Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o tematyce 90. rocznica Bitwy Warszawskiej - pierwsza w polskiej numizmatyce moneta z drukiem tamponowym 3 D.
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce historycznej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: tampodruk 3 D
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 50 000 szt.
Cena emisyjna NBP: 134 zł
Data emisji monet w NBP: 12.08.2010 r.
W zestawie: srebrna moneta w kapsule ochronnej, folder emisyjny

Srebrna moneta kolekcjonerska gloryfikująca cud nad Wisłą z 1920 roku.  

Nowość Narodowego Banku Polskiego
o tematyce 90. rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej.

Jest to pierwsza w polskiej numizmatyce moneta z drukiem tamponowym 3 D.

Jerzy Kossak obraz Cud nad wisłą 20 zł, 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, 2010
obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą"

Awers srebrnej monety przedstawia profil twarzy Józefa Piłsudskiego na tle fragmentu mapy ilustrującej ruchy polskich wojsk w 1920 r. na linii Otwock-Radzymin, zaś na rewersie umieszczono postać polskiego żołnierza z karabinem, a w tle fragment obrazu Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" (na monecie został wykonany farbą z wykorzystaniem różnych odcieni bieli, czerwieni, zieleni, niebieskiego, brązu i szarości).

Alegoryczne i dynamiczne ujęcie sceny balistycznej, niebanalny projekt autorstwa Grzegorza Pfeifera, nowoczesna technologia oraz dodający blasku stempel lustrzany przyciągają uwagę.


Dlatego nie zwlekaj i uzupełnij kolekcję o ten ciekawy numizmat o walorze historycznym.

POLAND 20 Zloty 2010 - 90 years of the battle of Warsaw - 28.28 g 0.925 silver Proof - mintage 50,000

  • Awers: z lewej strony, na tle stylizowanego fragmentu mapy, wizerunek twarzy Józefa Piłsudskiego z profilu. U dołu napis: 15.VIII.20.

  • Rewers: z lewej strony napis: 1920. Po jego prawej stronie prostopadle napis: 90. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ. Z prawej strony stylizowany wizerunek żołnierza polskiego z karabinem, na tle fragmentu obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”.
Bitwę warszawską, określaną też cudem nad Wisłą, stoczono w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwa ta uznana została za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

Autorem planu bitwy warszawskiej był Szef Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusz Rozwadowski.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Znaczenie historyczne Bitwy warszawskiej jest wciąż niedoceniane zarówno w Polsce, jak również na zachodzie Europy.

Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce - lord Edgar Vincent D'Abernon nazwał ją już w tytule swej książki "Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata".

W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 r. pisał: "Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione...

Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (...).

Zadaniem pisarzy politycznych... jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska".


źródło: Mennica Polska / NBP / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!