Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Symbole Przyrody - Bielik
previous next contents

numizmatyka

Srebrny numizmat o walorze edukacyjnym i modnej tematyce fauny z kolekcji Symbole Przyrody.

Kolekcja: Symbole Przyrody

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro:
Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 24.500 szt.
Rok emisji:2009 r.
Projektant: Robert Kotowicz
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności, książka z barwnymi fotografiami i ciekawym opisem (32 strony)

Srebrny numizmat z tampodrukiem z kolekcji Symbole Przyrody.

Produkt oznaczony jest sygnaturą MW - znakiem firmowym Mennicy Warszawskiej, dziś Mennicy Polskiej S.A., który jest gwarancją jego autentyczności, oryginalnego projektu artystycznego i najwyższej jakości wykonania. 

Seria srebrnych numizmatów przedstawia kolorowe symbole przyrody w postaci zwierząt.

Artystyczny projekt współtwórcy monety przedstawiającej Jaszczurkę Zieloną - budzącej ogromne emocje wśród kolekcjonerów i inwestorów.

W skład kolekcji "Symbole Przyrody" kolejno wejdą:
 1. BIELIK
 2. BOCIAN BIAŁY
 3. BÓBR
 4. KOZICA
 5. ŁABĘDŹ NIEMY
 6. NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY
 7. RYŚ
 8. SALAMANDRA PLAMISTA
 9. TARPAN
 10. ŻÓŁW BŁOTNY
 11. ŻUBR.
*****

Bielik (Haliaeetus albicilla) - gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący północną, środkową i wschodnią Europę, Islandię, Grenlandię oraz Azję na północ od Himalajów.

W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, głównie na zachodzie i północy kraju (635-720 par). Najliczniej występuje na Pomorzu Zachodnim: w rejonie Zalewu Szczecińskiego w lasach na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy) i w Puszczy Wkrzańskiej oraz na Pojezierzu Myśliborskim i Drawskim. Drugim co do liczebności obszarem jest północno-wschodnia Polska (Pojezierze Olsztyńskie, Mrągowskie i Iławskie oraz Równina Mazurska i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich).

Błędnie uważany za orła, podczas gdy zaliczany bywa do odrębnej podrodziny – orłanów. Przyjmuje się, iż to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski.

Cechy gatunku
    Samice są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic między płciami. Grzbiet i brzuch ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jasna. Ptaki młode są całe ciemnobrunatne. Ogon krótki, układający się w wachlarz, klinowaty, z każdym rokiem staje się jaśniejszy, by po 5-6 latach stać się śnieżnobiały. Dziób ciemny u młodych, jaśnieje z wiekiem do jasnożółtego lub koloru kości słoniowej, woskówka żółta. Nogi żółte, skok do połowy nieopierzony.
Wymiary
    dł. ciała ok. 85-95 cm
    rozpiętość skrzydeł: samce do 220 cm, samice do 240 cm
    waga: samce 3,5-4,5 kg, samice 4-6 kg
Biotop
    Starodrzewy w pobliżu dużych, otwartych zbiorników wodnych. Osobniki przed osiągnięciem dojrzałości (5. rok życia) koczują.
Gniazdo
    Na drzewie, w pobliżu pnia. Zazwyczaj jedna para buduje ich kilka.
Jaja
    W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając dwa jaja (rzadko od 1 do 4) w marcu lub kwietniu.
Wysiadywanie
    Jaja wysiadywane są przez okres około 40 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 70 dniach.
Pożywienie
    Głównie ryby - duże leszcze, karpie, ale też szczupaki. Poluje również na ptaki (przede wszystkim wodne, do wielkości czapli/gęsi włącznie). Sporadycznie łowi ssaki. Zimą wzrasta udział ptaków w diecie. Przy braku świeżej zdobyczy zjadana jest również padlina.
Zagrożenia
    Obecnie głównie utrata miejsc gniazdowych, spowodowana rekreacyjną zabudową brzegów rzek i jezior oraz kurczeniem się powierzchni starych drzewostanów. Gniazda bielików potrzebują mocnych drzew jako podstawy. Nawet stuletnie drzewa nie zawsze spełniają te warunki. Oprócz tego bieliki często giną rozbijając się o napowietrzne linie energetyczne.
Ochrona
    Objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) - w promieniu do 500 m od gniazda.
źródło: Mennica Polska / Wikipedia 

previous next contents

Valid HTML 4.0!