Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 dolar, Odkryj Australię - Dreaming - Saltwater Crocodile - srebro (1 oz), 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Australia
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Krokodyl słonowodny - srebrna moneta z kolekcji "Dreaming", czyli "Widząc we śnie".

Kolekcja: "Discover Australia - Dreaming"

Emitent: Australia
Producent: Mennica Perth Mint - Australia
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (ang.1 dollar - 1 AUD)
Srebro: Ag 999
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 40,60 mm
Waga: 31,135 g (1 uncja czystego srebra)
Wielkość emisji: 10.000 szt. !
Rok emisji: 2010 r.
W zestawie: estetyczna kaseta prezentacyjna z drewna, srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności (!), tekturowe opakowanie ochronne z barwnym wizerunkiem

Srebrna moneta kolekcjonerska wchodząca w skład zestawu rocznikowego z 2010 roku z ciekawej serii monet z tampodrukiem "Discover Australia - Dreaming".

Z cyklu "Odkryj Australię" w roku 2009 zostały wyemitowane pierwsze monety z serii "Dreaming", czyli "Widząc we śnie". Seria ta emitowana będzie przez trzy lata - w latach 2009 - 2011.

5 x 1 dolar, Odkryj Australię - Dreaming - srebro (5 x 1 oz), 2009

"Discover Australia - Dreaming" to nowa seria 15 monet kolekcjonerskich z Australii, jakie będą bite przez australijską mennicę Perth Mint. Seria jest częścią jednej z najpopularniejszych serii monet w Perth Mint, zwanej "Discover Australia". Do tej pory ukazały się:
Seria „Dreaming” przedstawiać będzie wizerunki 15 zwierząt występujących na terenie Australii, stanowiących ikony tego kontynentu.

Monety zostały zaprojektowane przez utalentowanego artystę Darryl Bellotti, a wybite zostały w srebrze, złocie oraz platynie wysokiej próby.

Inspiracją stał się styl malowideł naskalnych Aborygenów. Seria „Dreaming” stanowi zatem nawiązanie do mitologii i wierzeń Aborygenów.

5 x 1 dolar, Odkryj Australię - Dreaming - srebro (5 x 1 oz), 2009

Czas snu (ang. Dreamtime, w językach aborygeńskich Malchera, Alcheringa, Mura-mura Tjukurrpa i inne) to mitologia australijskich Aborygenów. Legendy opisujące "czas snu" stanowią najstarsze istniejące przekazy ustne. Szacuje się, że legendy Aborygenów mają ponad 50 000 lat.

Większość plemion aborygeńskich uważa, że wszystkie żywe stworzenia na Ziemi są ze sobą powiązane i tworzą jeden wielki system, który wywodzi się bezpośrednio od ich duchowych przodków z "czasu snu".

Według Aborygenów, każde wydarzenie pozostawia za sobą jakiś fizyczny ślad, a cały świat fizyczny jest rezultatem działania metafizycznych stworzeń, które dzięki swojemu istnieniu wykreowały go. "Czas snu" opisuje okres przed stworzeniem Ziemi, kiedy nie istniał jeszcze fizyczny, materialny świat. Według wierzeń "Czas snu" istnieje nadal i można się do niego dostać lub też porozumieć się z żyjącymi tam duchami dzięki odpowiednim rytuałom magicznym.

5 x 1 dolar, Odkryj Australię - Dreaming - srebro (5 x 1 oz), 2010

Monety z serii "Dreaming", czyli "Marząc we śnie" zaprojektował artysta Darryl Bellotti - australijski „tubylec”, aborygen pochodzenia zarówno Yamatji i Nyoongar. Bellotti był zainspirowany przez jego wspomnienia z okresu dzieciństwa i polowania w północno-zachodniej Australii, gdzie obserwował niepowtarzalną faunę wyspy.

W swojej mozolnej pracy uwzględnił aktualne ogromne międzynarodowe zainteresowanie australijską tubylczą sztuką. Utworzone przez tysiąclecia wzory na skałach, korze, płótnie, czy też przybierające formę rzeźb, najstarsze tradycje artystyczne odżyły na nowo i zaistniały w numizmatycznym świecie pomimo upływu dziesiątek tysięcy lat.

5 x 1 dolar, Odkryj Australię - Dreaming - srebro (5 x 1 oz), 2010

W skład kolekcjonerskiego zestawu 5 monet z 2009 roku z serii "Discover Australia - Dreaming" wchodzą:
W skład kolekcjonerskiego zestawu 5 monet z 2010 roku wchodzą następujące monety:
W skład kolekcjonerskiego zestawu 5 monet z 2011 roku wchodzą następujące monety: Srebrne monety kolekcjonerskie są w I, czyli menniczym stanie zachowania. Zapakowane są w oryginalne, mennicze etui wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności.

Główne zalety monet z serii "Dreaming":
Wzór jakości 99,9% Pure Silver
Każda z pięciu monet kolekcjonerskich została wybita przez mennicę Perth Mint z 1 uncji czystego srebra.

Urzekający projekt rewersu
Egzotyka w zasięgu Twojej ręki - na rewersie każdej monety został przedstawiony zwierzak występujący w Australii.

Każda z monet posiada na rewersie przyciągający uwagę kolorowy tampodruk
Każda moneta przedstawiająca australijskiego zwierzaka posiada kolorowy tampodruk, co tworzy wspaniałą wizualnie numizmatyczną interpretację, stanowiącą nawiązanie do wierzeń i mitów miejscowej ludności.

Prawny środek płatniczy Australii
Srebrne monety emitowane są jako prawny środek płatniczy Australii. Na awersie monet uwieczniony jest wizerunek Queen Elizabeth II. Wizerunek jej Królewskiej Mości, Królowej Anglii Elżbiety II, to koronowany profil skierowany w prawo. Ten portret, na którym znajdują się charakterystyczne symbole: diademem i perłowe kolczyki, wykonał rzeźbiarz Ian Ranking-Broadley.

Limitowana emisja
Mennica Perth Mint wybije maksymalnie 10.000 tych srebrnych monet kolekcjonerskich.

Prezentacyjne opakowanie
Srebrne monety znajdują się w eleganckim etui. W zestawie znajduje się także indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności.
źródło: Perth Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!