Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, Święci Patroni - Święta Katarzyna, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Oryginalny prezent dla osób, którym patronuje Święta Katarzyna oraz dla kobiet o imieniu Katarzyna. Moneta należy do kolekcji „Święci Patroni”, w ramach której wyemitowano 5 srebrnych monet kolekcjonerskich: Święty Krzysztof, Święty Jerzy, Święta Barbara, Święta Katarzyna oraz Święta Małgorzata.

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce religijnej
Seria: "
Święci Patroni"
 
Emitent: Księstwo Andory
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 5.000 szt.
Data emisji: 3.09.2010 r.
Projektant: Witold Nazarkiewicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Święta Katarzyna - patronka osób i zawodów: adwokatów, uczonych, bibliotekarzy, filozofów i studentów, jak też patronka wielu miast w Polsce m.in: Nowego Targu, Działdowa i Drzerzgonia - uwieczniona na niskonakładowej srebrnej monecie kolekcjonerskiej, czwartej z serii „Święci Patroni”.

Mennica Polska przedstawia wyjątkową serię monet kolekcjonerskich “Święci Patroni”.
 
 „Święta Katarzyna” to czwarta moneta w tej unikatowej kolekcji.
 
Bardzo niski nakład do 5000 sztuk i ciekawy design spowodowały, że poprzednie monety: “Święty Krzysztof”, „Święty Jerzy” i „Święta Barbara” wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów.

10 dinerów, Święci Patroni - Święty Krzysztof, 2010
Święty Krzysztof - pierwsza moneta z serii

Seria "Święci Patroni" przedstawia znanych w całej Europie, szczególnie popularnych świętych.
 
Poszczególne monety z serii ukazują wizerunek świętego wraz z charakterystycznym dla niego atrybutem.
 
Wizerunki świętych zaczerpnięte z różnorodnych grafik utrzymane są w stylu gotyckim.
 
W ramach serii dotychczas zostało wyemitowanych 5 srebrnych monet: 
10 dinerów, Święci Patroni - Święta Barbara, 2010

*****

Święta Katarzyna patronuje wielu zawodom, ale przede wszystkim uczonym, filozofom i studentom. Liczne uniwersytety obrały ją za swoją opiekunkę.

Na rewersie monety - w centrum znajduje się wizerunek młodej urodziwej kobiety - Świętej Katarzyny, siedzącej na gotyckim tronie, przyozdobionej koroną i aureolą na głowie, w lewej ręce trzymającej księgę, a w prawej miecz.

W tle - symboliczny wizerunek mechanicznego koła, którym była torturowana. Dookoła krawędzi - ornament, w którym wykorzystano elementy sklepienia gotyckiego, rozłożone w formie rozety. Na górze - półokrągły, stylizowany napis w języku katalońskim: SANTA CATERINA (Święta Katarzyna).

Święta Katarzyna z Aleksandrii, dziewica i męczennica chrześcijańska z IV w., zgodnie z legendą pochodziła z królewskiej rodziny i była niezwykle wykształconą i światłą kobietą.

Próbowała przekonać
cesarza rzymskiego Maksymiana do przejścia na chrześcijaństwo. Ten jednak zmusił ją do złożenia ofiary pogańskim bożkom, co byłoby tożsame z wyrzeczeniem się swojej wiary.

Kiedy odmówiła została pojmana, głodzona, biczowana i łamana kołem, a ostatecznie stracona poprzez ścięcie głowy.

Święta Katarzyna, jedna z Trzech Świętych Dziewic, jest przedstawiana na ścianach wielu katedr i kościołów, w koronie i z palmą.

*****

„Święci Wspomożyciele”
stanowią szczególną grupę wśród świętych Kościoła Katolickiego, gdyż wierzy się, że ich wstawiennictwo przed Bogiem jest wyjątkowo skuteczne.

Do Czternastu
Świętych Wspomożycieli są zaliczani: Achacy, Barbara, Błażej, Cyriak, Dionizy, Erazm, Eustachy, Idzi, Jerzy, Katarzyna, Krzysztof, Małgorzata Antiocheńska, Pantaleon i Wit.

Większość z nich żyła na przełomie III i IV wieku naszej ery, w okresie krwawych prześladowań chrześcijan na terenie Cesarstwa Rzymskiego.

Na przestrzeni wieków czyny obrastały w legendy. Kult ich rozkwitł jednak dopiero w XIV wieku, na terenie Nadrenii w związku z plagą dżumy, która w tamtym czasie trawiła Europę.

Wierzy się jednak, ze chronią przed szeregiem innych chorób, są patronami wielu profesji, stanów, zawodów i miast.

Szczególne miejsce zyskali w religijności ludowej: ich figurki, obrazki, medaliki przez wiele traktowane są jako amulety obdarzone mocą magiczną, których bliskość pomaga w przeciwnościach dnia codziennego.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia / castaldi.biz

previous next contents

Valid HTML 4.0!