Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Królewska - Mieszko I (960-992), 2009
previous next contents

numizmatyka

Nowość z ekskluzywnej serii siedmiu srebrnych numizmatów platerowanych złotem, na których kolejno zostaną uwiecznieni królowie z dynastii Piastów: Mieszko I, Bolesław I Chrobry, Bolesław II Śmiały, Władysław I Herman, Bolesław III Krzywousty, Władysław Łokietek oraz Kazimierz III Wielki.

Kolekcja: Kolekcja Królewska

Srebro
: Ag 925
Techniki dodatkowe: platerowanie złotem
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 19.500 szt.
Rok emisji: 2009 r.

Nowość Mennicy Polskiej - Kolekcja Królewska:
Na siedmiu srebrnych numizmatach platerowanych złotem zostaną uwiecznieni:
Numizmatyka to nie tylko sztuka, ale także prawdziwa nauka!

Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maja 992) - książę Polan z dynastii Piastów, sprawujący władzę od ok. 960 r. jako pierwszy historyczny władca Polan, uważany zarazem za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego i Świętosławy-Sygrydy.

Przez większość okresu swojego panowania toczył walki o Pomorze Zachodnie, zajmując je po rzekę Odrę. W ostatnich latach życia przystąpił także do wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę. Poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. oraz ślubu (w 965 r.) z Dobrawą Przemyślidką Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej. Oprócz podbojów duże znaczenie dla przyszłości księstwa Polan miały także jego reformy wewnętrzne, mające na celu rozbudowę i usprawnienie państwa.

Zachowane źródła pozwalają twierdzić, że Mieszko I był sprawnym politykiem, utalentowanym wodzem i charyzmatycznym władcą. Prowadził zręczne działania dyplomatyczne, zawierając sojusz wpierw z Czechami, a następnie ze Szwecją i Cesarstwem. W polityce zagranicznej kierował się przede wszystkim racją stanu, wchodząc w układy nawet ze swoimi wcześniejszymi wrogami. Synom pozostawił państwo o znacznie wyższej pozycji w Europie i przynajmniej podwojonym terytorium.
źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!