Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Młode Zwierzęta - Wilk szary (Canis lupus), 2009
previous next contents

numizmatyka

Wilk (Canis lupus) - nowość Mennicy Polskiej o niskim nakładzie z popularnej serii "Młode Zwierzęta". Poprzednim numizmatem była Jaszczurka zielona, kolejnym będzie Żółw błotny.
Kolekcja: "Młode Zwierzęta"

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 5.000 szt.
Projektant: Dobrochna Surajewska
Rok emisji: 2009 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, folder emisyjny

Wilk szary (łac. Canis lupus) - nowość Mennicy Polskiej o niskim nakładzie 5.000 sztuk z popularnej serii "Młode Zwierzęta".

www.numizmatyczny.pl Kolekcja Młode Zwierzęta: Wilk (Canis lupus), 2009

WILK SZARY:
  • Wilk szary - jeden z największych drapieżników polskich lasów
  • Drugi numizmat z serii "Młode Zwierzęta"
  • Dotychczas w serii ukazała się Jaszczurka Zielona
  • Kolejne z serii to: Żółw Błotny, Dudek, Niedźwiedź Brunatny, Jeż Europejski
  • Ciesząca się popularnością tematyka zwierząt
  • Nadający blasku stempel lustrzany
  • Szlachetny kruszec: srebro próby Ag 925
  • Wysokiej klasy wizerunek: projekt Dobrochna Surajewska
  • Nakład limitowany: 5.000 sztuk
  • Niski nakład spowodował duże zainteresowanie tą serią
  • Doskonały prezent dla młodego numizmatyka
  • W zestawie znajduje się folder emisyjny o walorze edukacyjnym, zawierający ciekawe informacje o danym gatunku zwierzęcia.
www.numizmatyczny.pl Kolekcja Młode Zwierzęta: Wilk (Canis lupus), 2009

Zwierzęta to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych tematów przez kolekcjonerów.


Seria "Młode Zwierzęta" prezentuje najpiękniejsze i najciekawsze gatunki zwierząt świata.

Mincerze starają się, by wizerunki przedstawione na numizmatach były jak najwierniejszym odwzorowaniem młodych zwierząt żyjących w naturze. Projekty graficzne i modele gipsowe zostały stworzone przez znakomitą projektantkę - Dobrochnę Surajewską.

www.numizmatyczny.pl Kolekcja Młode Zwierzęta: Wilk (Canis lupus), 2009

  • Awers: stylizowany wizerunek godła RP, przysłonięty przez głowę orła. W otoku napis: MŁODE ZWIERZĘTA / MENNICA POLSKA 2009
  • Rewers: wizerunek dorosłej wilczycy i dwóch młodych wilków. W tle tropy wilków na stylizowanym podłożu. W otoku napis: WILK / CANIS LUPUS
 Seria numizmatów Mennicy Polskiej S.A. o tematyce "Młode Zwierzęta" stanowi doskonałe uzupełnienie kolekcji monet bitych również przez Mennicę Polską S.A., a emitowanych przez NBP. Na srebrnych monetach kolekcjonerskich oraz monetach obiegowych uwieczniane są dorosłe okazy zwierząt, zagrożone przez rozwijającą się cywilizację.

www.numizmatyczny.pl Kolekcja Młode Zwierzęta: Wilk (Canis lupus), 2009

Seria monet "Zwierzęta świata" to obecnie jedna z najbardziej popularnych serii monet kolekcjonerskich. Emitowana jest przez NBP od 1995 roku, a w jej skład wchodzi 16 dotychczas wyemitowanych monet. 

Na srebrnych monetach kolekcjonerskich zostały zaprezentowane następujące zwierzęta:
  • sum (1995 r.), jeż (1996 r.), jelonek rogacz (1997 r.), ropucha paskówka (1998 r.), wilk (1999 r.), dudek (2000 r.), paź królowej (2001 r.), żółw błotny (2002 r.), węgorz europejski (2003 r.), morświn (2004 r.), puchacz (2005 r.), świstak (2006 r.), foka szara (2007 r.), sokół wędrowny (2008 r.), jaszczurka zielona (2009 r.), podkowiec mały (2010 r.).
www.numizmatyczny.pl Kolekcja Młode Zwierzęta: Wilk (Canis lupus), 2009

Wilk (Canis lupus) - jest gatunkiem ssaków z rodziny psowatych, rzędu drapieżnych. Zamieszkuje góry, lasy, równiny, oraz tereny bagienne.

Wilk szary zamieszkuje w głównej mierze Azję oraz północne tereny Europy i Ameryki Północnej. Najwięcej wilków żyje w Kanadzie (50 tys.), w Rosji (30 tys.) i na terenie Alaski (5-7 tys.). W Europie najwięcej wilków występuje w Rumunii (ok. 2,5 tys.). Spotykane są też one na Półwyspie Skandynawskim, w Polsce, Ukrainie, Słowacji, we Włoszech i w innych krajach.

Wilk już od czasów antycznych był i jest nadal obecny w ludzkiej kulturze. Na ogół w kontekście negatywnym, jako drapieżca, morderca lub symbol zła, wzbudzając powszechny lęk. Z drugiej strony, znana z literatury jest wilcza niezależność, siła, wytrwałość i opiekuńczość.

Wysokość do 85 cm u samców, przy długości sięgającej niekiedy 150 cm i masie ciała do 70 kg powoduje, że wilk jest jednym z większych drapieżników żyjących w Polsce na wolności. W naturze żywi się drobnymi zwierzętami, natomiast zdarza się, że watahy wilków atakują większe ssaki kopytne (jelenie, sarny, łosie).

W normalnych warunkach głodny wilk potrafi zjeść do 10 kg mięsa, jednak zwyczajowo potrzebuje ok. 1,3 kg mięsa, owoców oraz runa leśnego dla uzupełnienia swojej diety.

Wilki każdego dnia potrafią przebyć odległość sięgającą kilkudziesięciu kilometrów. Są gatunkiem terytorialnym, każda wataha posiada swój rewir. Wilki wyznaczają rewir, do którego nie dopuszczają osobników nie należących do watahy. W głębi rewiru, w miejscu najbardziej niedostępnym, urządzają legowisko.

Rozwój ludzkich siedlisk oraz kłusownictwo powodują wymieranie wilka szarego - w Polsce wilki podlegają ścisłej ochronie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001, zakazane są też jakiekolwiek polowania na wilki.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!