Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Trzy srebrne jaszczurki + WYSYŁKA GRATIS
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Jedna spośród 3.000 Jaszczurka krągłogłówka słoneczna i jej dwie "siostry" Jaszczurki zielone - jedna spośród 5.000 i jedna spośród 100.000 - szukają nowego opiekuna!
Jedna spośród trzech tysięcy Jaszczurka krągłogłówka słoneczna i jej dwie "siostry" Jaszczurki zielone - jedna spośród pięciu tysięcy i jedna spośród stu tysięcy - szukają nowego opiekuna!

Umknęły one najpierw z Mennicy Polskiej, a następnie herpetologowi.

Numizmatyczny.pl prześle jaszczurki bezpłatnie!


Może te trzy okazy zamieszkają u Ciebie pod Twoją strzechą i będą wdzięcznie cieszyć Twoje oko?

Poznasz je lepiej, klikając na poszczególne nazwy:


Jaszczurka zielona (Lacerta viridis) jest gatunkiem należącym do rodziny jaszczurek właściwych (Lacertidae). Długość ciała do 40 cm, masa do 1 kg. Jest jedną z największych jaszczurek Europy Środkowej. Ubarwienie bardzo zmienne, grzbiet żółtozielony do trawiastozielonego. Grzbiet ciała pokryty nieregularnymi, ciemnymi plamkami. Po bokach ciała przez całą długość występują jaśniejsze pasy. Brzuch jednolicie żółty lub jasnozielony. Samiec w okresie godowym ma intensywnie niebieskie podgardle.

Jaszczurka zielona występuje w środkowej i południowej części Europy. Poza Europą zamieszkuje azjatycką cześć Turcji. W Polsce obserwowana sporadycznie głównie w jej południowo-zachodniej części. Ostatnia udokumentowana obserwacja pochodzi z lat 70-tych. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, gatunek ma status zanikłego na terenie Polski (EXP).

Siedlisko występowania jaszczurki zielonej jest bardzo zróżnicowane. Żyje zarówno na nizinach, wyżynach i w niższych partiach gór. Preferuje zakrzaczone łąki na obrzeżach lasu. Dość często występuje także na terenach stepowych, gdzie w słoneczne dni może wygrzewać się na słońcu. Jaszczurka zielona jest zwierzęciem ciepłolubnym, wykazującym dzienną aktywność.

Jako kryjówki wykorzystuje wykopane przez siebie nory, zagłębienia pod korzeniami drzew, stosy kamieni i szczeliny skalne. Sen zimowy tego gatunku przypada na okres od września - października do marca - kwietnia. Hibernuje w głębokich szczelinach skalnych lub w ziemnych norach. Samce podczas godów toczą zażarte walki o samice, w wyniku których dochodzić może do poważnych uszkodzeń ciała rywali, a nawet śmierci.

Głównym pożywieniem jaszczurki zielonej są owady. Większe osobniki żywią się czasem małymi kręgowcami (jaszczurki i węże). Pod koniec maja lub na początku czerwca samica w jamach ziemnych składa od 5 do 13 jaj (max. 21). Młode wylęgają się w sierpniu, mierzą około 8-9 cm.

previous next contents

Valid HTML 4.0!