Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Grosz gdański oblężniczy - platerowana złotem replika z wizerunkiem Chrystusa
previous next contents

numizmatyka

Pięknie wykonana, wybita w srebrze platerowanym złotem wierna replika monet z 1577 roku z oblężonego miasta Gdańska. Monety te są jedynymi w numizmatyce polskiej, które noszą wyobrażenie Chrystusa.

Kolekcja: Repliki monet królewskich

Stan zachowania: I (menniczy)
Metal: srebro próby 925 platerowane złotem
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 50.000 szt.
Projekt repliki: Robert Kotowicz
Rok emisji: 2009 r.

DOSKONAŁY PREZENT NA CHRZEST, ŚLUB, Z OKAZJI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ...

Kunsztownie wykonana ze srebra platerowanego złotem wierna replika monet z 1577 roku z oblężonego miasta Gdańska. Monety te są jedynymi w numizmatyce polskiej, noszącymi wyobrażenie Chrystusa.
Awers monety: dwa krzyże pod koroną (herb Gdańska) i data 1577. W otoku napis: GROSSVS x CIVI x GEDANENSIS

Rewers monety: popiersie Chrystusa z jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku napis: DEFENDE NOS CHRISTE (broń nas Chryste).

Na początku panowania Stefana Batorego (1576 - 1586) odcisnął swe piętno bunt miasta Gdańska, które nie uznało jego wyboru na króla. Batory odpowiedział od razu represją, tj. zakazem handlu, kierując cały spław wiślany do Elbląga, a wczesną wiosną 1577 roku rozpoczął dziesięciomiesięczne oblężenie miasta. Pamiątką tego oblężenia są pierwsze polskie monety oblężnicze, które miasto musiało wybić na opłacenie żołdu dla zaciężnego żołnierza.

Monety te noszą na stronie głównej zamiast portretu królewskiego popiersie, półpostać lub całą stojącą postać Chrystusa oraz w różnych wariantach napis: DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR, tj. broń nas Chryste, Zbawicielu.
Na stronie odwrotnej tradycyjnie umieszczono herb miasta.

Mennicę gdańską podczas oblężenia prowadził początkowo Kasper Goebel, który nie kładł żadnego znaku na swych monetach. Po jego uwięzieniu pod zarzutem zdrady stanu tj. sprzyjania królowi polskiemu stanowisko jego objął Walter Tallemann z Lubeki, znaczący swe monety znakiem kawki. Bicie monet złotych zlecono Włochowi Gracjanowi Gonzalo, wówczas już obywatelowi gdańskiemu. Z powodu braku surowca, tak jak w każdych okolicznościach wojennych, przebito na monety srebra kościelne, konfiskując i przetapiając także dzieła sztuki wysokiej klasy artystycznej i dużym znaczeniu historycznym. Ponadto pozostające w obiegu w oblężonym Gdańsku dawne monety i obce kontrsygnowano małymi stempelkami z herbem miasta lub hakami (gmerkami).

W grudniu 1577 r. doszło do honorowego i korzystnego dla obu stron układu. Miasto Gdańsk złożyło królowi hołd i 200.000 złp kontrybucji wojennej. Król wspaniałomyślnie zrezygnował z wykonywania statutów z 1570 r. uzależniających Gdańsk od władzy królewskiej.

Monety oblężonego miasta Gdańska z 1577 roku są jedynymi w mennictwie polskim, a tym samym w numizmatyce polskiej, noszącymi wyobrażenie Chrystusa.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!