Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 dolarów, Louis Braille (1809-1852) - 200. rocznica urodzin, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety:
I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska uwieczniająca Louisa Braille'a - geniusza dotyku, który otworzył niewidomym bramy wiedzy.

Emitent: Palau

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów (ang. 5 dollars)
Srebro: Ag 925
Stempel: antique-finish 
Średnica: 38,61 mm
Waga: 25,00 g
Wielkość emisji: 2.500 szt. !
Rok emisji: 2009 r.

Srebrna moneta kolekcjonerska, na której został uwieczniony Louis Braille - geniusz dotyku, który otworzył niewidomym bramy wiedzy.

Moneta
została wyemitowana w niskim nakładzie 2.500 sztuk z okazji 200. rocznicy urodzin twórcy alfabetu umożliwiającego zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Ciekawostką jest to, że data emisji zapisana jest na monecie w języku Brailla.W dniu 4 stycznia 2009 roku minęło 200 lat od narodzin Louisa Braille'a - geniusza dotyku, który, jak głosi napis na jego domu, otworzył niewidomym bramy wiedzy. Genialny wynalazca pisma punktowego urodził się w niewielkiej francuskiej miejscowości Coupvray, oddalonej ok. 40 km od Paryża. Był czwartym i zarazem najmłodszym dzieckiem Monique i Simona-René Braille'ów.

5 dolarów, Louis Braille (1809-1852) - 200. rocznica urodzin, 2009

Braille stracił wzrok we wczesnym dzieciństwie na skutek nieszczęśliwego wypadku. Podczas zabawy w warsztacie rymarskim swojego ojca zakuł się dłutem, na skutek czego stracił jedno oko. Po pewnym czasie za sprawą infekcji przeniesionej do drugiego oka, całkowicie stracił wzrok. Do dziesiątego roku życia pobierał naukę w miejscowej szkole wiejskiej. W 1819 r. został przyjęty do Królewskiego Instytutu dla Niewidomych w Paryżu, gdzie kontynuował naukę. W wieku trzynastu lat rozpoczął prace zmierzające do modyfikacji, opartego na dwunastopunkcie, systemu Charlesa Barbiera.Projekt alfabetu Braille'a był gotowy już w 1825 r. Za datę powstania brajla przyjmuje się jednak rok 1837, w którym opublikowano drugie wydanie zasad pisania za pomocą punktów Louisa Braille'a. Od tego momentu wprowadzono alfabet do drukarstwa w Królewskim Instytucie, gdzie wytłoczono za pomocą odlewanych czcionek "Zarys historii Francji, podzielony na stulecia, z uwzględnieniem ogólnej historii współczesnej, umieszczonej na końcu każdego panowania", a później szereg innych podręczników. System przyjęto we Francji dopiero dwa lata po śmierci autora.

Louis Braille zmarł w Paryżu 6 stycznia 1852 r. Jego ciało spoczywa w Panteonie. Symboliczny i bardzo wymowny jest fakt, że decyzją władz, dłonie Braille'a pozostały na cmentarzu w jego rodzinnej miejscowości.

  


Alfabet Braille'a to alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Stworzony przez Louisa Braille'a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Oparty jest na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Jest jednym z pierwszych przykładów technologii asystujących.

Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6.

Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W brajlu można zapisać wszystko - istnieje kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego - notacje matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna.
źródło: Wikipedia / braille.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!