Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 dolarów, Pacific Wildlife - Jaszczurka Toke - efekt pryzmatu, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z ciekawym efektem pryzmatu z nowej serii monet "Colors of Nature - Pacific Wildlife".Kolekcja: Kolory Natury - Dzikie życie Pacyfiku
(Colors of Nature - Pacific Wildlife series)


Emitent:
Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów (ang. 5 dollars)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 25,00 g
Wielkość emisji: 2.500 szt. !
Rok emisji:
2009 r.

Kolory Natury - Colors of NatureNowa seria srebrnych monet kolekcjonerskich poświęcona jest modnej tematyce fauny. Ciekawy temat dotyczący zwierząt, nowa technologia, niski nakład - to atuty monet z serii Kolory natury.

Na kolorowych monetach z efektem pryzmatu ukazano
rybę, gada i ptaka, co daje znakomite elementy współpracy wody, ziemi i powietrza.

W skład kolekcji Colors of Nature wchodzą następujące monety:

Flagfin Angelfish (Apolemichthys trimaculatus) - Nefrytek trójplamy - to morska ryba z rodziny pomakantowatych, która jest bardzo popularnym gatunkiem. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd i wymiary od 15 do 30 cm ryba ta często gości w akwariach na całym świecie.

Wyróżnia się intensywnym żółtym zabarwieniem ciała oraz intensywnym niebieskim zabarwieniem ust. Ryba ta żyje głównie w parach w wodach Oceanu Spokojnego, na większości raf koralowych. Żywi się gąbczakami i małymi krabami. Ciekawostką jest to, że Flagfin Angelfish jest zdolny do rozwijania swojej płci po urodzeniu. Prawdopodobnie posiada zdolność do przystosowania się do wielu już istniejących ryb tej samej płci w swoim środowisku.

Jaszczurka Toke (Gekko gecko) to gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych, a zarazem jeden z największych, żyjących obecnie gekonów. Jej siedliskiem są skały i lasy w Azji południowo-wschodniej. Jaszczurki, Toke po zasiedleniu dogodnych dla nich miejsc, pozostają w nich do końca życia i bronią swojego terytorium. W rzeczywistosci Toke jest gatunkiem nieufnym i agresywnym. Osiąga długość do około 35 cm i żyje około 20 lat.

Swoją nazwę zawdzięcza temu, że krzyczy w charakterystyczny i często bardzo głośny sposób. To brzmi jak "do-kay" lub "GE-cko". Skóra jaszczurki ma odcień lekko szary. Pokryta jest delikatnymi łuskami i ma charakterysyczne plamki z odcieniami koloru czerwonego lub pomarańczowego. Jaszczurka prowadzi nocny tryb życia, a jej pokarm to owady - głównie świerszcze i szarańcze. Toke posiada silnie rozwinięte przylgi na kończynach, zakończone pazurami. Dzięki temu - ze względu na strukturę jej palców u rąk i nóg, podobnie jak wiele innych jaszczurek, posiada zdolność do wspinania się na drzewa, ściany i szyby okienne nawet pionowo. W Azji uważana jest za symbol szczęścia i płodności.

The Barn Swallow (Hirundo rustica) - jaskółka dymówka - jest znana na całym świecie jako niewielki ptak wędrowny z rodziny jaskółkowatych. Występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej - niemal w całej Euroazji, a także w części Afryki i Ameryki Północnej. W Polsce pojawia się w kwietniu i maju, a także we wrześniu i październiku. Dla przeżycia pokonuje tysiące kilometrów, kierując się na południe. Zimuje w południowo - wschodniej Azji oraz w Ameryce Południowej. Cechą charakterystyczną ptaka jest długi, pocięty ogon z czarnym upierzeniem, kasztanowo-brązowe gardło i brzuch z brązowawymi piórami. Dolna część głowy ma upierzenie ceglaste.

Jaskółka żyje blisko gospodarstw ludzkich i jak sama nazwa sugeruje - świetnie buduje swoje gniazda wewnątrz budynków, np. w stajniach, oborach. Jaskółka wydaje charakterystyczny dźwięk w momencie zagrożenia, który przypomina odgłos "fit fit". Większość życia spędza w powietrzu, lata nisko nad ziemią z nagłymi zwrotami. Prawie nigdy nie siada na ziemi, a wodę piję w locie, z powierzchni zbiorników wodnych.

Ciekawostką jest to, że jaskółka postrzegana jest w wielu kulturach jako symbol szczęścia, dobrych nowin i płodności, jak też talizman na dalekie podróże i szczęśliwe powroty. Ponadto jako ptak zapowiadający wiosnę i zakładający gniazdo w danym gospodarstwie, zapowiada dobry, spokojny rok, a także stanowi dobry znak dla sytuacji materialnej danej rodziny.

previous next contents

Valid HTML 4.0!