Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Krzeszów - srebrna moneta kolekcjonerska z ciekawej serii "Zabytki Rzeczypospolitej". W polskiej numizmatyce jest to druga po monecie Zamek w Malborku moneta z ceramiką.

Seria: Zabytki Rzeczypospolitej

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: element ceramiczny
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 50 000 szt.
Cena emisyjna NBP: 135 zł
Data emisji monet w NBP: 29.11.2010 r.
Projektant monety: Robert Kotowicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, folder emisyjny

Srebrna moneta kolekcjonerska z nowej serii "Zabytki Rzeczypospolitej" prezentująca najbardziej znany zabytek w Krzeszowie.

Dopracowana w szczegółach moneta o ciekawym projekcie autorstwa Roberta Kotowicza uwiecznia europejską perłę baroku - Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku.

Srebrna moneta 20 zł, Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 2010

Srebrna moneta kolekcjonerska
- Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów


Na srebrnych monetach zaprezentowano przede wszystkim późnobarokową fasadę kościoła w Krzeszowie wraz z ozdabiającymi ją rzeźbami autorstwa Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa. Podkreślono tym samym piękno i rozmach sakralnej architektury oraz intensywność barokowych zdobień.

Szczególnie wyeksponowana została Immaculata, piaskowa rzeźba przedstawiająca Najświętszą Marię Niepokalaną, patronkę kościoła, co stanowi oczywiste nawiązanie do średniowiecznego obrazu w ołtarzu głównym.


Krzeszów - to druga srebrna moneta w historii polskiej numizmatyki, która zawiera dodatek ceramiczny.


Pierwszą monetą z ceramiką była wyemitowana w 2002 roku srebrna moneta Zamek w Malborku, której cena rynkowa znacząco wzrosła w porównaniu do jej ceny emisyjnej.

Bardzo ważne jest także to, że także wartość srebra - kruszcu, z jakiego zostały wykonane monety, wykazuje dużą tendencję wzrostową.

Posiadacze dzieł sztuki numizmatycznej mają zatem powody do zadowolenia.


*****

Krzeszów (przed 1945 niem. Grüssau) to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w gminie Kamienna Góra w Sudetach Środkowych, nad rzeką Zadrną, u ujście jej lewego dopływu Cedronu na wysokości 450 - 470 m n.p.m.

Srebrna moneta 20 zł, Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 2010W roku 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, ufundowała w Krzeszowie klasztor benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatovic.

Jej wnuk Bolko I Surowy, wówczas książę jaworski, w 1289 wykupił dobra klasztorne.

Natomiast w roku 1292 ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa.

Opactwo krzeszowskie należy do najcenniejszych zabytków architektury na Śląsku i do najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce.

W 2004 roku zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii.

Cennym zabytkiem Krzeszowa jest także Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP.

Świątynia NMP w Krzeszowie, wybudowana w XVIIIw., podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej w roku 1998 przez Jana Pawła II, jest jednym z najbardziej znanych na Dolnym Śląsku miejsc kultu religijnego.

W jej ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy skarb Diecezji Legnickiej - ikona Matki Boskiej Łaskawej.

Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów.

Jest to najstarszy, bo XIII-to wieczny wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie.

W dniu 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Legnicy ukoronował obraz. Uroczysta intronizacja obrazu odbyła się w Krzeszowie 17 sierpnia 1997 r.
 
Srebrna moneta 20 zł, Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 2010W okresie od 25.03.1996 r. do 10.09.1997 r. na terenie Diecezji Legnickiej miała miejsce peregrynacja kopii wizerunku Madonny Krzeszowskiej.

Obraz nawiedził wówczas 523 kościoły i 37 kaplic zakonnych.

Obraz namalowany jest temperą na modrzewiowej desce o rozmiarach 60 x 37,5 cm.

Zadumana Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na prawym ramieniu lewą dłoń trzyma na sercu.

Głowa i ramiona Maryi otulone są czerwonobrunatną chustą. Dziecię odziane jest w zielonozłotą szatę i w lewej rączce trzyma zwinięty pergamin, prawą rękę zaś unosi w geście błogosławieństwa. Główkę kieruje w stronę Matki.

Tło obrazu jest złote. Obraz otacza barokowa rama z kunsztowną ornamentacją i napisem "Gratia Sanctae Mariae" (Łaska Świętej Maryi). Twórca, ani też data namalowania obrazu, nie są znane.

Corocznie, 15 sierpnia, w dniu odpustu obraz jest zdejmowany z ołtarza głównego i niesiony w uroczystej procesji przez przedstawicieli stanów: kapłanów, ojców, matki, młodzież męską i żeńską, górników i dzieci przy dźwiękach pieśni maryjnych.

Matka Boska Łaskawa zwana jest też Królową Sudetów.
 
źródło: Mennica Polska / NBP / diecezja legnicka / opactwo.eu / naszesudety.pl / Witold Papierniak - Kościół Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!