Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 dolarów, Everything for you - Wszystko dla Ciebie - serce z czerwoną perłą, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Urzekająca, srebrna moneta kolekcjonerska z czerwoną perłą o nakładzie 1.000 sztuk! Wyjątkowej urody moneta w kształcie serca o niesamowitej tematyce - uczuciu miłości - dla zakochanych i nie tylko ... Wyśmienita na upominek i do wielu zbiorów tematycznych. 
 
Kolekcja: Monety z perłami

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów (ang. 5 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: naturalna perła, tampodruk

Stempel: lustrzany 
Średnica: 37 mm
Waga: 25,00 g
Wielkość emisji: 1.000 szt. !
Rok emisji
: 2009 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności !

Urzekająca detalami moneta kolekcjonerska w kształcie serca, wyemitowana w niskim nakładzie 1.000 sztuk. Moneta ze srebra najwyższej próby posiada na rewersie wzbudzający pożądanie od wieków i urzekający dodatek - prawdziwą perłę!

Piękna
moneta o niesamowitej tematyce - uczuciu miłości. Oryginalny prezent, ozdoba kolekcji lub inwestycja. Ta wyjątkowej urody moneta z perłą w kolorze symbolizującym miłość - oczaruje nie tylko zakochanych...

"Czym jest słońce dla ziemi, tym miłość dla duszy."
Honoré de Balzac

 

 "Miłość jest jak kwiat,
którego nasiona rozrzucone przez wiatr,
rozkwitają, gdy są pielęgnowane."
Honoré de Balzac

Trio doskonałe - idealne połączenie artyzmu i walorów inwestycyjnych:
Perfekcyjny i oryginalny prezent dla kogoś wyjątkowego.

Srebrna moneta kolekcjonerska 
Everything for you, czyli Wszystko dla Ciebie  uwiecznia najpiękniejsze symbole miłości i sympatii. Na rewersie monety ukazane są: napis "Everything for you", gołąb,  czerwona perła, dwie czerwone róże, dwa złote serca splecione ze sobą, serce z napisem "2009". Projektant tej monety to prawdziwy "architekt pozytywnych emocji".

Z uwagi na urzekający szczegółami motyw i finezyjny projekt - ta srebrna moneta kolekcjonerska idealnie nadaje się na niesztampowy upominek. Polecana jest
jako wspaniały wyraz wdzięczności, jak też oryginalny prezent na imieniny, urodziny, Gwiazdkę, "perłowe gody" - czyli z okazji 30 rocznicy pożycia małżeńskiego, z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki...

Stanowi również idealny prezent dla ukochanej osoby na Walentynki!

Srebrna moneta kolekcjonerska o niezwykłym kształcie serca - to idealny podarunek dla niezwykłej, ukochanej osoby. Wspaniały hołd miłości i idealny prezent dla kogoś szczególnego w Twoim życiu.

Moneta w kształcie serca to fantastyczny sposób, by pokazać swoją sympatię wobec kogoś bliskiego. To wyjątkowa okazja, by okazać swoje uczucia w szczególny sposób, nie mówiąc ani słowa!

Róża jest kwiatem miłości.

Ludzkie zmysły reagują na nią inaczej, niż na wiele innych roślin. Zapach jej kwiatów odurza i urzeka. Tak naprawdę brakuje słów, by w pełni opisać piękny zapach róż. Prawdziwe kwiaty jednak szybko więdną, zaś ta moneta urzekać będzie przez lata!

Jest czas, czas na myśli, czas na marzenia, czas na śmiech, czas na miłość... Ciesz się prawdziwymi i trwałymi skarbami życia!

Perły fascynują ludzi od tysięcy lat.

Srebrna moneta z autentyczną perłą - polecana jest też do wielu zbiorów tematycznych - szczególnie dla koneserów unikalnych i niskonakładowych monet. Wraz z monetą w zestawie znajduje się indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, potwierdzający dane techniczne monety.

Warto zauważyć, że monety z dodatkami w postaci prawdziwych pereł, cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów na całym świecie. Szybko znikają one z rynku numizmatycznego, wykazując znaczące wzrosty cenowe.

W ramach serii "Everything for You" ukazały się srebrne monety kolekcjonerskie z ciekawym motywem w kształcie serca i prawdziwą perłą:
Monety z perłami poza walorami estetycznymi posiadają bowiem duży potencjał inwestycyjny. 

Trudno się dziwić, że powstało tak wiele legend na temat powstania pereł. Persowie wierzyli, że perły są łzami ich Boga. Natomiast w innych kulturach sądzono, że rozwój pereł w muszlach był spowodowany przez księżyc i rosę.

Według starych chińskich bajek, które głoszą, jak perła powstała - jak tylko pierwsza kropla deszczu spadła na ocean, wówczas spotkały ją olbrzymie fale. Ponieważ była bardzo mała, zawołała:

"Nie wywieram żadnego wrażenia w tej wielkiej głębinie i dużym obszarze"
. Wówczas ocean odpowiedział: "Mała kroplo wody, twoja skromność wyróżnia Cię, dlatego powinna być wynagrodzona w zamian. Zamienię Cię zatem w kroplę światła. Będziesz najczystszą ze wszystkich klejnotów, królową wśród wszystkich i będziesz miała władzę nad kobietami."
 

 
W praktyce perły to wytwory małży (głównie z rodzaju Pteria - perłopławów), rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji, co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli.

Znaczenie nazwy "perła" nie jest pewne, być może zostało zapożyczone od gatunku małża (łac. "perna") lub kulistego kształtu (łac. "sphaerula").

Obowiązująca definicja, zgodna z ustaleniami międzynarodowymi zawartymi w "Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali" (RAL 560 A5 z 1963 r. i RAL 560 A5E z 1970 r.): "Perły to produkty naturalne pochodzenia organicznego, powstałe w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków".

Właściwości
* Chemizm: wapń + węglan + substancja organiczna + woda.
* Układ krystalograficzny: (rombowe) mikrokrystaliczne.
* Twardość: 2,5 – 4,5.
* Gęstość: 2,60 – 2,85.
* Rysa: biała.
* Barwa: biała, różowa, srebrna, kremowa, złota, zielona, niebieska, czarna.
* Przełam: nierówny.
* Łupliwość: brak.
* Chociaż perły mają twardość tylko do 4,5 są szalenie mocne. W ręku nie da się ich rozgnieść.
* Wielkość pereł waha się od główki od szpilki do gołębiego jaja.
* Największa chyba, istniejąca perła (perła Hope'a - zwana od nazwiska niegdysiejszego właściciela) ma 5 cm długości i waży 90,8 g (454 kr). Znajduje się w Muzeum w Londynie.
* Barwy pereł są różne i zależą od gatunku małży i rodzaju wody.
* Przy nierównomiernym rozmieszeniu konchioliny perła zyskuje plamistość.

Rodzaje pereł
1. Ze względu na barwę wyróżnia się:
* perły białe - o barwie podstawowej białej lub zbliżonej do białej i bardzo słabym "oriencie" lub "overtonie",
* perły czarne (nazwa tradycyjna) - o barwie czarnej, prawie czarnej lub szarej: także brunatnej, ciemnoniebieskiej, niebieskozielonej lub zielonej i grafitowym połysku,
* perły brązowe - odmiana pereł czarnych o barwie brunatnej i charakterystycznym intensywnym połysku,
* perły niebieskie - odmiana pereł czarnych o barwie ciemnoniebieskiej do szaroniebieskiej, wywołanej obecnością warstewki konchioliny tuż pod zewnętrzną powierzchnią, domieszkami mikroskopijnych cząsteczek iłu lub obecnością domieszek w aragonicie, o intensywnym połysku,
* perły kremowe - o barwie podstawowej kremowej, modyfikowanej słabym "orientem" lub "overtonem",
* perły kremoworóżowe - o barwie podstawowej kremowej i różowym "oriencie",
* perły różowe - o barwie podstawowej różowej lub innej i intensywnym różowym "oriencie",
* perły "fancy" - o barwie podstawowej białej lub kremowej i różowym "oriencie" oraz nakładającym się na nie niebieskozielonym, fioletowym, purpurowym, niebieskim a niekiedy zielonym "overtonem",
* perły kremoworóżowe "fancy" - perły kremowe o intensywnym różowym "oriencie" z poświatą "overtonu"

Barwa podstawowa - zależy od ilościowego stosunku aragonitu do konchioliny. Perły zbudowane tylko z masy perłowej są białe; w miarę wzrastania ilości konchioliny barwa podstawowa staje się ciemniejsza.

"Orient" - terminem tym określa się delikatną, zwykle punktową grę barw, o różnych odcieniach barwy różowej.

"Overton" - terminem tym określa się zjawisko występowania dodatkowych barw, zwykle niebieskozielonej, fioletowe, purpurowej, niebieskiej lub zielonej, modyfikujących barwę różową.

2. Ze względu na pochodzenie rozróżniamy:
* perły naturalne - powstałe w przyrodzie bez udziału człowieka zarówno w morzach jak i w wodach słodkich; określa się je mianem pereł prawdziwych:
- perły słonowodne,
- perły słodkowodne,
* perły hodowlane - rosnący popyt doprowadził do tego, że zaczęto masowo hodować perłopławy; mimo że perły powstały przy współudziale człowieka są produktem naturalnym, nie imitacją:
- perły hodowlane słonowodne,
- perły hodowlane słodkowodne.

3. Ze względu na kształt wyróżnia się:
* perły okrągłe - okazy o typowym regularnym kształcie kuli lub lekko spłaszczone,
* perły barokowe - okazy o bardzo nieregularnych kształtach,
* perły w kształcie kropli - okazy o kształcie zbliżonym do kropli lub gruszki,
* perły w kształcie guzika - okazy słabowypukłe, jednostronnie płaskie,
* perły w kształcie ziarna - drobne okazy, o masie poniżej 0,25 grana i asymetrycznym kształcie,
* perły połówkowe - półwypukłe perły, jednostronnie płaskie,
* perły ćwiartkowe - okazy w trzech czwartych owalne, w jednej czwartej płaskie,
* perły inne: np. słodkowodne, kolorowe.

W związku z dużą różnorodnością pereł występujących na rynku bardzo ważnymi zagadnieniami są:
* zastosowanie i ocena pereł,
* pielęgnacja pereł,
* odróżnianie pereł od ich imitacji,
* odróżnianie pereł naturalnych od hodowlanych.

Występowanie
Perły tworzą się w małżach słonowodnych, niektórych małżach słodkowodnych, sporadycznie również w ślimakach. Najczęściej stanowią reakcję na ciało obce, które wniknęło między muszlę małża a jego płaszcz lub do wnętrza płaszcza.

W XIII wieku, w Chinach odkryto, że perły można hodować, umieszczając w muszli ciało obce np. ziarenko piasku. Małż broni się, odkładając wokół niego kolejne cieniutkie warstwy masy perłowej, którą wyścielona jest od wewnątrz muszla. Po kilku latach powstaje drogocenna lśniąca perła. Produkcją pereł hodowlanych na dużą skalę zajęli się Japończycy na przełomie XIX i XX wieku.

Już w 1761 r. szwedzki przyrodnik Karol Linneusz hodował małże słodkowodne dla ich okrągłych pereł.

Miejsca występowania:
* Zatoka Perska - perły różowe i białokremowe; zwykle drobne od 12 granów. Najważniejszy obszar eksploatacji pereł, pochodzi z niego 7/8 produkcji światowej. Ławice rozciągają się wzdłuż całego Półwyspu Arabskiego, lecz najważniejsze są w Zatoce Perskiej u wybrzeży wysp Bahrajn. Warunki połowów są w tym rejonie bardzo trudne i niebezpieczne.
* Zatoka Mannar (między Indiami i Cejlonem) - perły białokremowe z pięknym niebieskim, zielonym lub fioletowym "overtonie". Połowy pereł odbywają się pod kontrolą inspektorów rządowych, którzy regulują wydobycie perłopławów, by nie dopuścić do ich rabunkowej gospodarki.
* wybrzeża Morza Czerwonego - perły białe i białokremowe.
* wybrzeża Madagaskaru, Birmy, Filipin, północnej Australii - perły srebrzystobiałe i srebrzystożółtawe, szczególnie duże. Ławice ciągną się wzdłuż południowych i północno-zachodnich wybrzeży Przylądka Jork do Zatoki Shark i wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Queenslandu. Większe dochody pochodzą jednak nie ze sprzedaży pereł, lecz masy perłowej.
* wybrzeża Haiti - perły okrągłe, duże o masie do 7100 granów białe i słabym "overtonie" oraz żółte, szare i czarne.
* wybrzeża Florydy - główny obszar połowu pereł czarnych; także żółtych, zielonkawych i niebieskich.
* wody przybrzeżne Ameryki Środkowej - Meksyk i Panama - perły drobne, małowartościowe i północne wybrzeża Ameryki Południowej.
* wybrzeża Japonii - kilka niewielkich miejsc połowu prawdziwych pereł, białych z lekkim zielonkawym zabarwieniem; światowy potentat w produkcji pereł hodowlanych.

Zastosowanie
Perły należą do najwartościowszych kamieni szlachetnych. Służą człowiekowi do ozdoby już od 6000 lat. Egzemplarze kuliste o pięknym połysku są bardzo cenione w jubilerstwie. Perły zawsze cieszyły się dużą popularnością; np. strój koronacyjny Barbary Radziwiłłówny był nimi wręcz obsypany.

Ciekawostki
W legendach opowiadano, że pierwsze perły były łzami aniołów. Potem wierzono, iż perłopławy, we wnętrzu których znajdowano cenne twory, były zapładniane przez tęczę dotykającą wód oceanu.

Perłom przypisywano ogromną moc leczniczą. Uważano, że sproszkowane perły leczą wiele dolegliwości, np. serca i układu krążenia. Perła rozpuszczona w soku z cytryny lub z mlekiem uchodziła za skuteczny środek przeciwko zaburzeniom psychicznym.W 1591 uznane za perły szlacheckie przez króla i papieża. Były wykorzystywane do robienia lekarstw oraz magicznych napojów. Naukowcy uważają, że były one wytworem do różnych magicznych eliksirów, używanych przez czarodziejów.

Perły prawdziwe rzucone na szklana płytę z wysokości 70 cm odbijają się od niej na wysokość 30 - 40 cm, jeszcze wyżej odbijają się perły hodowane.

Najsłynniejsze perły
* Klejnot Canninga - wisiorek wysokości zalewie 1,5 cm przedstawiający trytona, którego tors stanowi perła o nieregularnym kształcie.
* Korona Rudolfa II - wykonana na początku XVII wieku ma obręcz ze złota, z gęsto osadzonymi drogimi kamieniami i sznurami pereł.
* Unikatem w skali światowej i kuriozum biologicznym jest tzw. 'perła palatynacka' przechowywana w Muzeum w Monachium. Niezwykłość jej polega na tym, że jest ona w części biała z typowym połyskiem perłowym, a w części zupełnie czarna. Jest to piękny okaz oprawiony między dwoma złotymi wężami wysadzanymi bogato diamentami.

W literaturze i sztuce
* "Ważąca perły" - obraz Johannesa Vermeera ok. 1660
* "Dziewczyna z perłą" - film Petera Webbera z 2003
* "Perła (serial)"
* "Perła w koronie" - film Kazimierza Kutza
* "Ostatnia perła" - Hans Christian Andersen
* "Dziewczyna z perłą" - Johannes Vermeer - obraz namalowany ok. 1665-1666
* "Perła we mgle" - V.C. Andrews
* "Lalka i perła" - Olga Tokarczuk
* "Zielona perła" - Jack Vance
* "Czarna Perła (Black Pearl)" - piracki statek z filmu "Piraci z Karaibów"
* "The Pearl (Perła)" - John Steinback
* "The Pearl" - Janis Joplin.
źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!