Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 zł, 25. rocznica powstania Trybunału Konstytucyjnego, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Złota moneta kolekcjonerska o nominale 100 zł wyemitowana w celu uświetnienia 25 rocznicy powstania polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 zł
Złoto: Au 900
Stempel: lustrzany
Średnica: 21,00 mm
Waga: 8,00 g
Wielkość emisji: 5.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 1351 zł 
Data emisji monet: 29.09.2010 r.
Projektant monety: Dominika Karpińska-Kopiec
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i zielonym etui, certyfikat autentyczności, folder emisyjny

Złota moneta kolekcjonerska o nominale 100 zł wyemitowana w celu uświetnienia 25 rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego.

100 zł, 25. rocznica powstania Trybunału Konstytucyjnego, 2010

Dwoma złotymi, niskonakładowymi monetami kolekcjonerskimi - o nominale 100 zł i 25 zł - Narodowy Bank Polski upamiętnił 25. rocznicę powstania w Polsce Trybunału Konstytucyjnego.

Dla podkreślenia wyjątkowości instytucji, której 25. rocznicę powołania obchodzimy w tym roku, NBP wyemituje tylko dwie złote monety kolekcjonerskie.

Przedstawiają one symbole związane z funkcjonowaniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Na awersie monety o nominale 100 zł na tle fragmentu konturu orła znajduje się wizerunek fasady budynku, w którym mieści się siedziba Trybunału, a nad nim centralnie wizerunek orła ustalony dla polskiego godła. Na tej stronie monety znajduje się także oznaczenie jej nominału.

Na rewersie znajduje się zaś stylizowany wizerunek wagi Temidy na tle symbolu paragrafu, a w otoku napis „25. rocznica powstania Trybunału Konstytucyjnego”.

Druga z monet nawiązuje do rocznicy już swoim nominałem - 25 zł i jest to też znacznie mniejsza moneta niż 100-złotówka, bo jej średnica wynosi zaledwie 12 mm. Na awersie tej monety centralnym motywem jest symbol paragrafu, zaś na rewersie umieszczony został wizerunek bramy wejściowej do budynku Trybunału. Na tle wnętrza bramy znajduje się symboliczna księga.


Trybunał Konstytucyjny
- to organ sądownictwa konstytucyjnego w Polsce, znany także w ustrojach innych państw.

Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie zgodności norm prawnych niższego rzędu (rangi ustawowej lub podustawowej) z normami prawnymi wyższego rzędu, przede wszystkim z Konstytucją i niektórymi umowami międzynarodowymi (tzw. "sąd nad prawem").

W Polsce Trybunał Konstytucyjny ustanowiono ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1982 r. Nr 11, poz. 83), a powołano do życia - po trzech latach ostrych sporów - ustawą z dnia 29 kwietnia 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 1985 r. Nr 22, poz. 98 z późn. zm.).

Działalność orzeczniczą rozpoczął w 1986 roku.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!