Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 dolary, 180 lat fotografii (1826-2006) - kamera obscura, 2006
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Cook Islands
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Kamera obscura - srebrna moneta kolekcjonerska dla fanów fotografii i nie tylko ...

Emitent: Cook Islands

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 2 dolary (ang. 2 dollars)
Srebro: Ag 925, techniki dodatkowe: moneta oksydowana (antiqued silver)
Stempel: zwykły
Średnica: 30,00 mm
Waga: 10,00 g
Nakład: 2.500 szt.!
Rok emisji: 2006 r.

Wyśmienita na upominek i do wielu zbiorów tematycznych - srebrna moneta kolekcjonerska w efektownym, drewnianym etui wraz z 35 mm kamerą obscura, kliszą oraz statywem - ciekawy zestaw nie tylko dla fanów fotografii ...

Niesamowita moneta o fantastycznej tematyce z wizerunkiem krajobrazu zrobionego przy użyciu kamery obscury.Najbardziej historyczny, najbardziej autentyczny i najbardziej zdumiewający sposób, by uczcić wynalazek fotografii. Zapierająca dech w piersiach nowość - srebrna moneta kolekcjonerska i aparat fotograficzny w jednym!

Niesamowite, że ten niezwykły numizmatyczny hołd oddany fotografii, to możliwość prawdziwej pracy kamery obscury, która może rzeczywiście zrobić prawdziwe zdjęcia!

Nieszablonowa, srebrna moneta o nominale $ 2 Camera Obscura Antiqued Silver z 2006 roku, która została wemitowana w 180-tą rocznicę wynalezienia fotografii. Camera Obscura to optyczne urządzenie o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnej fotografii, wykorzystane w pracy francuskiego wynalazcy - Josepha Nicéphore Niépce (1765-1833).

To właśnie Niepce w 1826 roku stworzył pierwsze długotrwałe zdjęcia. Był to zarazem pierwszy krok na drodze do tworzenia porywającej technologicznie fotografii. Najbardziej zadziwiającą kwestią odnośnie tej srebrnej monety jest 30 mm soczewka kamery!

Camera obscura
zwana jest także kamerą otworkową. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ciemną komnatę (ciemną izbę). Kamera obscura składa się z poczernionego wewnątrz pudełka, co ma zredukować odbicia światła. Na jednej ze ścianek znajduje się niewielki otwór, który ma średnicę od 0,3 mm do 1 milimetra, zależnie od wielkości kamery. Spełnia on rolę obiektywu.

Natomiast na drugiej ściance znajduje się matowa szyba (tzw. matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła, które wpadają przez otwór, rysują na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną, otrzymamy zdjęcie.

Moneta jest prawnym środkiem płatniczym Cook Islands, na jej rewersie znajduje się wybity portret Królowej Elizabeth II. Każda moneta jest ustawiona w polu tradycyjnego, drewnianego aparatu fotograficznego na statywie, z dołączoną indywidualnie numerowaną tablicą, której numer odpowiada numerowi w certyfikacie autentyczności.

W komplecie znajduje się rolka filmu, przewodnik - broszura zawierająca szczegółowe instrukcje, jak również indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, zaświadczający o limitowanej emisji, wynoszącej jedynie 2.500 sztuk!

previous next contents

Valid HTML 4.0!