Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Cztery pozłacane repliki monety o nominale 20 zł z 1925 r. - Głowa kobiety, 2009
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Zestaw czterech pozłacanych replik z wizerunkiem próbnej monety o nominale 20 zł z 1925 roku - "Głowa kobiety".

Seria: "240 lat Mennicy Polskiej"

Stan zachowania:
I (menniczy)
Stop: tombak pozłacany
Stempel: lustrzany
Średnica: 19 / 21 / 28 / 35 mm
Waga: 4 / 5,2 / 9,5 / 18,5 g
Certyfikat:
tak
Etui:
tak (blister)
Nakład: 1.000 szt. !
Data emisji: 10.03.2009 r.
Projekt:
Antoni Madeyski

Repliki monet polskich według projektów z okresu międzywojennego

Replicas of polish coins according to the designs of the mid-war era

Nowość Mennicy Polskiej S.A. - piąty z serii zestaw czterech pozłacanych replik z wizerunkiem monety z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Tym razem jest to "Głowa Kobiety", czyli próbna moneta o nominale 20 zł z 1925 roku.

Cztery repliki monet polskich z wizerunkiem Głowy Kobiety umieszczone są w ozdobnym blistrze wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności, wydanym w języku polskim i angielskim. Repliki wybiła Mennica Polska S.A.w limitowanej ilości 1.000 zestawów - jako kontynuacja serii "240 lat Mennicy Polskiej".

Oprócz replik umieszczonych w blistrze - w ramach serii "Historia Mennicy Warszawskiej" - Mennica Polska S.A. wybiła:
Numizmat został wybity w marcu 2009 roku przez Mennicę Polską S.A. dla upamiętnienia działalności Mennicy w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Uwieczniono na nim słynną monetę z tego okresu - próbną monetę o nominale 20 złotych, przedstawiającą głowę kobiety przyozdobioną kłosami.Oryginalna moneta z okresu dwudziestolecia międzywojennego została zaprojektowana przez polskiego rzeźbiarza i medaliera - Antoniego Madeyskiego (ur. 16.10.1862 r. w Fośni Wielkiej na Wołyniu, zm. 2.02.1939 r. w Rzymie). W dniu 29 lipca 1932 roku do obiegu została wprowadzona jedynie moneta o nominale 10 złotych. Na rewersie monety przedstawiono profil młodej kobiety w chustce na głowie, w tle kłosy zboża, ułożone promieniście.

Dekret Prezydenta RP z dnia 20 stycznia 1924 roku przewidywał bicie złotych monet o nominałach: 10, 20, 50 i 100 złotych. W Dzienniku Ustaw przedstawiono rysunki ustalonych wzorów monet. Wspólny dla nich awers z godłem i nominałem zaprojektował Antoni Madeyski. Wyboru rewersu miano dokonać po konkursie ogłoszonym w 1925 roku. Nagrodzono w konkursie projekt Madeyskiego - profil kobiety w koniczynowym wianku na tle kłosów zboża. Do realizacji serii złotych monet niestety nie doszło. W 1932 roku wizerunek profilu kobiety umieszczono na obiegowych monetach o nominałach: 2, 5 i 10 zł. Kobietę nazywano potocznie Królową Jadwigą, bo przypominała rzeźbę z nagrobka Królowej autorstwa Madeyskiego. Modelką artysty była przypuszczalnie Janina Morstinowa.

Repliki monet oraz klipa z wizerunkiem próbnej monety 20-złotowej z 1925 roku nawiązują to tradycji bicia monet okolicznościowych i próbnych przez Mennicę Warszawską w czasach drugiej Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym Mennica biła bowiem monety obiegowe, medale i pieczęcie urzędowe, a także rafinowała metale szlachetne i prowadziła ekspertyzy monet fałszywych. Ponadto reaktywowane zostało bicie monet próbnych, a także emisje próbnych monet pamiątkowych, bitych na kwadratowych płytkach, czyli tzw. klip.

Współczesna seria klip o tematyce "Historia Mennicy Polskiej" to idealny sposób podkreślenia ciągłości działalności Mennicy Polskiej S.A. od roku 1766 do dziś.

Dotychczas w ramach serii "Historia Mennicy Warszawskiej" ukazały się:

previous next contents

Valid HTML 4.0!