września 1933 r. tj. w dniu, w którym 250 lat wcześniej Jan III Sobieski zajął na Kahlenbergu pod Wiedniem pozycje wyjściowe do bitwy z Turkami.

Moneta 1 – projekt Wojciecha Jastrzębowskiego, sygnowany inicjałami W.J.
Moneta 2 – projekt Jana Wysockiego, nie sygnowany.
Moneta 3 – projekt Jana Wysockiego, sygnowany monogramem J.W.
Moneta 4 – projekt nie sygnowany, autor projektu nieznany.

Niezrealizowane projekty Mennicy - król Jan III Sobieski - srebro
Jan III Sobieski z Orderem Świętego Ducha

previous next contents

Valid HTML 4.0!