Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
25 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 - srebrna moneta z żółtym niobem, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Przyciągająca uwagę moneta bimetaliczna - srebrna moneta z żółtym niobem, który symbolizuje słońce - mariaż tradycji z nowoczesnością.
Kolekcja: Monety bimetaliczne "Silver & Niobium"
Srebrne monety kolekcjonerskie z niobem

Kraj: Austria
Producent:  Austrian Mint
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 25 Euro (25 €)
Srebro: Ag 900
Techniki dodatkowe: niob
 
Stempel: Special Uncirculated
Rant: gładki
Średnica:
34,00 mm
Waga: 15,50 g (9 g srebra i 6,5 g niobu)
Nakład:
65.000 szt.
Data emisji monety: 11.03.2009 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, stylowe etui, folder emisyjny, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności !

Mariaż tradycji, czyli srebra
- z nowoczesnością, czyli niobem!

Uzupełnij kolekcję numizmatyczną o wyróżniające się dzieło sztuki menniczej z niobem - rzadkim pierwiastkiem wykorzystywanym także w podróżach kosmicznych.

Zachowaj w swym zbiorze monet "przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" - olśniewającą, srebrną monetę kolekcjonerską z żółtym niobem symbolizującym słońce.


W zestawie wraz z kunsztownie wykonaną monetą, która umieszczona jest w stylowym etui, znajduje się indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności!

Kolejna srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 25 Euro z tej fascynującej serii monet z niobem - Renewable Energy, czyli Energia odnawialna - z błękitnym niobem, symbolizującym wodę, zostanie wyemitowana w dniu 10 marca 2010 roku.
"
Zagłębianie się w zagadnienia budowy świata
jest jednym z największych
i najszlachetniejszych celów człowieka."

Galileusz

Tematyka tej przyciągającej wzrok monety bimetalicznej "Silver & Niobium" dotyczy astronomii. Moneta stanowi wyjątkowe oddanie
hołdu i wyrazów uznania ludzkiemu zainteresowaniu astronomią.

Srebrna moneta kolekcjonerska z dodatkiem niobu została bowiem wyemitowana z okazji roku 2009, który został ogłoszony w 2007 roku na 62. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ jako Międzynarodowy Rok Astronomii.  

Seria monet kolekcjonerskich o nominale 25 € została zapoczątkowana w 2003 roku. Została przyjęta przez kolekcjonerów z dużym zainteresowaniem, a pierwsze monety z tej serii znacząco zyskały na swojej wartości. 

Metale zastosowane w tej ciekawej serii symbolizują mariaż tradycji, czyli srebra - z nowoczesnością, czyli niobem.

Otok nowej monety jest wybity ze srebra i przedstawia część ziemi ze stylizowanymi promieniami słonecznymi. Natomiast wewnętrzna część monety, zwana pigułką, jest wykonana z niobu. Tym razem
niob jest w odcieniu złotym, co reprezentuje słońce.

Pasjonująca jest też tematyka monet, którą w skrócie można określić krótkim stwierdzeniem: "technika wczoraj i dziś".

Każda moneta kolekcjonerska z tej serii przemawia swoim projektem i zachęca do dalszej numizmatycznej podróży.


Nowa moneta bimetaliczna cieszy się ponownie ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów na całym świecie. Srebrna moneta o tematyce Międzynarodowy Rok Astronomii upamiętnia 400. rocznicę wynalezienia przez Galileusza teleskopu, używanego w 1609 roku do obserwacji księżyca.

Nawiązuje także do publikacji
"Astronomia nova" autorstwa niemieckiego matematyka, fizyka i astronoma Jana Keplera (1570-1630), który ostatnie lata swego życia spędził w Polsce.

25 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 - srebrna moneta z niobem, 2009

25 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii 2009
- srebrna moneta z niobem, 2009


Na rewersie monety kolekcjonerskiej ukazany jest teleskop oraz uwieczniony portret jego wynalazcy - włoskiego fizyka, astronoma i filozofa - Galileo Galilei, czyli Galileusza (1564-1642).
W tle ukazane są jedne z pierwszych rysunków powierzchni księżyca sporządzonych przez Galileusza, który jako pierwszy obserwował i opisał księżycowe góry i kratery.

Znajduje się tu też teleskop Isaaca Newtona, obserwatorium astronomiczne
w Kremsmünster Abbey oraz nowoczesne teleskopy: radioteleskop i teleskop kosmiczny. W centrum monety przedstawione są wizerunki słońca i ziemi na stylizowanej orbicie. W górnej części wybity jest rok 2009 jako rok emisji monety, zaś na dole monety - historyczny i przełomowy rok 1609. Na krawędzi od góry do dołu wybity jest napis "ROK ASTRONOMII".

Awers monety na pigułce przedstawia wizerunek księżyca, na którym umieszczono napis "DRUGA STRONA KSIĘŻYCA".
Uwieczniono tu satelitarne badania powierzchni księżyca. Po lewej stronie srebrnego pierścienia znajduje się bowiem księżycowa sonda, badająca powierzchnię księżyca. Na srebrnym pierścieniu rewersu, nad sondą znajduje się częściowo zasłonięta Księżycem półkula ziemska z wizerunkiem Europy. Wybite zostały tu także napisy "REPUBLIKA AUSTRII" oraz nominał 25 EURO. Pomiędzy dwoma elementami tekstu widnieją promienie słoneczne.

Te dopracowane w szczegółach i urzekające detalami monety kolekcjonerskie są efektem długiej tradycji numizmatycznej, gdyż zostały wybite przez działająca od 1194 roku, renomowaną austriacką mennicę Austrian Mint.

Producent tych srebrnych monet to mennica o ponad 800-letniej tradycji, lider o ugruntowanej pozycji na rynku metali szlachetnych i uznany kontrahent światowych instytucji finansowych. Mennica Austrian Mint zasłynęła też z innowacyjności produktów, między innymi dzięki wybiciu w 2003 roku po raz pierwszy na świecie monet, w których połączono srebro i niob.

25 Euro - Year of Astronomy - special uncirculated
Date of issue: March 11, 2009, mintage: 65.000 pcs, diameter 34 mm, quality: special uncirculated  

The theme of the coin is the International Year of Astronomy 2009. At the same time we celebrate 400 years since the invention of Galileo's telescope who used it in 1609 to observe the moon and to make drawings of it. This is also the basis for the design of our coin.

One side of the coin shows a three-quarter portrait of the great mathematician, physicist and astronomer Galileo Galilei (1564-1642) and his telescope. The background shows his drawing of the surface of the moon. In the silver ring the design is continued with Newton's telescope, the observatory in Kremsmünster, a modern telescope, a radio telescope and a space telescope.

The other side shows the dark side of the moon and a satellite investigating it. The silver ring shows a partially covered planet earth and a stilised sun shining. The niobium centre this year is a golden yellow.


Niob
 (Nb, łac. niobium) - to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego, który został odkryty w 1801 r. przez Charlesa Hatchetta. Nazwa tego pierwiastka pochodzi od postaci z mitologii greckiej - Niobe córki Tantala. W anglosaskiej literaturze dotyczącej metalurgii często spotykana jest nazwa Columbium z symbolem Cb. Niob występuje w skorupie ziemskiej w ilości 20 ppm. Minerałem tego pierwiastka jest kolumbit (Fe,Mn)Nb2O6.

Cechy charakterystyczne niobu
Jest to stalowoszary, miękki, ciągliwy i kowalny metal, podobny właściwościami do tantalu. Nie ulega korozji, nawet w wysokiej temperaturze, jest odporny na działanie mocnych kwasów nieorganicznych i wody królewskiej. Reaguje, podobnie jak tantal, z kwasem fluorowodorowym.

W środowisku niekompleksującym jony niobu nie istnieją - strąca się wodorotlenek Nb(OH)5. Niob tworzy tlenek Nb2O5, który reaguje z roztopionymi alkaliami, tworząc niobany, rozpuszczalne w wodzie tylko przy wysokim pH. Jony niobu (kompleksy) na V stopniu utlenienia są bezbarwne, na IV i III stopniu utlenienia posiadają już zabarwienie.

Zastosowanie niobu
Obecnie otrzymuje się go na skalę przemysłową i stosuje do produkcji stopów z żelazem i niklem, a także w technice jądrowej. Stopy niobu z cyną i glinem wykazują właściwości nadprzewodzące.

Roczna światowa produkcja niobu przekracza 29800 ton. Główni producenci to: Brazylia (87,2%), Kanada (11,4%) i Australia (8,4%).


Portret Galileusza
namalowany przez Justusa Sustermansa w 1636 r.


Rok 2009 - Międzynarodowym Rokiem Astronomii

Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Okazją do tego jest rocznica 400 lat od pierwszego użycia teleskopu przez Galileusza.

Celem roku astronomii jest zwiększenie zainteresowania społeczeństw astronomią oraz nauką w ogóle, wskazanie korzyści jakie ludzkość odnosi z ich rozwoju, przekazanie najnowszych wyników badań, a także rozwój pokojowych metod współpracy między narodami.

Pomysł roku astronomii wyszedł od Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), ale formalny wniosek do ONZ zgłosiły Włochy, gdyż tylko kraje członkowskie są do tego uprawnione. W roku 2005 UNESCO zarekomendowało Zgromadzeniu Ogólnemu przyjęcie uchwały o roku astronomii. Rezolucja została przyjęta podczas 62. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 20 grudnia 2007 r.

W roku 2009 mają miejsce następujące rocznice i wydarzenia:
 • 400 lat od pierwszego użycia teleskopu do celów astronomicznych (Galileusz)
 • 90 lat istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU)
 • 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (Apollo 11)
 • najdłuższe zaćmienie Słońca w XXI wieku
Powołany został międzynarodowy komitet organizacyjny roku oraz narodowe komitety w wielu krajach (w tym w Polsce). Ogólnoświatowe projekty Międzynarodowego Roku Astronomii 2009:
 • 24 godzinna astronomia - pokazy astronomiczne trwające łącznie przez 4 dni
 • Galileoscope - bardzo tani teleskop dostępny dla każdego
 • Kosmiczny dziennik - blogi prowadzone przez znanych astronomów
 • Portal do Wszechświata - witryna ze zdjęciami, materiałami wideo, odnośnikami do dalszych materiałów
 • Ona jest astronomem - projekt skierowany do kobiet
 • Świadomość Wszechświata - pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los
 • cykl szkoleń dla nauczycieli
 • cykl wystaw najpiękniejszych zdjęć kosmosu
 • Świadomość ciemnego nieba - koordynacja inicjatyw związanych z ochroną naturalnego ciemnego nieba przed zbędnym zanieczyszczeniem sztucznym światłem
 • Astronomia i światowe dziedzictwo - ochrona obszarów, budowli związanych z astronomią i stanowiących element dziedzictwa kulturalnego ludzkości.
 
W ramach serii srebrnych monet kolekcjonerskich z niobem - Austrian Mint wybiła od 2003 roku następujące monety:

25 Euro, 700 lat miasta Hall w Tyrolu, 2003
Nakład: 50.000 sztuk
Data emisji: 29 styczeń 2003 r.

25 Euro, 700 lat miasta Hall w Tyrolu, 200325 Euro, 700 lat miasta Hall w Tyrolu, 2003

25 Euro, 150 lat alpejskiej kolei Semmering,  2004
Nakład: 50.000 sztuk
Data emisji: 18 luty 2004 r.

25 Euro, 150 lat alpejskiej kolei Semmering, 200425 Euro, 150 lat alpejskiej kolei Semmering, 2004

25 Euro, 50 lat telewizji, 2005 
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 9 marzec 2005 r.

25 Euro, 50 lat telewizji, 200525 Euro, 50 lat telewizji, 2005

25 Euro, Europejski satelita nawigacyjny, 2006
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 1 marzec 2006 r.

25 Euro, Europejski satelita nawigacyjny, 200625 Euro, Europejski satelita nawigacyjny, 2006

25 Euro, Austriacka Awiacja, 2007
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 28 luty 2007 r.

25 Euro, Austriacka Awiacja, 200725 Euro, Austriacka Awiacja, 2007

25 Euro, Fascynujące światło, 2008
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 12 marzec 2008 r.

25 Euro, Fascynujące światło, 200825 Euro, Fascynujące światło, 2008

25 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii, 2009
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 11 marzec 2009 r.

25 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii, 200925 Euro, Międzynarodowy Rok Astronomii, 2009

25 Euro, Renewable Energy - Energia odnawialna, 2010
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: 10 marzec 2010 r.

25 Euro, Renewable Energy - Energia odnawialna, 201025 Euro, Renewable Energy - Energia odnawialna, 2010

25 Euro, Robotyka, 2011
Nakład: 65.000 sztuk
Data emisji: marzec 2011 r.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!