Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Cztery srebrne repliki monety o nominale 20 zł z 1925 r. - Głowa kobiety, 2009
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Zestaw o nakładzie 500 sztuk z serii "Repliki monet polskich według projektów okresu międzywojennego". Na czterech srebrnych replikach został uwieczniony wizerunek próbnej monety o nominale 20 zł z 1925 roku - "Głowa kobiety".

Seria: "Repliki monet polskich wg projektów okresu międzywojennego"

Stan zachowania:
I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 19 / 21 / 28 / 35 mm
Waga: 4 / 5,2 / 9,5 / 18,5 g
Certyfikat:
tak
Etui:
tak
Nakład: 500 szt. !
Data emisji: 10.03.2009 r.
Projekt: Antoni Madeyski

Nowość Mennicy Polskiej S.A. - piąta, a zarazem ostatnia z serii "Repliki monet polskich wg projektów okresu międzywojennego" - srebrne repliki monety z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Cztery repliki monet polskich z wizerunkiem Głowy Kobiety zostały wybite w srebrze w limitowanej ilości 500 zestawów w Mennicy Polskiej S.A. dla uczczenia jej 240-lecia.

Repliki są indywidualnie numerowane na rancie, co czyni je jeszcze bardziej unikalnymi!

Zestaw srebrnych replik umieszczony jest w eleganckim, drewnianym etui wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności, wydanym w języku polskim i angielskim.


Oprócz srebrnych 4 replik w etui - Mennica Polska S.A. wybiła klipy "Głowa kobiety" w nakładzie:
Numizmat został wybity w marcu 2009 roku przez Mennicę Polską S.A. dla upamiętnienia działalności Mennicy w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Uwieczniono na nim słynną monetę z tego okresu - próbną monetę o nominale 20 złotych, przedstawiającą głowę kobiety przyozdobioną kłosami.Oryginalna moneta z okresu dwudziestolecia międzywojennego została zaprojektowana przez polskiego rzeźbiarza i medaliera - Antoniego Madeyskiego (ur. 16.10.1862 r. w Fośni Wielkiej na Wołyniu, zm. 2.02.1939 r. w Rzymie). W dniu 29 lipca 1932 roku do obiegu została wprowadzona jedynie moneta o nominale 10 złotych. Na rewersie monety przedstawiono profil młodej kobiety w chustce na głowie, w tle kłosy zboża, ułożone promieniście.

Dekret Prezydenta RP z dnia 20 stycznia 1924 roku przewidywał bicie złotych monet o nominałach: 10, 20, 50 i 100 złotych. W Dzienniku Ustaw przedstawiono rysunki ustalonych wzorów monet. Wspólny dla nich awers z godłem i nominałem zaprojektował Antoni Madeyski. Wyboru rewersu miano dokonać po konkursie ogłoszonym w 1925 roku. Nagrodzono w konkursie projekt Madeyskiego - profil kobiety w koniczynowym wianku na tle kłosów zboża. Do realizacji serii złotych monet niestety nie doszło. W 1932 roku wizerunek profilu kobiety umieszczono na obiegowych monetach o nominałach: 2, 5 i 10 zł. Kobietę nazywano potocznie Królową Jadwigą, bo przypominała rzeźbę z nagrobka Królowej autorstwa Madeyskiego. Modelką artysty była przypuszczalnie Janina Morstinowa.

Repliki monet oraz klipa z wizerunkiem próbnej monety 20-złotowej z 1925 roku nawiązują to tradycji bicia monet okolicznościowych i próbnych przez Mennicę Warszawską w czasach drugiej Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym Mennica biła bowiem monety obiegowe, medale i pieczęcie urzędowe, a także rafinowała metale szlachetne i prowadziła ekspertyzy monet fałszywych. Ponadto reaktywowane zostało bicie monet próbnych, a także emisje próbnych monet pamiątkowych, bitych na kwadratowych płytkach, czyli tzw. klip.

Współczesna seria klip o tematyce "Historia Mennicy Polskiej" to idealny sposób podkreślenia ciągłości działalności Mennicy Polskiej S.A. od roku 1766 do dziś.

Dotychczas w ramach serii "Historia Mennicy Warszawskiej" ukazały się 4 klipy:

previous next contents

Valid HTML 4.0!