Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 Euro, Powstańcy Tyrolscy - 200 rocznica Rewolty Tyrolskiej w 1809 roku, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

5 Euro silvercoin "Tyrolean Resistance Fighters 1809" - srebrna moneta kolekcjonerska z Austrian Mint jako wyraz hołdu i upamiętnienia oporu Tyrolczyków w 1809 roku w czasie wojen napoleońskich. Rewers monety przedstawia Andreasa Hofera oraz Giuseppine Negrelli, trzymająca flagę Tyrolu.

Kraj: Austria 
Producent: Mennica Austrii 

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 Euro 
Waga: 8 g 
Średnica: 28,5 mm
Srebro: Ag 800 
Stempel: Brilliant Uncirculated (BU)
Krawędź: zwykła 
Nakład: 100.000 szt.
Data emisji: 6.05.2009 r.

5 Euro silvercoin "Tyrolean Resistance Fighters 1809" - srebrna moneta kolekcjonerska z Austrian Mint jako wyraz hołdu i upamiętnienia oporu Tyrolczyków w 1809 roku w czasie wojen napoleońskich.

Rewers monety przedstawia Andreasa Hofera oraz Giuseppine Negrelli, trzymająca flagę Tyrolu.

Moneta o nominale 5 euro wybita została stemplem zwykłym ulepszonym oraz lustrzanym w srebrze wysokiej próby.

Andreas Hofer (ur. 22 listopada 1767 r. koło San Leonardo in Passiria w Włoszech w Południowym Tyrolu, zm. 20 lutego 1810 r. w Mantui we Włoszech). Tyrolski bohater narodowy, przywódca powstania przeciwko Francuzom i Bawarczykom w czasie wojen napoleońskich. Z zawodu był właścicielem gospody i handlarzem bydła. Po klęsce Austrii w wojnie Napoleona z III koalicją i pokoju w Preszburgu, Tyrol od lat 1805 - 1806 znalazł się pod władzą Bawarii.

Władze bawarskie zaczęły wprowadzać w Tyrolu swoje nowe porządki, szereg reform w duchu XVIII - wiecznego absolutyzmu oświeconego połączonego z XIX - wiecznymi liberalnymi wzorcami francuskimi. Nie respektowano tym samym autonomii Tyrolu, konserwatyzmu Tyrolczyków i ingerowano w życie religijne, sięgając do wzorców józefinizmu.

Taka polityka budziła silną niechęć kleru i ludu. Przymusowy pobór rekruta do armii bawarskiej doprowadził do wybuchu powstania, które rozpoczęło się 9 kwietnia 1809 w Innsbrucku. Na na czele ruchu anty - bawarskiego stanął Andreas Hofer.

Już 11 kwietnia mógł wystąpić zbrojnie przeciwko Bawarczykom pod Sterzing (Vipiteno). W dniu 12 kwietnia doszło do pierwszej bitwy pod Bergisel i dwa dni później Tyrolczycy mogli wejść do Innsbrucku. Jednakże bawarskie i francuskie wojska usiłowały odzyskać kontrolę nad tą częścią Tyrolu i odbić Innsbruck.

Po krwawej bitwie pod Wörgl 13 maja, doszło w dniach 25 i 29 maja do drugiej bitwy pod Bergisel. Wówczas podpisano rozejm w Znojmo a Tyrol został opanowany przez wojska napoleońskie. Walki rozgorzały na nowo, gdy 13 sierpnia 15 tys. bawarskich, saskich i francuskich żołnierzy pod wodzą marszałka Lefebvre`a stanęło do walki przeciwko Tyrolczykom kierowanym przez Andreasa Hofera.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!