Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 dolar, Rok 1965 - pierwszy spacer w Kosmosie - moneta obrotowa, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Cook Islands
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska - 3 z niesamowitej i jedynej na świecie serii monet obrotowych Orbit & Beyond.Kolekcja: Kosmos - Na Orbicie i Dalej

Emitent: Cook Islands
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (ang. 1 dollar)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: tampodruk, moneta obrotowa
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,74 mm
Waga: 31,135 g (1 oz - 1 uncja czystego srebra)
Wielkość emisji: 25.000 szt.
Data emisji: 15.01.2009 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności (!), etui w kolorze srebrnym, o ciekawym kształcie elipsy, kartonowe etui ochronne z barwnym wizerunkiem kosmosu

Niesamowita moneta kolekcjonerska z serii dotyczącej historii podboju Kosmosu przez człowieka.

Zatrzymaj w swoich rękach na własność kawałek historii uwieczniony w szlachetnym kruszcu lub spraw w
spaniały prezent komuś wyjątkowemu!

Jest to 3 moneta kolekcjonerska z jedynej na świecie serii monet "Na Orbicie i Dalej" ("Orbit & Beyond") z obracającym się elementem monety!

W ramach tej ciekawej tematycznie serii srebrnych monet o wadze 1 uncji - dotychczas zostały wyemitowane następujące monety:

Trzecia moneta z serii "na Orbicie i Dalej" została wyemitowana dla uczczenia wydarzeń z 18 marca 1965 roku, kiedy to sowiecki astronauta Aleksiej Leonov - jako pierwszy człowiek opuścił kapsułę statku kosmicznego i przebywał w przestrzeni kosmicznej około 12 minut.

Srebrna moneta kolekcjonerska została wykonana przy zastosowaniu specjalnej techniki, w tym zapobiegającej ścieraniu się powłok monety.

Ta unikalna technologia umożliwia obracanie monety wokół wizerunku kuli ziemskiej, nie powodując przy tym uszkodzeń samej monety, a co najważniejsze - z zachowaniem jej kolekcjonerskiego stanu!

Rewers monety przedstawia kosmonautę przebywającego w otwartej przestrzeni kosmicznej na tle statku kosmicznego Wostok 2. Kolorowa kula ziemska jest otoczona napisem "1965 FIRST SPACE WALK".

W zestawie wraz ze srebrną monetą znajduje się indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności.

Dodatkową atrakcją, dodającą uroku tej wyjątkowej monecie - jest tampodruk oraz oryginalne opakowanie w kolorze srebrnym, w kształcie elipsy.

Projektanci monet i mincerze z renomowanej australijskiej mennicy Perth Mint zawsze pamiętają o atutach dobrej monety kolekcjonerskiej.

Atuty
tej srebrnej monety są następujące: Moneta jest wyrazem hołdu i upamiętnia osiągnięcia człowieka w zdobywaniu Kosmosu. Poświęcona jest radzieckiemu kosmonaucie - Aleksiejowi Leonowowi, który podczas lotu, jaki odbył się w dniach 18-19 marca 1965 roku uczestniczył w wyprawie kosmicznej w charakterze drugiego pilota statku kosmicznego Wostok 2.

Leonow wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną jako pierwszy człowiek na świecie. Spacer w kosmosie trwał 12 minut i 9 sekund.

Powrót do wnętrza statku okazał się jednak niezwykle utrudniony, a to za sprawą powiększenia się objętości skafandra typu Bierkut w warunkach próżni kosmicznej.

Był to nie tylko pierwszy spacer człowieka w kosmosie, ale także pierwszy lot Aleksieja w przestrzeń kosmiczną.
źródło: Perth Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!