Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Srebrna replika monety Głowa kobiety o nominale 20 zł z 1925 r.
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Nowość - srebrna klipa o nakładzie 500 sztuk, z wizerunkiem próbnej monety o nominale 20 zł z 1925 roku - "Głowa kobiety", w ozdobnym etui z godłem RP na okuciu.

Seria: "Historia Mennicy Warszawskiej"

Stan zachowania:
I (menniczy)

Srebro: Ag 925
Rdzeń: platerowany 24-karatowym złotem Au 999,9
Stempel: lustrzany
Wymiary: 35 x 35 mm
Waga: 28,28 g
Certyfikat:
tak
Etui:
tak
Nakład: 500 szt. !
Data emisji: 10.03.2009 r.

Nowość Mennicy Polskiej S.A. - srebrna replika monety z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Klipa z rdzeniem platerowanym 24-karatowym złotem - piąta z serii "Historia Mennicy Warszawskiej" została wybita w nakładzie 500 sztuk.

Każda klipa jest indywidualnie numerowana na rancie, a zapakowana jest w eleganckie, drewniane etui wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności. Na okuciu etui znajduje się wizerunek godła Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Klipy "Głowa kobiety" zostały wybite w nakładzie:
Numizmat został wybity w marcu 2009 roku przez Mennicę Polską S.A. dla upamiętnienia działalności Mennicy w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Uwieczniono na nim słynną monetę z tego okresu - próbną monetę o nominale 20 złotych, przedstawiającą głowę kobiety przyozdobioną kłosami.
Projekt graficzny klipy opracował Tomasz Bylicki - były kustosz Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej. Modele gipsowe wykonała rzeźbiarka i medalierka - Anna Beata Wątróbska - Wdowiarska. 

Oryginalna moneta z okresu dwudziestolecia międzywojennego została zaprojektowana przez polskiego rzeźbiarza i medaliera - Antoniego Madeyskiego (ur. 16.10.1862 r. w Fośni Wielkiej na Wołyniu, zm. 2.02.1939 r. w Rzymie). W dniu 29 lipca 1932 roku do obiegu została wprowadzona jedynie moneta o nominale 10 złotych. Na rewersie monety przedstawiono profil młodej kobiety w chustce na głowie, w tle kłosy zboża, ułożone promieniście.

Dekret Prezydenta RP z dnia 20 stycznia 1924 roku przewidywał bicie złotych monet o nominałach: 10, 20, 50 i 100 złotych. W Dzienniku Ustaw przedstawiono rysunki ustalonych wzorów monet. Wspólny dla nich awers z godłem i nominałem zaprojektował Antoni Madeyski. Wyboru rewersu miano dokonać po konkursie ogłoszonym w 1925 roku. Nagrodzono w konkursie projekt Madeyskiego - profil kobiety w koniczynowym wianku na tle kłosów zboża. Do realizacji serii złotych monet niestety nie doszło. W 1932 roku wizerunek profilu kobiety umieszczono na obiegowych monetach o nominałach: 2, 5 i 10 zł. Kobietę nazywano potocznie Królową Jadwigą, bo przypominała rzeźbę z nagrobka Królowej autorstwa Madeyskiego. Modelką artysty była przypuszczalnie Janina Morstinowa.

Klipa z wizerunkiem próbnej monety 20-złotowej z 1925 roku nawiązuje to tradycji bicia monet okolicznościowych i próbnych na kwadratowych płytkach przez Mennicę Warszawską w czasach drugiej Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym Mennica biła bowiem monety obiegowe, medale i pieczęcie urzędowe, a także rafinowała metale szlachetne i prowadziła ekspertyzy monet fałszywych. Ponadto reaktywowane zostało bicie monet próbnych, a także emisje próbnych monet pamiątkowych, bitych na kwadratowych płytkach, czyli tzw. klip.

Współczesna seria klip o tematyce "Historia Mennicy Polskiej" to idealny sposób podkreślenia ciągłości działalności Mennicy Polskiej S.A. od roku 1766 do dziś.

Dotychczas w ramach serii "Historia Mennicy Warszawskiej" ukazały się 4 klipy:

previous next contents

Valid HTML 4.0!