Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Miś Uszatek, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Symboliczny powrót do czasów dzieciństwa - Miś Uszatek - srebrna moneta kolekcjonerska - 1 spośród 9 z serii "Ulubieni Bohaterowie Bajek". Na monetach zagościli: Miś Uszatek, Wilk i Zając, Bolek i Lolek, Reksio oraz Tom i Jerry i wielu innych sympatycznych znajomych z dzieciństwa.

Seria: "Ulubieni Bohaterowie Bajek"

Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 32 mm
Waga
: 14,14 g

Wielkość emisji: 8.000 szt.
Data emisji
: 1.06.2010 r.
Projekt: Urszula Walerzak
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej


Znany wielu pokoleniom Miś Uszatek, będący największym ambasadorem polskiej animacji na świecie - upamiętniony na niskonakładowej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej - 1 spośród 9 z serii "Ulubieni Bohaterowie Bajek".

Nadzwyczajny prezent dla każdego dziecka w postaci kolekcji z wizerunkami ulubionych bajkowych postaci i bohaterów światowych kreskówek.

Wśród nich znajdą się m.in. Bolek i Lolek, Reksio z Polski, Wilk i Zając z Rosji, Krecik z Czech i wielu innych sympatycznych znajomych z dzieciństwa.


Bohaterowie Kreskówek - Miś Uszatek www.numizmatyczny.pl

Mennica Polska przedstawia niezwykłą serię monet kolekcjonerskich „Bohaterowie kreskówek”, dedykowaną najbardziej rozpoznawalnym postaciom z kreskówek na całym świecie.

Pierwsza moneta z serii przedstawia Misia Uszatka, postać ze znanej polskiej kreskówki, stworzonej w 1975 roku przez Studio Semafor.

Serial cieszy się dużą popularnością. Emitowano go bowiem w ponad 20 krajach świata.

Miś Uszatek i jego przyjaciele codziennie pojawiali się na ekranie telewizyjnym na dobranoc. Każdy epizod zaczynał się tą samą sceną, kiedy to Miś Uszatek kładł się spać i opowiadał dzieciom historię swojego dnia.

Łącznie zostały wyprodukowane 104 odcinki, które zostały wyemitowane w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Japonii, Węgrzech, Hiszpanii, Iranie i w krajach afrykańskich.

Do dziś Miś Uszatek cieszy się olbrzymią popularnością, kolejne pokolenia wychowały się na historiach Misia.

Na Węgrzech miś nazywa się "Fules Macko", w Japonii "Oyasumi Kuma-chan", w Finlandii "Nalle Luppakorva" a w Słowenii "Medvedek Uhec".

  • Awers: w centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej wraz z wybranymi scenami zawierającymi ciekawe postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 Dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island.

  • Rewers: w centralnej części monety: wizerunek sceny z kreskówki przedstawiającej Misia Uszatka oraz jego przyjaciół Prosiaczka i Króliczka, w tle płotek i słoneczniki.
Miś Uszatek i jego przyjaciele Prosiaczek i Króliczek - zostali uwiecznieni za pomocą oryginalnego designu, a technologia druku tamponowego pozwoliła podkreślić wyjątkowy wizerunek słynnego Misia.

Na kolejnej monecie w serii są uwiecznieni bohaterowie
rosyjskiej kreskówki "Wilk i Zając".
  • Pierwsza srebrna moneta kolekcjonerska z tampondrukiem z wizerunkiem Misia Uszatka, rozpoczynająca nadzwyczajną serię „Ulubieni Bohaterowie Bajek”.
  • Niezwykle realistyczny wizerunek Misia Uszatka na rewersie, awers z charakterystyczną taśmą filmową wspólny dla całej serii.
  • Kolejnymi bohaterami zaprezentowanymi w serii będą inne znane postacie bajkowe, takie jak: Wilk i Zając, Krecik, Bolek i Lolek, Reksio i wiele innych znajomych z dzieciństwa.
  • Wyjątkowy prezent dla każdego dziecka, który pozwoli mu zbierać wizerunki ulubionych bajkowych postaci i zapoczątkuje niezwykłą pasję numizmatyczną.
  • Dwujęzyczny certyfikat autentyczności dołączony do każdej monety, będący gwarancją najwyższej jakości i kunsztu Mennicy Polskiej.
  • Niski limitowany nakład, ograniczona ilość dostępna na polskim rynku kolekcjonerskim.
Bohaterowie kreskówek Miś Uszatek - www.numizmatyczny.pl

Każdy z nas był dzieckiem...

Któż z nas zatem nie pamięta bohatera z klapniętym uszkiem, który bawił i cieszył każde dziecko, jak też dorosłych?

Wielu z nas wieczorami siadało przed telewizorem, wpatrując się w ekran i słuchając ciekawych historii Misia Uszatka...

Obecnie ta kultowa bajka sukcesywnie powtarzana jest przez nadawców telewizyjnych w Polsce. Bohater tych pięknych kreskówek znalazł się też na srebrnej monecie, która stanowi idealny prezent dla każdego, kto kocha tą bajkową postać.

Symboliczny powrót do czasów dzieciństwa dzięki bohaterowi bajek łódzkiej wytworni filmowej Semafor.

Podobizna Misia Uszatka i jego przyjaciół znalazła się na monetach, które wybili najlepsi mincerze Mennicy Polskiej.

Piosenki Misia Uszatka

Na dobranoc - dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa Wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś!

Pora na dobranoc,
bo już księżyc świeci.
Dzieci lubią misie,
misie lubią dzieci.

Słynna w wielu krajach postać z telewizyjnego serialu animowanego i książek dla dzieci została stworzona w dniu  6 marca 1957 roku. Jej twórcami byli: pisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki.

Do roku 1987 powstały 104 odcinki serialu, dzięki czemu bajka zajęła II miejsce w rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych.

Popularność bajki Miś Uszatek wzrosła od 1975 roku. Wówczas Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.

Wpadającą w ucho piosenkę Misia Uszatka, zaczynającą się słowami: "Na dobranoc - dobry wieczór miś pluszowy śpiewa Wam" stworzył: Janusz Galewicz (słowa), Piotr Hertel (muzyka), Mieczysław Czechowicz (wykonanie).


*****

CARTOON CHARACTERS series

MIŚ USZATEK (Teddy Floppy Ear)

Mint of Poland presents ”Cartoon Characters” - new series of commemorative coins dedicated to the most recognizable cartoon characters of the world.

The first coin depicts the Miś Uszatek (Teddy Floppy Ear) who is a character from the Polish traditional animated TV series of the same name, that was created in 1975 by the Animated Forms Studio SEMAFOR.

The next coin from the series will be dedicated to the Russian “Just you wait” cartoon (“Ну, погоди!”).

źródło: Mennica Polska S.A. / Semafor / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!