Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dolarów, Słynne okręty II Wojny Światowej - HMS Prince of Wales (2 oz), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska o tematyce marynistycznej i nakładzie 1.000 sztuk, 4 z serii cieszącej się ogromnym uznaniem i powodzeniem wśród kolekcjonerów, o wadze dwóch uncji, bita w srebrze wysokiej próby.

Kolekcja: Słynne okręty II Wojny Światowej

Emitent: Palau
Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 10 dolarów (ang. 10 $ - 10 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe:
znak bandery platerowany złotem 
Stempel: lustrzany (proof)
Wymiary: 42 mm x 42 mm
Waga: 62,20 g (2 oz - 2 uncje trojańskie czystego srebra)
Wielkość emisji: 1.000 szt.!
Rok emisji: 2009 r.

Nowość - srebrna moneta kolekcjonerska o ciekawej tematyce marynistycznej - czwarta z serii "Słynne okręty II Wojny Światowej"!

Dopracowana w szczegółach srebrna moneta ze znakiem bandery platerowanym złotem. Na rewersie monety jest uwieczniony jeden z okrętów wojennych - brytyjski pancernik Prince of Wales.

10 dolarów, Słynne okręty II Wojny Światowej - HMS Prince of Wales (2 oz), 2009

Nazwę HMS "Prince of Wales", czyli Książę Walii nosiło 7 okrętów marynarki brytyjskiej Royal Navy. Najbardziej znany z nich to pancernik z okresu II wojny światowej to siódmy "Prince of Wales", czyli pancernik zwodowany w 1939 i zatopiony w czasie bitwy pod Kuantan przez samoloty japońskie w roku 1941.

Urzekająca moneta o niecodziennej tematyce, o wadze 62,20 g, czyli dwóch uncji czystego srebra! Ze względu na tematykę, jak i projekt, monety z tej serii cieszą się ogromnym uznaniem i powodzeniem wśród kolekcjonerów.

Dodatkową atrakcję stanowi niesamowicie niski nakład, wynoszący jedynie 1.000 sztuk! Dzięki temu ta srebrna moneta kolekcjonerska posiada duży potencjał inwestycyjny. Związane jest to przede wszystkim z oficjalnym wyprzedaniem całego nakładu oraz emisją kolejnych monet z tej topowej serii.

W ramach serii "Słynne okręty II Wojny Światowej" dotychczas zostały wyemitowane monety:
  • japoński pancernik YAMATO - 2008 rok,
  • amerykański okręt wojenny USS MISSOURI - 2008 rok,
  • niemiecki pancernik BISMARCK - 2009 rok,
  • brytyjski pancernik PRINCE OF WALES - 2009 rok.
 
10 dolarów, Słynne okręty II  Wojny Światowej - HMS Prince of Wales (2 oz), 2009
Pancernik Prince of Wales

HMS Prince of Wales
- to brytyjski pancernik typu King George V z okresu II wojny światowej. Okręt został zwodowany w stoczni w Birkenhead 3 maja 1939 roku. Bliźniaczymi okrętami były jednostki HMS "King George V", HMS "Duke of York", HMS "Howe" i HMS "Anson".

W dniu 14 sierpnia 1941 roku na pokładzie okrętu podpisano Kartę Atlantycką. W dniu 21 maja 1941 roku wraz z krążownikiem liniowym HMS "Hood" wypłynął ze Scapa Flow w celu przechwycenia próbującego przedrzeć się na Atlantyk pancernika "Bismarck". W godzinach porannych 24 maja 1941 doszło do walki pomiędzy brytyjską eskadrą, a niemieckimi okrętami "Bismarck" i "Prinz Eugen" na tzw. drodze duńskiej.

Podczas walki "Hood" zatonął, ale trafiony został także "Bismarck" trzema pociskami z "Prince of Wales". "Prince of Wales" również odniósł uszkodzenia podczas walki, ale straty zadane Bismarckowi walnie przyczyniły się do ograniczenia jego prędkości i w rezultacie, zatopienia przez okręty brytyjskie 27 maja 1941r.

Wraz z krążownikiem liniowym HMS "Repulse" stanowił trzon tzw. Eskadry Dalekowschodniej, dowodzonej przed adm. Toma Phillipsa, mającej bronić Singapuru przed inwazją japońską. Dnia 6 grudnia 1941 napłynęła informacja o zespole japońskim, który w nocy z 7 na 8 grudnia wysadził desant na półwyspie Malajskim. Z informacji wywiadu wynikało, że zespół japoński osłaniany jest przez jeden stary pancernik japoński typu Kongo.

Zespół brytyjski składający się z HMS "Prince of Wales", HMS "Repulse" oraz 4 niszczycieli wypłynął w celu nawiązania kontaktu bojowego z nieprzyjacielem. Okręty brytyjskie dostrzeżone zostały przez japoński okręt podwodny, a następnie przez samolot rozpoznawczy. Adm. Phillips podjął decyzję o powrocie do bazy, wzdłuż wybrzeża płw. Malajskiego.

Jednakże, 10 grudnia 1941 r. zespół brytyjski zaatakowany został przez 94 samoloty japońskie. Bitwa, która się wywiązała, znana jest jako bitwa pod bitwa pod Kuantanem. "Prince of Wales" zatonął ok. godziny 13.20, trafiony sześcioma torpedami. Na jego pokładzie zginęło 327 marynarzy. Zatonął również krążownik "Repulse" i dwa niszczyciele.

Był to pierwszy przypadek w historii zatopienia przez samoloty dużych okrętów na pełnym morzu.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!