Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 dolarów, Old Masters of Europe - J. Vermeer - Girl with a pearl / Dziewczyna z perłą, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Cook Islands
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z białą perłą - pierwsza z serii "Old Masters of Europe" - urzekająca moneta o ciekawej tematyce.

Seria: "Old Masters of Europe"

Emitent
:
Cook Islands
Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 5 dolarów (ang. 5 dollars)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: biała perła, tampodruk

Stempel: lustrzany (proof)
Wymiary: 30,00 mm x 38,00 mm
Waga: 25,00 g
Wielkość emisji: 5.000 szt.!
Data emisji: 6.04.2009 r.

5 dollars, Old Masters of Europe - Johannes Vermeer (1632-1675) - Girl with a pearl, 2009

5 dolarów, Mistrzowie Europy - Johannes Vermeer (1632-1675) - Dziewczyna z perłą, 2009

Nowość - srebrna moneta kolekcjonerska z prawdziwą, białą perłą. Na monecie został uwieczniony słynny obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą", określany też jako "Mona Lisa północy".

Johannes Vermeer (1632-1675) - Girl with a pearl
Obraz J. Vermeera Dziewczyna z perłą, ok. 1665-1666


Pierwsza moneta z serii "Old Masters of Europe" uwiecznia wybitne dzieło holenderskiego malarza światowej klasy - obraz Jana Vermeera "Dziewczyna w perłowych kolczykach", znany też jako "Dziewczyna z perłą".

Oryginalna klipa o ciekawej tematyce, która może stać sięprawdziwym hitem kolekcjonerskim. Moneta ta dobrze komponuje się tematycznie z pięknymi klipami z popularnej serii "Malarze świata".


Jako kolejne z tej ciekawej serii zostaną wyemitowane monety:
  • 5 dolarów, Grand masters of Europe - Jan Matejko (1838-1893) - Wernyhora
  • 5 dolarów, Old masters of Europe - Leonardo da Vinci (1452-1519) - Dama z łasiczką / Masters of Europe Da Vinci - Lady with an Ermine
Dziewczyna z perłą albo Dziewczyna w perłowych kolczykach - obraz autorstwa holenderskiego malarza Jana Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze. Często bywa określany jako "Mona Lisa północy" lub "Holenderska Mona Lisa".

Dzieło jest sygnowane IVMeer, jednak nie jest znana dokładna data jego powstania. Nie ma także pewności co do tego, czy powstał na zamówienie, a jeśli tak, to kto był zleceniodawcą. O ile większość obrazów Vermeera ukazuje postaci w kontekście narracyjnym, o tyle zaledwie kilka dzieł z jego dorobku (w tym Dziewczyna z perłą) pozbawionych jest akcji i wydaje się być portretami.

Obraz miał wielu właścicieli. W 1903 roku A. A. Tombe przekazał go muzeum Mauritshuis, gdzie jest do dziś.

W 1937 roku bardzo podobne dzieło zostało przekazane przez jednego z kolekcjonerów do National Gallery of Art w Waszyngtonie, przyjmuje się jednak, że jest to dwudziestowieczny falsyfikat.

Przedstawiona na obrazie dziewczyna, której tożsamość jest nieznana (być może na obrazie uwieczniona jest córka malarza Maria), sprawia wrażenie, jakby odwróciła się na dźwięk znajomego głosu. Jej sylwetka odcina się od czarnego tła. Z czernią kontrastują kolory jej stroju: brąz kubraczka, biel kołnierza oraz błękit i żółć turbana. W uchu ma zawieszony intrygujący kolczyk z perłą w kształcie łezki.

Obraz Vermeera stał się kanwą nakręcenia filmu opowiadającego historię uroczej Griet pracującej w domu znanego malarza Vermeera. Staje się ona bohaterką portretu namalowanego przez holenderskiego mistrza - Dziewczyna z perłą. Historia fascynacji kolorem, światłem i pięknem. Wspaniały film o powstawaniu fascynującego malowidła został nakręcony na podstawie książki Tracy Chevalier w 2003 roku. Głównych bohaterów zagrali: Scarlett Johansson i Colin Firth.

Girl with a pearl earring

Johannes Vermeer (właściwie Jan Vermeer van Delft) ur. 31.10.1632 r. w Delft, zm. i został pochowany w tym samym mieście 15.12.1675 r.) - był holenderskim malarzem okresu baroku, który specjalizował się w wykwintnym ukazywaniu scen z życia zwykłych ludzi.

Vermeer nigdy nie wydawał się być szczególnie zamożny, być może dlatego, że tworzył stosunkowo niewiele obrazów, pozostawiając swą żonę i dzieci w długu w chwili jego śmierci. Vermeer pracował powoli i z wielką starannością, przy użyciu jasnych kolorów, czasami drogich pigmentów, preferując niebieski.

Johannes Vermeer (1632-1675) - Mleczarka
Mleczarka (albo: Nalewająca mleko,
Dziewczyna z dzbanem mleka) ok. 1660-1661


Jest on szczególnie znany z mistrzostwa w wykorzystaniu światła w jego twórczości. Co najbardziej uderza w jego obrazach, to miłość, które łatwo można by nazwać chorobliwą miłością do ludzi i przedmiotów w jego malarstwie. Malarz stworzył bowiem doskonały świat, bardziej doskonały, niż ten, którego doświadczył.

Pozostał praktycznie zapomniany na ponad dwa stulecia, jednak został "odkryty" w II połowie XIX wieku - w 1866 roku, kiedy to krytyk sztuki Thore Bürger opublikował esej, przydzielając mu 66 obrazów. W rzeczywistości tylko 34 obrazy są przypisywane jemu dzisiaj. Od tego czasu reputacja Vermeera wzrosła, a obecnie jest on uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy holenderskich Golden Age, czyli Złotego Wieku.

Pozostałe dzieła tego wybitnego holenderskiego malarza można zobaczyć TUTAJ.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!